MOSS 2007 (Sharepoint Server 2007) Nedir?

 

SHAREPOINT 2007

SharePoint yazılımı sunucu tabanlı çalışan bir iş yönetim uygulamasıdır. Bu uygulama ile firma/kuruluşların birlikte çalışma, içerik yönetimini, iş süreçlerini, web sitesi yönetimi düzenli bir şekilde çalışmasını ve süreçlerin maksimum seviyede elektronik olarak ilerlemesini sağlamaktadır. 

Office SharePoint Server 2007 uygulaması Windows SharePoint Services teknolojisini kullanan bir üründür. Merkezi listeler ve kitaplıklar, Web günlükleri, Wiki’ler ve toplantı çalışma alanı gibi ekip çalışma alanları oluşturma olanağı da dâhil olmak üzere Windows SharePoint Services’te bulunan tüm özellikler Office SharePoint Server 2007 uygulamasında da vardır.

Office SharePoint Server 2007 listeler ve belge kitaplıkları için tutarlı, tanıdık bir çerçeve, site yönetimi ve site özelleştirme olanakları sağlamak için Windows SharePoint Services’ten yararlanır. Bununla birlikte, Office SharePoint Server 2007 uygulaması Windows SharePoint Services sitelerinde bulunmayan geliştirilmiş veya ek özellikler de sağlar. Örneğin, Office SharePoint Server 2007 uygulaması Windows SharePoint Services ile aynı arama teknolojisini kullanır, ancak, SAP, Siebel ve diğer iş uygulamalarında iş verileri arama olanağı gibi,

image001

 

  • Kurumsal İçerik Yönetimi
  • Birlikte Çalışma
  • Arama
  • Kurumsal Zeka
  • Süreç Yönetimi
  • Portal

KURUMSAL İÇERİK YÖNETİMİ

image002

 

Doküman Yönetimi

image003

 

Belgelerinizin tek bir noktada yönetilmesini sağlar. Dokümanlarınızın versiyon takibinin yapılması, Arşivlenmesini ve indekslenmelerini sağlayabilir. Dokümanlarınız için dizinler oluşturabilirsiniz. Check-In Check-out yöntemiyle dosyalarınızın aynı anda herkes tarafından güncellenmesini engelleyebilirsiniz.  Digital arşivleme yaparak belgelerinize barkod kodları verebilirsiniz. Belgelerinizin güvenliğini sağlayabilir, Versiyon düzeyine kadar erişim yetkileri verebilirsiniz. Hazırladığınız iş akışları ile belgeleriniz onaylardan geçtikten sonra yayınlanabilmektedir. ISO belgelerinizi rahatça bu sistem üzerinden takip edebilmenizi sağlayabilir. Sharepoint 2007 Belge Yönetimi için aşağıdaki özellikleri hazır vermektedir.

Belge Merkezi site şablonu  Kuruluşların yoğun belge yönetimi içeren senaryoları destekleyecek büyük ölçekli belge yönetim siteleri oluşturmasına olanak sağlar.

Çeviri Yönetimi Kitaplığı  Çeviri Yönetimi Kitaplığı, el ile belge çevirme işlemine olanak sağlayan görünüm ve özellikleri sağlayarak, kuruluşların çevrilmiş belgeler oluşturmasına, depolamasına ve yönetmesine yardımcı olur.

Belge dönüştürme çerçevesi   Office SharePoint Server 2007 sunucu tarafında belgelerin bir dosya biçiminden diğerine dönüştürülmesi için destek sağlar.

2007 Microsoft Office sistemi istemci program bütünleştirmesi   Bu özellik ile Office ürünleri ile entegrasyonu sağlamaktadır. Bunların başında iş akışlarını Office ürünleri içinden çalıştırma ve sonlandırma. Belge özelliklerini tanımlama, Sürümleri karşılaştırma, Barkodlama ve etiketleme.

 

Kayıt Yönetimi:

 

image004

Office Sharepoint 2007 ürünü size kayıtlarınızı tutabileceğiniz, bunları raporlayıp kullanıcılara sunabileceğiniz bir altyapı imkânı sunmaktadır. Bunlara örnek bir firmanın ürün listesi, Müşteri Listesi, Servis Takibi, Personel Takibi vs. gibi listeleri oluşturabilirsiniz. Office Sharepoint size bu listeleri hazırlamayı çok basit hale getirmektedir. Bununla beraber işinize yarayacak bazı kontrolleri de koymaktadır. Denetleme, Barkodlar, Etiketler, Form Dönüştürme ve Arşivleme ve kullanım süresi sonu özelliklerini tanımlayabilirler. Kişilere veya gruplar kendilerine özel görünümler tasarlayabilirler. Farklı listelerden alanlar tanımlayabilirler. Bunları sonunda raporlayabilir. Gerektiğinde başka veritabanlarından veya web sitelerinden SOAP/SMTP protokollerini kullanarak veri beslemesi sağlanabilir.

Web İçeriği Yönetimi

Web sitelerinizin içeriğini Sharepoint üzerinden yayın yapabilirsiniz. Hazırladığınız şablonları son kullanıcılara doldurtabilir. Bunları belli bir onay iş akışından sonra sitenizde yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. İçeriği farklı dillerde sitenizde yayınlayabilme altyapısını da sağlamaktadır. Ayrıca bu site içeriklerine mobil cihazlardan da erişimi hazır hale getirebilir.

 

image005

Fiziksel Arşivler

Fiziksel olarak bulunan arşivlerinizi elektronik hale getirecek Sharepoint altyapısını kullanarak güvenli bir şekilde yönetmenize imkân vermektedir. Fiziksel arşivlerinizi  (Faturalar, İmar arşivleri, Tapular, sözleşmeler, Önemli belgeler vs.)  scanner yardımı ile sisteme atarak bunları saklayabilirsiniz. Ayrıca bu Kayılara yasalar dâhilinde saklanması gereken süreleri tanımlayabilir, süre dolduğunda dokuman imha süreçlerini otomatik olarak başlatabilirsiniz. Bu sayede fiziksel arşivlerinizin yıpranmasını en minimum seviyeye getirerek kâğıtsız bir ofis oluşturabilirsiniz.

 

BİRLİKTE ÇALIŞMA

 

Sharepoint in en önemli özelliklerinden biride iletişimi maksimum derecede sağlayan birlikte çalışma özelliğidir.

Örneğin, Belge Çalışma Alanı site şablonunu kullanarak, başkalarıyla bir belge veya bir takım belgeler üzerinde birlikte çalışabilirsiniz. Toplantılar grubundaki site şablonları bir kuruluştaki ekiplerin çeşitli türden toplantıları yönetmesine yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu gruptaki şablonlar temel toplantılardan karar odaklı toplantılara ve hatta sosyal etkinliklere kadar her şeyi destekler.

Belgelerinizi, Göreve ve ortak takvimler oluşturarak istenilen personel veya departmanlar ile bilgilerinizi paylaşabilirsiniz.

 

image006

Web Blogları oluşturarak personelinizin veya üyelerinizin fikir ve görüşlerini paylaşabileceği hazır bir web günlükleri imkânı sağlamaktadır.  Bu günlüklere yorumlar yazabilir. Karşılıklı fikir paylaşımı yapabilirsiniz.

Wiki siteleri hazırlayarak firmanız ile ilgili bir kurumsal ansiklopedi oluşturabiliriniz. Bununla ürünleriniz veya işleriniz ile ilgili terimleri yazarak personelinizin iş hakkında daha fazla bilgiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

 

Sharepoint üzerindeki tüm liste ve belge kütüphanelerine RSS ile bağlanabilirsiniz. RSS, kişilerin haberler, web günlükleri ve ilgilendikleri başka öğelerin güncelleştirme veya aktarımlarını tek bir yerden almalarına ve görüntülemelerine olanak sağlar.

image007


Projeleri yönetme

Gantt grafiği içeren bir Proje Görevleri listesi oluşturabilirsiniz. Gantt grafiği, ekip görevlerinin tarihlerini ve ilerleme durumunu izlemek için kullanabileceğiniz, proje görevlerinin bir tür görsel genel sunumudur.

Portalları, ekip sitelerini ve listeleri bir mobil aygıtta görüntüleyebilirsiniz ve bu da yolda olduğunuz sırada ekip projeleri ve görevlerinden uzak kalmamanıza yardımcı olur. Örneğin, listeler telefonlarda (veya uluslararası standartları destekleyen diğer iletişim aygıtlarında) basitleştirilmiş bir metin biçiminde, her sayfa içeriğini kaydırmaya yarayan bir bağlantıyla birlikte görüntülenir. Ayrıca listeler güncelleştirildikçe uyarı da alabilirsiniz.

 

Sharepoint içersindeki tüm liste ve kütüphanelere mail alma özelliği sayesinde mail atabilirsiniz. Ofis dışında olduğunuz yerlerde sharepointe verilen email adresine mail atarak dokümanınızın ilgili kütüphaneye yerleşmesini sağlayabilirsiniz.

 

Outlook 2007 ile Sharepoint 2007 yi offline olarak kullanabilirsiniz. Offline moda olarak Sharepoint 2007 ye bağlanmadan dosyalarınızı evinizde veya internet erişimi olmayan bir noktada kullanabilirsiniz.

 

ARAMA

Doğru bilgi ve belgelere hızlı bir şekilde ulaşmak için arama özelliği kullanılmaktadır.  Aramak istediğinizi kelimeyi yazmanız yeterli olmaktadır. Sharepoint yazılan kelimenin doğruluğunu kontrol ederek hatalı yazdığınız takdirde kendisi kelime düzeltme yapmaktadır. Ayrı tablar oluşturarak aramak istediğiniz kaynakları ayrı olarak tanımlayabilirsiniz. Aranan kelimeleri sonuçlar içersinde koyu olarak göstermektedir. Ayrıca aradığınız kelimlerin  Sharepoint ortamına aktarıldığı anda sizi bilgilendirmeye olanak sağlar.  Bununla beraber Sharepoint Arama sadece kendi içeriklerini aramakla kalmaz tanımladığınız dış siteleri, veritabanlarını ve diğer ürünlere (SAP,Siebel, CRM) bağlanarak arama yapabilmektedir. Ayrıca uzantılara ait i-filter tanımı yapılarak farlı içeriklerinde içindeki kelimleri indeksleme yeteneğine sahiptir.

image008

 

KURUMSAL ZEKA

Geleneksel olarak, çözümleme amacıyla büyük miktarda yapısız verilere erişmeye yarayan araçlar yalnızca, veri depolama ve arama konusunda yılların deneyimine sahip kişilerin kullanımına açıktı. Birden fazla kaynaktan verileri kullanarak Web’de yayımlamak, geçmişte geliştirici ve danışmanlarla sınırlı bir işti. Office SharePoint Server 2007 uygulamasında bulunan özellikleri kullanarak, bilgi işlem çalışanları birden fazla kaynaktan veri derleyip bunları Web’de yayımlayabilir.

 

Günümüzün en önemli konularından biri veri madenciliğidir. Çok fazla program ve çok fazla datalar birikmiştir. Bunları raporlaması ve analizi bazen sayfalarca olmakta ve karar alma hızı yavaşlamaktadır. Günümüz yöneticilerinin istediği tek bir ekranda genel olarak sonucu görme ve etkin karar verebilmeye yardımcı olabilecek raporlardır.


Office SharePoint Server 2007 uygulaması SAP, Siebel ve Microsoft SQL Server 2005 gibi iş uygulamalarına bağlanarak, kolayca rapor, liste ve anahtar performans göstergeleri (KPI) yayımlamanıza olanak sağlar.

image009

 

 

SQL Reporting Services ile hazırladığınız raporlarınızıda kolay bir şekilde Sharepointe aktarabilirsiniz.
Excel Hizmetleri ile Excel çalışma kitabını bir sunucuda saklayıp bu çalışma kitabının herhangi bir bölümünü bir Web sayfasında yayımlamanıza olanak sağlar. Kullanıcılar canlı verileri görüntülemek ve etkileşimli çalışmak için yalnızca bir tarayıcıya gereksinim duyar. Çalışma kitabı Web sayfasında, Excel Web Erişimi (EWA) Web Bölümü kullanılarak yayımlanır.

Excel Hizmetleri’nin bir biriyle etkileşimli olan ve birlikte Excel Hizmetleri’nin genel yapısal tasarımını oluşturan üç temel bileşeni vardır.

Excel Hesaplama Hizmetleri (ECS) Excel Hizmetleri’nin, çalışma kitabını yükleyen, Microsoft Office Excel 2007 ile tam uyumlu şekilde hesaplama yapan, dış verileri yenileyen ve oturumları gerçekleştiren “altyapısıdır”.

Excel Web Erişimi (EWA); istemci bilgisayarınıza ActiveX denetimleri yüklemek gerekmeksizin, Dinamik Hiyerarşik Etiket Biçimlendirme Dili (DHTML) ve JavaScript kullanarak Microsoft Office Excel çalışma kitabını bir tarayıcıda görüntüleyen ve etkileşimli çalışmaya olanak sağlayan bir Web Bölümüdür ve kontrol panelindeki diğer Web Bölümlerine ve diğer Web Bölümü Sayfalarına bağlanabilir.

Excel Web Hizmetleri (EWS); Microsoft Office SharePoint Services’te tutulan ve bir geliştiricinin Excel çalışma kitabına dayalı özel uygulamalar oluşturmak amacıyla uygulama programlama arabirimi (API) olarak kullanabileceği bazı yöntemler sağlayan bir Web hizmetidir.

image010

 

BDC (Business Data Catalog) özelliği sayesinde farklı veritabanlarına bağlanarak verileri listelerinizde veya raporlarınızda kullanma imkânı sağlamaktadır. Ayrıca çeşitli veritabanlarına bağlanarak size sorgulama yapma imkânı da sunmaktadır.

Anahtar Performans Göstergeleri (KPI)  Anahtar Performans Göstergesi (KPI) bir hedefe doğru kaydedilen ilerleme miktarını bildiren görsel bir işarettir. KPI’ler ölçülebilir hedeflere doğru alınan mesafeyi hızlı şekilde değerlendirmek bakımından ekipler, yöneticiler ve işletmeler için önemlidir. SharePoint KPI’lerini kullanarak, aşağıdaki soruların yanıtlarını kolayca gözünüzde canlandırabilirsiniz:

Nelerin önünde veya nelerin gerisindeyim?
Ne kadar ileride veya ne kadar gerideyim?
Tamamladığım en az miktar nedir?

Bir işletmenin her alanı, ulaşmaya çalıştığı iş hedeflerine bağlı olarak farklı türden KPI’leri izlemeyi tercih edebilir. Örneğin, bir çağrı merkezi müşteri memnuniyetini artırmak için, kısa bir zaman dilimi içinde belirli sayıda çağrıyı yanıtlamaya yönelik bir hedef koyabilir. Veya satış bölümü, bir aya düşen yeni satış görüşmeleri sayısı gibi performans hedefleri koymak için KPI’ler kullanabilir.

KPI’ler, KPI listeleri kullanılarak oluşturulur ve özel KPI Web Bölümleri kullanılarak görüntülenir. KPI listelerini Office SharePoint Server 2007 uygulamasında Rapor Merkezi’nde veya başka herhangi bir sitede saklayabilirsiniz ve burada erişim iznine sahip herkes tarafından yeniden kullanılabilirler.

Panolar  Pano, KPI’lerden ve Excel çalışma kitaplarından veri görüntüleyen esnek bir sayfadır. Örneğin, insan kaynakları bölümü, çalışanların kendi maaş ve kazanç geçmişleri gibi kişisel bilgilerini görüntülemek için kullanabilecekleri bir pano tasarlayabilir.

 

SÜREÇ YÖNETİMİ

İş süreçleri tüm kuruluşlarda önemli bir konumdadır ve formlar da genellikle, harcama raporlarının onaylanması süreci gibi iş süreçlerinde önemli bir yer teşkil eder. Sharepoint 2007 uygulamasında Infopath formlarını kullanarak kullanıcılardan istenilen formları düzenli ve kontrollü bir biçimde girilmesi sağlanmaktadır.  Bu formları doldurmak için kullanıcısının makinesinde Interner Explorer, Safari, Mozilla, Firefox ve Google Chrome olması yeterlidir.

image011

Infopath formları ile kullanıcılara esnek bir kullanıcı ara yüzü sunarak çeşitli Masraf Formu, izin Formu, Seyahat Formu vs. gibi formları digital olarak hazırlayabilirsiniz. Bu hazırladığınız formları çeşitli iş akışlarından geçirdikten sonra istenilen kütüphanelere yayınlatabilir. İstenilen veritabanları ile entegre hale getirebilirsiniz.

Ayrıca bu formları web siteniz üzerinden yayınlayarak müşterilerinizden veya bayilerinizden toplamak istediğiniz bilgileri bu form vasıtası ile toplayıp ilgili yerlerde inceleyip analiz edebilirsiniz.

 

HAZIR İŞ AKIŞLARI

Onay  Bu iş akışı, bir belge veya öğeyi onay için bir kişi grubuna yönlendirir.

Görüş Topla  Bu iş akışı, bir belge veya öğeyi görüş için bir kişi grubuna yönlendirir.

İmza Topla  Bu iş akışı bir Microsoft Office belgesini dijital imzalarını almak üzere bir kişi grubuna yönlendirir.

Bırakma Onayı  Kayıt yönetimi süreçlerini destekleyen bu iş akışı, katılımcıların süresi dolan belgeleri tutma veya silme kararı vermelerine izin vererek, belge atma ve tutma işlemlerini yönetir

Üç durum  Bu iş akışı kuruluşların müşteri destek sorunları, satış olasılıkları veya proje görevleri gibi büyük miktarda sorun ve öğeleri izlemesini gerektiren iş süreçlerini yönetmek için kullanılabilir.

Grup Onayı  Bu iş akışı, onayların seçilebileceği hiyerarşik bir kuruluş şeması sağlar ve onaylayanların imza yerine damga denetimi kullanmasına olanak sağlar. Bu çözüm özellikle Doğu Asya Pazarları için tasarlanmıştır.

Çeviri Yönetimi  Bu iş akışı, çevrilecek belgenin kopyalarını oluşturup çevirmenlere çeviri görevleri atayarak, el ile belge çevirisi sürecini yönetir. Bu iş akışı yalnızca Çeviri Yönetimi Kitaplıkları için kullanılabilir.

Bunlara ek olarak kendinizde iş akışları tasarlayabilirsiniz. Sharepoint designer ürünü ile kendinize has iş akışları tasarlayabilirsiniz. Örneği doldurduğunuz form önce sizin müdürünüz tarafından onaylansın sonrasında ise finans müdüründe onaylansın gibi akışlar tasarlayabilirsiniz. Veya belli bir rakama kadar olan formlar bir kişide olmayanlar başka bir kişide gibi.

Son olarak birde kendinize has olarak tamamen her şeyine müdahale edebileceğiniz iş akışları tasarlayabilrsiniz. Bunun için programcılık bilgisi gerekmektedir. Visual Studio 2005 ile .net 3.5 dilini kullanarak kendi özel iş akışlarınızı yazabilirsiniz.

PORTAL

Office SharePoint Server 2007 kuruluş intranet portallarını, şirket Internet Web sitelerini ve bölümlü portal sitelerini tasarlamak, dağıtmak ve yönetmek için yararlı olan pek çok özellik içerir. Bu özellikler, Web içeriklerini zamanlı biçimde yazmanıza ve yayımlamanıza olanak sağlar ve birden fazla siteyi yönetme maliyet ve giderlerini olabildiğince azaltabilir.

image012

Kullanıcılar tarafında hazırlayacağınız web tabanlı şablonlarla kullanıcılarınızın içeriği hazırlamasına yardımcı olursunuz.  Hazır şite şablonlarını kullanarak haber siteleri, doküman yönetim siteleri, toplantı yönetim sitelerini hazırlayabilirsiniz.

 

Office SharePoint Designer 2007 uygulaması, Office SharePoint Server 2007 Web siteleri oluşturmaya ve özelleştirmeye ve SharePoint teknolojilerini temel alan iş akışı özellikli uygulamalar oluşturmaya yönelik yeni bir üründür. Office SharePoint Designer 2007 uygulamasını Office SharePoint Server 2007 sitelerini özelleştirmek için kullanabilirsiniz. Bu size, portal sitelerini veya portal sayfalarını her zamankinden fazla esneklik ve güçle tasarlama ve genişletme olanağı sağlar. Örneğin; SharePoint siteleri için geçişli stil sayfası (CSS) dosyalarını düzenlemek için en gelişmiş düzenleme araçlarını kullanabilirsiniz.

Web sitelerinin izleyicileri dil, coğrafi bölge, tarayıcı aygıt veya şirket ilişkisi dahil olmak üzere bir çok açıdan çeşitlilik gösterir. Site çeşitlemesi hazırlama ve koruma işi güç ve zaman alıcı olabilir. Office SharePoint Server 2007 uygulamasında, çeşitleme özelliği site yöneticilerinin bir kaynak sitedeki içeriklerin özelleştirilebilir kopyalarını her bir hedef sitede bulundurarak, çeşitlemeleri yönetme sürecini basitleştirmelerine olanak sağlar. Bu özellik öncelikle çok dilde site yayımlamada yararlı olur. Örneğin, bir kaynak (örneğin, Basın Açıklamaları – İngilizce) ve birden fazla hedef site (örneğini Basın Açıklamaları – Fransızca, Basın Açıklamaları – Japonca) tanımlayabilirsiniz ve Office SharePoint Server 2007 hedef siteleri kaynak siteyle eşit durumda tutar.

 

Kaynaklar:

 https://office.microsoft.com

Emre BALCI