Mstsc 6.0 ile Gelen Yeni Özellikler

Hepimizin bildiği gibi Terminal Services çalıştıran bir server üzerinde uzaktan oturum açmak istediğmizde, mstsc yani “Uzak Masaüstü Bağlantısı” yöntemini kullanırız. Bu programcığın gerçek ismi “Terminal Hizmetleri İstemcisi”dir (Microsoft Terminal Services Client – mstsc).

Xp ve 2003 server üzerinde mstsc 5.0 geliyor ve uzun süredir bunu kullanıyoruz. Tam tarihini hatırlamamakla beraber bu senenin ortalarında mstsc 6.0 çıktı ve kullanıma sunuldu. Öncelikle download adreslerini vermek istiyorum.

32bit XP Sürümleri İçin MSTSC 6.0

64bit XP Sürümleri İçin MSTSC 6.0

32bit Windows 2003 Server Sürümleri İçin MSTSC 6.0

64bit Windows 2003 Server Sürümleri İçin MSTSC 6.0

Uygun ürünü indirdikten sonra kurulumu yapıyoruz. Kısa sürüyor ve restart gerektirmiyor. Yeri gelmişken hemen altını çizelim, kurulumlar güncelleştirme pakedi şeklinde geliyor ve download sırasında işletim sistemi doğrulaması gerektiriyor (WGA).

Kurulumu yaptıktan sonra ilk farkedeceğimiz şey, mstsc’nin artık Başlat> Programlar> Donatılar> İletişim altında olmadığıdır. Bundan sonra bir üst menü olan Donatılar altında yer alıyor olacak.

Programın ara yüzünde ve menülerdeki iconlarda küçük yenilemeler yapılmış.

Yeni özelliklerden bahsetmeden önce belirtmek istediğim çok önemli bir nokta var!! Bu yeni özellikler, mstsc 6.0 kullanarak Vista yada Windows Server 2008 çalıştıran bir bilgisayara bağlandığımız zaman geçerlidir. Yani Windows 2003 Server çalıştıtan bir bilgisayara bağlandığımız zaman bu özellikleri kullanamayız. (Sanıyorum ki bir sonraki SP pakedinde bu şansımız olacak)

En beğendiğim yeni özelliklerden birisi localde çalışan “Tak ve Kullan” aygıtlarını, oturum açtığımız bilgisayara yönlendirebilmemiz. Gerçi 5.0 üzerinde de birkaç küçük regedit girdisi ile hertürlü aygıt olmasada bazılarını yönlendirebiliyorduk ama bu sefer yönlendirme işini menüden yapıyoruz ve çok daha başarılı. Ayrıca local pc ile uzak oturum arasında Panoya kopyaladıklarımızı paylaşabiliyoruz. Yani “Pano” yönlendirme seçeneğide eklenmiş.

Bu arada hatırlarsanız 5.0 versiyonunda yönlendirilecek aygıtların oturum açılmadan önce pc ye bağlanmış olması gerekiyordu. Artık “Tak ve Kullan” aygıtları için böyle bir zorunluluk yok. Yani mstsc 6.0 ile oturum açtıktan sonra bile local makinemize bağladığımız “Tak ve Kullan” aygıtlarını uzak oturumda görebiliyoruz.

Ayrıca dikkatinizi çekti mi bilmiyorum, artık oturum açacağımız username ve password’ü bağlantı gerçekleşmeden önce istiyor. Bu noktada kayıt ettiğimiz password ve username’ler aynı mstsc içinde duruyor. Yani her bir bağlantı için ayrı ayrı bağlantı kısayolu oluşturmak zorunda kalmıyoruz.

Yeni görüntü özellikleri olarak 32bit’e kadar renk desteği eklenmiş. Gerçi yavaş bağlantılarda bu mod tavsiye edilmiyor ama yinede aklınızda bulunsun, RDP 6.0 çok daha gerçekçi renkelere sahip 🙂

Mstsc 6.0 özelliklerindeki Gelişmiş tabında karşımıza çıkan iki yeni özellik daha var.

Bunlardan ilki “Sunucu Kimlik Doğrulaması”. Bu ayar, doğru uzak bilgisayara bağlandığınızdan emin olmak için ek bir güvenlik önlemidir. Örneğin bu ayarı etkinleştirip (ki default olarak etkin gelir) uzak bir bilgisayara önce IP adresi ile bağlanmayı deneyin. Daha sonra (örneğin dc.serhatakinci.com) tam bilgisayar ismi vererek bağlanmayı deneyin. Davranışlar arasındaki farkı göreceksiniz.

3 Kimlik doğrulama seçeneğimiz var.

Her zaman, kimlik doğrulanamasa bile bağlan: Kimlik doğrulama gerektirmeden bağlanmamızı sağlar.

Kimlik doğrulaması başarısız olursa beni uyar: Eğer bağlantı sırasında kimlik doğrulanamaz ise bizi uyarır ve istersek bağlantıya devam edebiliriz.

Kimlik doğrulanamazsa bağlanma: Kimlik doğrulanmaz ise bağlanamayız.

Ve son olarak bahsetmek istediğim özellik ise “TH Ağ Geçidi” özelliği. Bu özellik sayesinde güvenlik duvarı arkasındaki bilgisayarlara yada herhangi bir bilgisayara, default olan 3389 portunu yerine 443 (SSL) portunu kullanarak HTTPS üzerinden bağlanabiliriz. Bu durumda tüm trafik atadığımız “TH Ağ Geçidi” sunucusu üzerinden akar.

Bildiğiniz gibi çoğu sistem yöneticisi güvenlik nedeni ile 3389 portunu bloklar, terminal hizmeti ihtiyacı varsada başka porttan yayın yapar. Bu gibi durumlarda bu özellik oldukça kullanışlı olacaktır.

Evet mstsc 6.0 ile gelen yeni özelliklerden kısaca bahsettik. Yazımın sonunda birkez daha hatırlatmak istedim. Tüm bu özellikler şimdilik Vista ve Windows Server 2008 ile kullanılabiliyor. Hoşçakalın.

Serhat AKINCI / IT Professional

MCSE:S+M | MCTS | MCITP