Not all the antimalware engines selected in the Forefront Administration Console for scanning have been enabled for updates

Microsoft Forefront Protection 2010 for Exchange ürününde EventID 7001 ile bu hatayı çok sık olarak görebilirsiniz

Not all the antimalware engines selected in the Forefront Administration Console for scanning have been enabled for updates

Can sıkıcı olan ve acaba güvenli bir mail alt yapım yok mu sorusunu akla getiren bu uyarı bir türlü yok olmuyor. Firewall’ u kontrol ediyorsunuz, tarama motorlarını kontrol ediyorsunuz ancak bu hata sürekli olarak karşınıza çıkıyor.

Öncelikle bu hata nedir? Bu hata sizin FPE ürününün konsolunda güvenlik için seçtiğiniz tarama motorlarından birinin güncellenemediğini ve bu nedenle güvenlik zafiyetinin olabileceğini ifade ediyor.

Sizde sorunun updated sorunu olduğunu düşünüyorsunuz, aslında evet sorun bu, bunu konsoldan aşağıdaki gibi kontrol edebiliyorsunuz.

fpe2010

Sorunlu olan Engine VirusBuster olup bu engine 2012 yılından beri updated olmamış görünüyor.

Gelelim bu postu atmamdaki temel amaca, evet bu engine artık desteklenmediği ancak hala konsolda göründüğü için bu sorunu yaşıyoruz.

aşağıdaki adresten hali hazırda güncel engine bilgisini alabilirsiniz

https://technet.microsoft.com/en-us/forefront//dd940095.aspx

Özetle artık bu engine desteklenmediği için bunu konsol üzerinde taramalarda kullanılmayacak şekilde ayarlanırsa bu hatayı artık almazsınız.