Microsoft System Management Server SMS Bölüm-2

Microsoft System Management Server SMS Bölüm-2

 

Bundan önceki makalemde SMS sunucumuzu başarılı bir şekilde kurduk ve kurulumdan sonra neler yapılması gerektiğini ikinci makaleme bırakmıştık. Kurulum olduktan sonraki değişikliklere göz atalım. Öncelikle adsiedit aracıyla oluşturduğumuz container içerisine site koduyla bilgi gelmiş mi kontrol edelim. Bu container içerisini SMS için roller tanımladıkça tekrar bakmanız faydalı olacaktır. Site bilgimiz gelmiş.

 

image001
Resim -01

 

Kurulum sırasında schema nın update edileceğinden bahsetmiştik. Schema durumunu kontrol edelim. Varsayılan olarak görünür durumda olmayan Schema için register komutuyla beraber

 

clip_image002
Resim -02

 

 

clip_image003
Resim -03

 

 

SMS ile ilgili attribute ların geldiğini görebilirsiniz. Sorunsuz devam ediyoruz.

 

clip_image004
Resim -04

 

 

 

SMS kurulumu bittikten sonra system status altındaki bileşenleri kontrol etmek SMS in çalışır durumu için çok önemli. Neyse ki ben şanslıyım her bileşenim çalışır durumda 

 

clip_image005
Resim -05

 

 

 

Çalışır durumdaki servisleri görüyoruz. SMS_EXECUTE tüm servisleri tetikliyor. Eğer bu servis start edilmemişse tüm diğer sms servisleri de stop olacaktır. Sadece backup servisi stop haldedir. Backup servisinin çalışır duruma gelmesi için sms_execute servisi durmalıdır. Backup uygulamalarında ilgili servisi inceleriz.

 

clip_image006
Resim -06

 

 

SMS in sağlam kurulduğundan eminiz. SMS ilk kurulduğunda aşağıdaki resimde gördüğünüz Collections kısmından biraz bahsedelim. Collection kısmı SMS in yöneteceği client ların üzerinde yazdığı kategorilerde toplanmasını sağlıyor. Bu toplanmayı SQL Queries ile gerçekleştiriyor. Client lar aynı anda birden fazla kategorinin üyesi olabilir. All system de olabileceği gibi aynı anda xp kategorisinde de olabilir.

 

Softeware deploy edilmesi durumunda makinelere tek tek yapılması çok zor bir tablo olacağını takdir edersiniz. Collection lar bu alanda bize Active Directory deki OU mantığına benzer bir yapı oluşturarak bize kolaylık sağlayacak. Dilersek yönetimimizdeki lokasyonlara göre collection lar oluşturabilir. Örnek verecek olursak; İstanbul’daki XP makineler ana collection altında İngilizce olanlar ve Türkçe olanlar diye ikiye ayrılabiliriz. SCCM üzerinde çalışırken query yazmakla birebir bu uygulamayı da gösterebilirim.

 

Şimdilik tüm collection lar boş olacaktır bu da yöneteceğimiz makinenin olmayacağı anlamına geliyor. Bu collection ları doldurabilmek için discovery işlemini gerçekleştirmeliyiz.

 

clip_image007
Resim -07

 

 

SMS Konsolunda -Site Hierarchy – Site ismi – Properties kısmında collectionları doldurmak için gereken Site Boundaries ayarını subnet ya da Active Directory site ismi vererek yapıyoruz.

 

clip_image008
Resim -08

 

 

clip_image009
Resim -09

 

 

Collection ların doldurulması için beklemek yerine bu işlemi hızlandırmak için discovery methodlarını kullanabiliriz. İstemciler ve diğer kaynaklar aşağıdaki yöntemler kullanılarak keşfedilebilir.

 

 

Network Discovery; IP si olan her cihazı bulur

 

Heartbeat Discovery; sistemler ayakta mı diye kontrol eder. Yeni kaynaklar bulmaz.

 

Active Directory System Discovery; AD Database inden OU ya da domain bazında client hesaplarını alır.

 

Active Directory User Discovery; AD kullanıcı hesaplarını bulacaktır

 

Active Directory System Group Discovery; Seçtiğin OU ya da domain bazında grup hesapları ve membership bilgilerini getirir.

 

 

SMS Console – Site Database – Site Hierarchy – Site ismi – Site Settings – Discovery Methods kısmında yukarıda yazılan seçenekleri görebilirsiniz.

 

 

clip_image010
Resim -10

 

 

Uygulamamda AD Sistem Discovery yöntemini kullanıyorum. İlgili seçeneğe sağ tıklayarak bu discovery yöntemini enable etmeliyiz. Ekle diyerek local domain/local forest/ ya da custom LDAP ya da GC query bilgisi yazarak discover işlemini başlatabiliriz.

 

 

clip_image011
Resim -11

 

 

clip_image012
Resim -12

 

Bu discover işleminin hangi saat ve günlerde yapılacağını belirleyebilir ya da hemen başlatılmasını sağlayabiliriz.

 

clip_image013
Resim -13

 

 

clip_image014

Resim -14

 

Collection ları kontrol ettiğimizde kaynaklarımızın geldiğini görebiliriz. Yalnız bu kaynakların gelmiş olması demek yönetebileceğimiz anlamına gelmiyor. Yönetim olsun, software deploy olsun, donanım ya da yazılım envanter bilgisi almak olsun karşı tarafta SMS agent ının yüklü olmasıyla mümkün olabilecek bir durumdur.

 

clip_image015

Resim -15

 

 

SMS’de Sunucuların Rollerinden bahsetmek gerekirse

 

 

Client access point: Legacy istemcilerle SMS Site Server arasında ilişki noktası. CAP, bütün eski istemci bilgilerini Site server’a iletir.

 

 

Distribution point: Yazılım dağıtım paketlerini içerir ve bunları istemcilere gönderir. Dağıtım noktaları Background Intelligent Transfer Service (BITS) mekanizmasını kullanır.

 

 

Management point: Advanced istemciler yönetim noktalarını kullanarak SMS siteleriyle ilişki kurarlar. Yönetim noktaları istemcilere yapılandırma ayrıntıları ile program duyurularını iletir. İstemcilerden de envanter, yazılım ölçümü ve istemci durumu bilgilerini alırlar. Management point için makinede IIS’in Kurulu ve etkin olması gerekir.

 

 

Server locator point: Eski ve yeni istemciler için CAP’lere ve yönetim noktalarına ilişkin bilgiler verir. İstemci kuruluşunda kullanılırlar. Yalnızca primary sitelerde bulunabilirler.

 

 

Reporting point: Report viewer kodunu ve tamamlayıcı raporları içerir. IIS gerektirir.

 

 

Başta sunucumuzda Reporting Point, Management Point ve Server Locator Point rolleri yoktur, bu rolleri vermekte yarar vardır.

 

Ben tüm rolleri aktif hale getiriyorum

 

 

clip_image016
Resim -16

 

 

clip_image017
Resim -17

 

 

clip_image018
Resim -18

 

 

 

 

clip_image019
Resim -19

 

 

 

clip_image020
Resim -20

 

 

 

clip_image021
Resim -21

 

 

 

clip_image022
Resim -22

 

 

Tüm bu roller aktif hale geldikten sonra System Management containeri içini kontol edelim. Yeni eklenen rol bilgilerinin de buraya gelmesi gerekir. Kontrol edelim.

 

clip_image023

Resim – 23

 

 

SMS agent Windows 98 ve yukarısı makinelere yüklenebiliyor.

 

 

İstemci programları ikiye ayrılıyor;

 

 

Legacy Client

 

Advanced Client

Legacy Client’ı 2000 öncesi sistemlere kuruyoruz. 2000 ve sonrasına Legacy Client’ı da Advanced Client’ı da kurabiliriz ama yeni işletim sistemlerine sahip makinelerde gelişmiş istemciyi kullanmakta yeni işlevlerden yararlanabilmek amacıyla yarar var.

 

 

Client Kurulumunu;

 

 

Logon-Script ile kurulum

 

Client push ile kurulumu

 

Software Distribution yöntemi ile yapabiliriz

 

 

Advanced client programı SMS Site Server’daki SMS_sitekodu paylaşımı altında, Client\i386 klasörünün altında bulunur. “ccmsetup.exe”

 

 

Advanced client programını logon script ile kurmak için Capinst.exe programını kullanabiliriz
Advanced client kurulumu ile ilgili sorunlar için SMS Server’da SMS\Logs klasöründeki ccm.log dosyasına bakılmalıdır. İstemci tarafında %Windir%\system32\ccmsetup klasöründeki ccmsetup.log ve client.msi.log dosyalarına bakılabilir. Advanced client programı %Windir%\system32\ccm klasörüne kurulur.
                 

 

Eğer SMS sitesinde bir yönetim noktası (Management Point) yapılandırılmamışsa Client Push kurulumu ile Advanced Client kurulamaz.

 

Yukarıdaki yöntemlerden herhangi birini tercih edebilirsiniz. Client push yöntemi ile tek tek makineler üzerinden kurulum ile cevap almanız biraz uzun sürebilir. Policy ile msi paketi şeklinde yükleme en sağlıklı ve hızlı sonucu verecektir.

 

Ancak push yöntemini kullanmak isteyenler için AD üzerinde bir hesap belirleyelim ve bu hesabın client makinelerde kurulum yapılacak yetkilere sahip olması gerekiyor. Domain admin grubuna üye yapabiliriz.

 

clip_image024

Resim -24

 

Resimde gördüğünüz ilgili Method üzerinde bu hesabı tanımlamamız gerekecek

 

 

clip_image025

Resim -25

 

Öncelikle push installation enable edilmeli ve hangi system tiplerine yükleme yapılacaksa seçilmelidir.Ben her client tipine kurulum yapabileceğimi belirttim. Clientlarımın hepsi windows 2000 ve üzeri olduğu için advanced client tipini seçtim.

 

clip_image026
Resim -26

 

AD de tanımladığım kullanıcı hesabını ilgili sekmeye ekliyoruz

 

clip_image027
Resim -27

 

 

clip_image028
Resim -28

 

 

Advanced client push installation özelliklerinden site kodunu auto bırakabiliriz. Ya da bnm XYZ olan kodu buraya yazabiliriz.

 

clip_image029
Resim -29

 

 

Bundan sonraki işimiz agent ı kurmak istediğimiz makine üzerine sağ tıkla – install agent dedikten sonra karşımıza çıkan adımları izlemektir.

 

clip_image030

Resim -30

 

 

Herhangi bir yöntemle kurulum yaptık. Kurulum esnasında client makinede c:\windows\system32\ altında ccmsetup klasörünü ve task manager da ccmsetup.exe yi görebilirsiniz. Kurulum bittikten sonra her iki öğe silinecek ev c:\windows\system32 altına CCM klasörü oluşacaktır. Kurulumun doğru olduğuna dair bir ipucudur. Ama asıl kontrol edilmesi gereken yer denetim masasıdır. System Management öğesi oluşmalı ve olması gereken bilgiler doğru mudur diye kontrol edilmelidir.

 

clip_image031

Resim -31

 

 

10+ dk içinde  SMS Konsolunda collection kısmında ilgili makine hesabını kontrol ettiğimizde client ın yüklendiğine dair YES ibaresi görünecektir.

 

İstemciler kurulduktan sonra bu istemcilerde neler yapılabileceğini gösteren istemci öğelerini (client agent)  yapılandırmak gerekir. Bu iş Site Hierarchy altındaki Client Agents satırından yapılır. Şu istemci öğeleri yapılandırılabilir;

 

 

Hardware Inventory Client Agent

 

Software Inventory Client Agent

 

Remote Tools Client Agent

 

Advertised Programs Client Agent

 

Software Metering  Advertised Programs Client Agent

 

Tüm bu bileşenleri de çalışır hale getirdikten  sonra artık SMS i tam anlamıyla kullanmaya başlayabiliriz. Client lar üzerinden envanter almaya başlayabiliriz ve tam anlamıyla yararlanabiliriz Ancak şimdilik bu kadar. Bundan sonraki makalemde SMS’i SCCM ye upgrade edip tüm işlemleri SCCM üzerinden yapacağız.

Türker ATA