Microsoft SoftGrid Virtual Application Sequencer Kurulumu

Microsoft SoftGrid Virtual Application serimizin üçüncü makalesinde, Microsoft SoftGrid Virtual Application Sequencer’ın ne işe yaradığına ve nasıl kurulacağına bakacağız.

Microsoft SoftGrid Virtual Application Sequencer temel olarak uygulamalarımızı, işletim sisteminden ayrıştırıp sanal uygulamalara dönüştürülmesini sağlar. Uygulamalarımız bu dönüşümden sonra SoftGrid sunucusunun ve istemcisinin anlayabileceği formata çevrilmiş olur. Daha önceki makalelerimizde belirttiğimiz gibi sistem dosyaları, registry parametreleri, fontlar, .ini’ler, COM objeleri ve servisler dahil olmak üzere uygulamanın çalışması için sistemde olması gereken her şeyi sanallaştırılarak, uygulamalarımız işletim sisteminden bağımsız hale getirilmektedir.

Microsoft SoftGrid Virtual Application Sequencer olarak yapılandırılacak bilgisayardaki minimum donanım gereksinimleri Pentium III 850 MHz, 256 Mb Ram ve 2 fiziksel disk’tir. Fiziksel disklerden birini işletim sistemi için diğerininse uygulamalarımızı yükleyip sanallaştıracağımız alan olarak kullanacağız. Eğer fiziksel bir makine üzerinde uygulama sanallaştıracaksanız ikinci alanın büyüklüğü yükleyeceğiniz uygulamalara göre değişiklik gösterecektir ama minimumda 20 gb size yeterli bir alan sağlayacaktır. Uygulamalarımızı işletim sisteminin bulunduğu bölüme de kurabiliriz ancak yaşanabilecek sorunları minimuma indirmek için iki farklı disk iki farklı bölüm daha elverişlidir. Microsoft SoftGrid Virtual Application Sequencer rolünü barındıran bilgisayarda kurulum sonrası updatelerin, servis packlerin yüklenmesi ve herhangi bir antivirüs veya programın yüklü olmaması önerilmektedir. Eğer ben sanal bir işletim sisteminde uygulama sanallaştıracağım diyorsanız; sizin için daha iyi olacaktır çünkü bir uygulamayı sanallaştırdıktan sonra dosyaları SoftGrid Sunucuna kopyalayıp bir başka uygulamayı sanallaştırmadan hemen önce aldığımız temiz snapshot’a geri dönerek sistemi genel bir temizlikten geçirebiliriz.

Tercihen xp profesyonel yüklü bir bilgisayara kurulumu başlatmak için cd sürücümüze Microsoft Desktop Optimization Pack for Software Assuranca cd’sini yerleştirelim.

image001

Resim – 1

Ekran açıldıktan sonra Microsoft SoftGrid Application Virtualization v4.2’yi seçip ilerliyoruz.

image002

Resim – 2

Microsoft System Center Virtual Application Sequencer’ı  tıklayıp kuruluma başlıyoruz.

image003

Resim – 3

SoftGrid Sequencer Wizard ekranı geliyor ve Next ile devam ediyoruz.

image004

Resim – 4

Lisans anlaşmasını kabul edip ilerliyoruz.

image005

Resim – 5

Destination Folder ekranından istersek SoftGrid Ayrıştırıcısının kurulacağı yeri değiştirebiliriz. Varsayılan yerde bırakıp ilerliyorum.

image006

Resim – 6

Ready to Install the Program ekranında Install ile kurulumu başlatıyoruz.

image007

Resim – 7

Kurulumumuz tamamlandı. Softricity SoftGrid Sequencer programımızı çalıştıralım.

image008

Resim – 8

Kurulumdan sonra Start menüsündeki programlara Softricity’in eklendiğini ve içinde de SoftGrid Sequencer bulunduğunu göreceksiniz. Tıklayıp açtığımızda kurulumu kadar basit bir ara yüze sahip olduğunu görüyoruz.

Kurulumumuzu sonlandırdık; şimdi daha önceden yapmadıysak ikinci diskimizi de hazırlayalım. İlerleyen makalelerimizde bahsedeceğiz ama kısaca değinelim; sanal uygulamalarımız istemcilerimizde, belirlenen evrensel sürücü Q:’da barındırılarak çalıştırılacaklar. İstemcilerimizle benzerlik göstermesi adına SoftGrid Sequencer’daki ikinci diskimizi Q: olarak harflendirmemiz olası hataları minimuma indirmemizi sağlayacaktır. Uygulamalarımızı sanallaştıracağımız zaman kurulumları sistem bölümüne değil bu bölüme yapacağız ki istemcilerdeki sanal uygulama bölümü ile aynı bölümde uygulama sanallaştırmış olalım.

image009

Resim – 9

Computer Management’ten Disk Management’i açıp ikinci diskimizi Q:\ sürücüyü olarak biçimlendiriyoruz.

image010

Resim – 10

SoftGrid Virtual Application Sequencer’ın kurulum ve ayarlarını da bitirmiş bulunuyoruz.

Gelecek makalelerimizde görüşmek üzere…

Murat CAN