Mozilladan eklenti karmaşasına son.


Mozilla’nın geliştirdiği Firefox internet tarayıcının en büyük avantajı, geliştiricilerin kolayca eklentioluşturup tarayıcıya kurulmak üzere internet üzerinde paylaşabilmesi.

Ama bu değişmek üzere, Mozilla birbiri ardına yeni sürümler çıkartıyor. İnternet tarayıcı savaşı kızışırken, geliştiriciler eklentileri yeni sürümlere aynı hızda uyarlayamıyor. Bazen de oldukça yararlı bir eklenti neredeyse hiç güncellenmiyor. Bunun sonucunda da tarayıcı kullanımında eklentilerden vazgeçmeyen kullanıcılar, yeni tarayıcı sürümlerine geçmiyor.

Kullanıcılar yeni sürümlere geçmediği için Mozilla’nın yarıştaki temposu aksıyor ve bu durum, tarayıcı savaşının kızıştığı günlerde Mozilla’nın kabul edemeyeceği bir durum.


Bu durumu değiştirmek isteyen Mozilla, tarayıcı için geliştirilen eklentilerin işini zorlaştıran bir karar aldı.

Artık eklentiler Firefox’un kodlarına derinlemesine müdahale edemeyecek. Oysa önceden Firefox’un components dizinine dosya eklemek mümkündü. Artık eklentiler, Firefox’un kendi dosyalarını değiştiremeyecek. Böylece
internet tarayıcıda karşılaşılan pek çok sorun bir daha ortaya çıkmayacak. Bu karar eklenti geliştirilmesini engellemiyor ama belirli kısıtlamalar getiriyor.

Mozilla bu kararı almanın çok zor ama bir o kadar da zorunlu olduğunu aktarıyor. Üçüncü parti geliştiriciler artık daha dikkatli çalışmak, daha çok uğraşmak zorunda kalacak. Ancak sonuçta Firefox kullanıcıları, eklenti kurdukları zaman daha az sorun ile karşılaşacak.


 


Kayanak www.chip.com.tr