Office Communications Server 2007 R2 Global Pool ve Machine Yedekleme

Bu makale teknik bir makale olup adım adım uygulama noktasında sizlere yol gösterecektir. Ürünün genel özellikleri ve neleri desteklediği konularında portalımız üzerinde yazılmış olan makaleleri inceleyebilirsiniz.

 

 

 

Bilindiği gibi sunucuların kurulumundan çok ayarları daha uzun emek ve zaman istemektedir. Çoğu uygulamada maalesef bu geçerli bir durum. Bu durumda gerek yapılan ayarların yedeklenmesi anlamında gerekse girilmiş veri kaybının önlenmesi için aktif bir şekilde it çalışanları olarak yedek alma stratejimize önem vermemiz gerekmektedir.

 

 

Microsoft çoğu uygulamasında Backup ve Restore için yönetim panelini kullandırmasına rağmen OCS 2007 R2 de bu özelliği henüz aktif etmiş değil. Bu yüzden emeklerin harcanmaması adına OCS Global Pool ve Machine yedeklerinin xml dosyasına export edilmesi hususunda bilgi vermek istedim.

 

Bu işlemlerde LCSCMD toolunu kullanacağız. Bunun için komut satırında (varsayılan olarak) c:\Program Files\Common Files\Microsoft Office Communications Server 2007 R2 klasörüne girmemiz gerekiyor.

 

 

 

clip_image001

 

 

 

Bu klasöre girdikten sonra;

 

Lcscmd /? İle kullanabileceğiniz farklı parametreleri görebilirsiniz.

 

 

 

clip_image002 

 

 

 

İlk olarak sunucumuz üzerinde global ve pool yedeklerinin alınması için aşağıdaki gibi komutumuzu giriyoruz.

 

Lcscmd / config /action:export /level: (global veya pool) /configfile: (yedek dosyanın nereye yazılacağı)

 

 

 

clip_image003

 

 

 

Pool ve global yedekleme işlemlerinde ayrı ayrı dosyalara çıktı alabileceğiniz gibi arada “,” işareti kullanarak iki ayarı tek bir dosyada tutabilirsiniz ki yönetim açısından bunu öneririm.

 

 

 

clip_image004

 

 

 

Komuttan sonra yukarıdaki gibi bir ekran sizi karşılayacak ve komutun başarılı olduğunu söyleyecektir. Eğer bir problem oluşursa bununla ilgili for details kısmındaki html dosyasını inceleyebilirsiniz.

 

 

 

clip_image005

 

 

 

Ayrıca sadece machine yedek alınması için yukarıdaki gibi komutumuzu işletiyoruz.

 

 

 

clip_image006

 

 

 

Sunucuların yedeklenmesi için her bir sunucuda ayrıca bu komutların koşturularak xml çıktılarının alınması gerekmektedir. Unutulmaması gereken şey ise bu xml dosyaların sadece config bilgilerini tuttuğudur. Bu yüzden database olarak tabiî ki ayrıca yedekleme planınızı oluşturmanız gerekmektedir. Aşağıdaki tabloda hangi sunucu tipinde hangi yedeğin alınmasıyla ilgili bilgi verilmiştir. Ayrıca Back-End sunucularda OCS kurulu değildir. Bu nedenle yapınıza uygun database yedekleme prosedürünüze göre bunu da planlamanız gerekmektedir.

 

 

 

clip_image007

 

 

 

Sunucların yedeklenmesinde kullanılan lcscmd tolumuzu import işlemlerinde de kullanacağız. Bunun için çok fazla parametre değişmeyecek sadece action: kısmında export değil import yazılması gerekmektedir.

 

 

 

 

clip_image008

 

 

 

Yinede db yedeğinizi almayı ve sunucunuz ile ilgili yapılması gerekli güncellemeleri kontrol etmeyi unutmayınız. OCS’in stabil çalışmasına önem verildiği kadar konfigurasyon ve db yedeklerine de önem verilmesi gerekiyor. Umarım yedeğe ihtiyacınız olmaz…