Microsoft Certification Planner

Güncelleme

Ne yazık ki artık bu web adresi yayında değil. Çok başarılı bir web sitesi olmasına rağmen yayından kaldırıldı. Bu nedenle artık almak istediğiniz sertifikalar için aşağıdaki adresi ziyaret edip yönergeleri takip edebilirsiniz.

https://docs.microsoft.com/en-us/learn/certifications/

Bilişim sektörünün vazgeçilmez bir parçası olan sertifika programları her üretici için farklılık göstermektedir. Özellikle Türkiye de çok konuşulan, “sertifika ne kadar geçerli?”, “sertifikası olması konuyu bildiğini gösterir mi?” gibi soruları çok kez bilişim çalışanlarından duyuyoruz. Bu aslında farklı bir başlık ve tartışma konusu olarak değerlendirilebilir. Benim amacım bu yazımda bu konular değinmek değil. Benim amacım bu sorulara cep olarak cevabını evet geçerli, benim için önemli, iş yerimdeki kariyer hedefim, genel kariyer hedefim gibi olumlu dönüş yapan bilişim çalışanları için bir konuda bilgi vermek.

ÇözümPark Bilişim Portalı üzerinde eskisi kadar sorulmasa da hala sertifikasyon ile ilgili sorular gündeme geliyor. Malum yazımın başında vazgeçilmez bir parçası dedim ama itiraf etmeliyim ki özellikle 2010 yılına kadar olan popülerliği artık yok. Ama yine de Microsoft sertifikaları konusunda çok güzel bir site paylaşmak istiyorum. Aslında sertifika ile ilgilenenlerin belki de bildiği bir site çünkü gerçekten çok yararlı.

Gelen sorular hep şu şekilde oluyordu; MCSE olmam için hangi sınavlara girmem gerekli, bu aslında kolay bir soru, daha zor olan ben X ve Y sınava girdim şimdi hangisine girersem bu sertifika olur gibi aslında o kişiye özel soruları yanıtlamak oluyordu, çünkü bunun için nerede ise tüm sertifika programını bilmek gerekliydi. Microsoft bu konuda aslında uzun yıllardır sertifika planlama aracı sunuyordu, ancak uzun bir süredir bu aracı kullanmadığım için geçen lazım olduğunda Fatih sağ olsun bana link’ i gönderdi ve gerçekten hem yenilenmiş hem de çok kullanışlı olmuş. Özetle artık Microsoft alanında sertifikasyon ile ilgili hangi sınavlara girdim, hangilerine girersem ne olurumun cevabını aşağıdaki adresten alabilirsiniz;

https://mycertificationplanner.one.microsoft.com/

Mevcut durumunuz hakkında aşağıdaki gibi özet bir bilgi veriyor

Örneğin In Progess bölümü hala tamamlamadığınız sertifikasyon programlarını gösteriyor. Mesela siz “Microsoft Certified Solutions Expert: Cloud Platform and Infrastructure – 2017” olmak istiyorsunuz, üzerine tıklamanız yeterli.

Gördüğünüz gibi temel 3 sınav gereksinimi var. İlk olarak 533 ve 534 sınavlarını vermeniz gerektiği, buna ek olarak 246, 247, 413, 414, 532, 473, 475, 744 sınavlarından ise bir tanesini geçmeniz halinde bu sertifika programına sahip olacağınızı gösteriyor. Son derece kullanışlı bir web sitesi.

Sertifikaların özeti ise aşağıdaki gibidir;

Umarım sizin de sertifika programınızı yapmanıza yardımcı olur.