Microsoft Hyper-V Server 2008

 

Hyper-V sanallaştırma platformunu yep yeni bir Windows Server 2008 üzerinde kullanmaya hazır mısınız?

 

Microsoft birkaç hafta içerisinde Hyper-V Server 2008 ‘i piyasaya sunmaya hazırlanıyor! Üstelik tamamen ücretsiz olarak kullanıma sunulması planlanıyor.

 

 

Bildiğiniz gibi Hyper-V teknolojisini aşağıdaki ürünlerin Full ve Core kurulumları üzerinde kullanabiliyoruz.

 

– Windows Server 2008 Standart Edition x64

– Windows Server 2008 Enterprise Edition x64

– Windows Server 2008 Datacenter Edition x64

 

Full kurulum bir Windows Server 2008 x64 üzerinde Hyper-V teknolojisini kullanmak istiyorsak, Server Manager konsolu içerisinden Hyper-V role’ünü eklememiz yeterli.

 

Eğer Core kurulum bir Windows Server 2008 üzerinde Hyper-V teknolojisini kullanmak istiyorsak, komut satırı ara yüzünden ilgili yüklemeyi gerçekleştirdikten sonra bu teknolojiyi kullanmak mümkün.

 

Tabi her iki tip kurulum üzerinde Hyper-V dışında diğer Windows Server 2008 rollerini de çalıştırmak mümkün.

 

Birkaç hafta içerisinde kullanıma hazır olması beklenen Hyper-V Server 2008 ise tamamen komut satırı ara yüzünden oluşuyor (GUI yok) ve;

 

– Temel konsolidasyon işlemleri

– Test ve geliştirme ortamları yaratılması

– Windows ve Linux OS’lerin aynı ortamda sanal olarak çalıştırılabilmesi

 

gibi özellikler düşünülerek tasarlanmış bir ürün olarak geliyor.

 

Hyper-V Server 2008 üzerine başka hiçbir Windows Server 2008 rolü yükleyemiyoruz ve Clustering gibi enterprise özellikler içermiyor. Tamamen Windows Hypervisor’den oluşuyor ve üzerindeki sanal makineleri çalıştırmak için odaklanmış bir ürün. Ayrıca stand-alone yani tek başına çalışması için tasarlanmıştır ve GUI (Grafik ara yüzü) yoktur.

 

Aşağıda Windows Server 2008 x64 sürümleri ve Hyper-V Server 2008 arasındaki özellik farklarını görebileceğimiz bir tablo yer alıyor.

 

 

Görmüş olduğunuz gibi Hyper-V Server 2008’in diğer Windows Server 2008 ürünleri üzerinde çalışan Hyper-V platformuna göre bir takım limitasyonları var. Bu limitleri ana başlılar halinde toparlarsak;

 

– Yerel Kullanıcı Grafik Arayüzü yok: Hyper-V Server 2008, mavi zemin üzerine beyaz karakterler şeklinde, sadece bir komut satırı aracından ibarettir (Windows Server 2008 Core Edition benzeri). Ancak uzaktan GUI tollar ile yönetilebilir (Hyper-V Manager gibi)

 

– HA ve Clustering desteklemez: High Availability çözümleri yani temelde Clustering yapılarını desteklemiyor. Stand-Alone yani tek başına çalışacak bir sunucu olarak tasarlanmıştır.

 

– Quick Migration desteklemez: Çalışan VM’leri minimum kesinti ile bir fiziksel sunucudan diğerine taşıma işlemi olan Quick Migration Hyper-V Server 2008 üzerinde desteklenmiyor.

 

– Max 32GB Ram destekler: Hyper-V Server 2008 üzerinde en fazla 32GB ram kullanabiliyoruz. Bu aynı zamanda VM’lere dağıtabileceğimiz toplam RAM miktarıdır.

 

– Max 4 CPU destekler: 4 CPU destekler ve dağıtabilir.

 

– Diğer Windows Rolleri: Temlede bir Windows Server 2008 olmasına rağmen üzerinde diğer server rollerini kullanamayız. Sadece ve sadece hypervisor’ü barındırır ve sanal makineleri çalıştırmak için odaklanmıştır.

 

– Lisans durumu: Diğer Windows Server 2008 x64 sürümleri üzerinde çalışan Guest OS’ler için geçerli olan bir takım lisans avantajları Hyper-V Server 2008 üzerindeki VM’ler için geçerli değildir. Yani üzerinde çalışacak her Guest OS’in lisanslı olması gerekir.

 

Hyper-V Server 2008 önümüzdeki ayın (Ekim 2008) ortalarında, Microsoft Download Center üzerinden kullanıma sunulacak.