Microsoft Türk öğrencilere kucak açıyor.

Bir Türk öğrencinin Microsoft’un araştırma merkezinde, staj yapması firma yöneticilerinin ülkemiz üniversitelerine olan ilgisini artırdı.
Geçtiğimiz ay Ayşe Tosun adlı öğrencinin Microsoft Laboratuarları‘nda yaşadığı staj macerasını sayfalarımızda yer vermiştik. Tosun’un gösterdiği performans Microsoft yöneticilerinin ilgisini çekmişti ve bu yüzden öğrenciye şirket tarafından uzaktan çalışma teklifi yapılmıştı. Ayşe Tosun’un yaptığı bu staj sadece onun kişisel başarısı olarak kalmadı. Türk öğrencilerinin potansiyelini keşfeden Microsoft, ülkemizden gelen staj başvurularına daha fazla önem vermeye başladı.


Yazılım firmasının Türkiye Bilişimle Kalkınıyor adlı sosyal sorumluluk program sayesinde, gençlere yeni fırsatlar sunacak.


Microsoft Laboratuvarları, proje destekleri ve bursları ile dünya genelinde bilimsel araştırmaya destek verirken, Microsoft Türkiye de bu alandaki en son gelişmeleri üniversitelerimiz ile paylaşmaya hazırlanıyor. Bu çerçevede bir küresel iletişim çalışması gerçekleştiren firma, Türkiye’den yaklaşık 51 üniversite yönetimini projesi konusunda bilgilendirdi.


Microsoft Türkiye’nin bu çalışmalarının sonucunda Koç Üniversitesi öğretim üyelerinden Dr. Serdar Taşıran’ın proje önerisi Microsoft Laboratuvarları tarafından kabul edilmesi oldu. Microsoft Laboratuvarları, Taşıran’ın “Çokişlemcili Bilgisayarlarda Bilgi Güvenliğinin Sağlanması” konulu projesini destekleyecek.


Microsoft Türkiye Akademik Programlar Yöneticisi Mehmet Tunçkanat, Microsoft Laboratuvarları’nın çalışmaları ve firmanın yeni araştırma politikaları hakkında şu bilgileri verdi:


“Dünyanın en değerli bilim adamı ve mühendislerini bünyesinde toplayan Microsoft Laboratuvarları, bilgisayar endüstrisine yön veren teknolojileri hayata geçiriyor. Bu nedenle Microsoft Laboratuvarları‘nın bilimsel hayata sağladığı katkı son derece önemlidir.


800’den fazla araştırmacının görev aldığı bu laboratuvarlarda yaklaşık 46 farklı araştırma grubu bulunuyor. Microsoft Research akademiden istisnai araştırmacılar ile bilgisayar mühendisliği alanından başarılı ve deneyimli mühendisleri bünyesine alarak entelektüel sermayeye düzenli olarak yatırım yapıyor.


Microsoft Research araştırmalarının önemli bir bölümü uluslararası konferanslarda paylaşılıyor. Microsoft Türkiye olarak ilk kez bu yıl bir Türk doktora öğrencisinin bu değerli beyinlerle birlikte çalışması da bizim için büyük bir gurur kaynağı oldu.


Çeşitli bilimsel projelere destek veren Microsoft Laboratuvarları’nın dönem dönem verdiği destekler hakkında üniversitelerimizi bilgilendiriyoruz. Bu arada Koç Üniversitesi‘nden bir hocamızın projesinin Microsoft Laboratuvarları tarafından desteklenmesi bizleri çok mutlu etti. Bu yönde ortaya çıkması olası çeşitli fırsatları yeri geldikçe Türk akademi dünyası ile paylaşmak istiyoruz”.Öğrencilere uluslararası kariyer yolu


Koç Üniversitesi’nden Dr. Serdar Taşıran‘ın projesi çok işlemcili bilgisayarlarda yazılım güvenliğini sağlamayı hedefliyor. Dr. Taşıran bu proje için önümüzdeki dönem Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Lisansüstü Programı’ndaki öğrencilerden birini seçerek Microsoft’a bildirecek.


2009 yılında herhangi bir lisans ya da master programından mezun olan ve projeye ilgi duyan öğrencileri de Koç Üniversitesi lisansüstü programına başvurmaları durumunda bursa aday olarak değerlendirmeyi düşündüğünü belirtti. Taşıran, Microsoft araştırma bursunun bu projede çalışmak için seçilen öğrencinin akademik kariyerine önemli katkıları olacağını ifade ederek şunları söyledi:


“Üç yıl boyunca verilecek burs, bilgisayar vb. bunun aslında en önemsiz kısmı. Daha önemlisi, Microsoft’un Cambridge, İngiltere‘deki araştırma laboratuvarında her yaz katılacakları yaz okulları, bu ödülle desteklenen diğer doktora öğrencileri ile kuracakları kariyer bağlantıları ve daha genelde bu ödüle layık görülmüş olmanın prestiji genç arkadaşımıza yeni ufuklar açacaktır.


Projede çalışan öğrencinin Microsoft‘un Cambridge ve diğer araştırma laboratuvarlarında yaz stajı gerçekleştirme imkanı da olacak. Bütün bunlar Türkiye’de doktora yaparken sürekli uluslararası ve seçkin araştırmacılar camiasının bir parçası olmak demek, seçilecek öğrencimizin bu fırsatı iyi değerlendirmesini arzu ederim”.


Dr. Serdar Taşıran, Microsoft’un Amerika’daki laboratuvarları ile 7 yılı aşkın bir süredir araştırma alanında işbirliği yapıyor. Microsoft, Taşıran’ın sürdürdüğü TÜBİTAK ve Türkiye Bilimler Akademisi tarafından desteklenen projelerine ve bu projelerde çalışan öğrencilerine maddi katkıda da bulunuyor.


Microsoft’un akademi dünyasına katkısının genç beyinlere yeni fırsat kapılarını açtığını belirten Dr. Taşıran’a göre “Türkiye teknoloji üreten ve ihraç eden bir ülke”.


Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Serdar Taşıran’la çalışan doktora öğrencilerinden Tayfun Elmas’ın bir çalışması bu iddiayı doğrulayacak nitelikte görünüyor.


Tayfun Elmas’ın geliştirdiği ve Microsoft yaz stajı sırasında olgunlaştırdığı bir algoritma ve yazılım aracı için patent başvurusu yapılmış. Bu algoritma Amerika’da şu anda birkaç şirkette kullanılıyor, birkaç üniversitenin de ders programına girdi”.


Kaynak www.shiftdelete.net