Mart yama günü geldi çattı

Microsoft’un Mart 2010 yamaları yayınlandı: İşte güncellenen Microsoft yazılımları ve kapatılan açıklar…Microsoft aylık yama gününde Excel ve Windows Movie Maker’daki açıkları kapattı. Tüm hatalar “önemli” olarak derecelendirilmişti ama buna rağmen zararlı kod çalıştırmak için kullanılabiliyorlardı.


Güvenlik açıkları kullanılmadan önce kullanıcının hamlesine ihtiyaç duyuluyor; yine de Microsoft’un derecelendirmesi şaşırtıyor. Şimdiye kadar bu tip güvenlik açıkları “kritik” kategorisine yerleştiriliyordu.


Güncellemelerden biri video düzenleme yazılımı “Movie Maker”ı düzeltiyor. Hatadan muzdarip olan sürümler Windows Movie Maker 2.1, 2.6 ve 6.0. Yazılımdaki bir açık istenilen program kodunun çalıştırılmasına izin veriyor; bunun için kullanıcının modifiye edilmiş bir Windows Movie Maker dosyasını açması gerekiyor.


İkinci güncelleme ise Excel’deki yedi güvenlik açığını kapatıyor. Hatadan muzdarip sürümler Office XP, Office 2003, Office 2007, Mac için Office 2008, Excel Viewer ve Share Point Server 2007. Burada da zararlı kodun çalıştırılması için modifiye edilmiş bir Excel dosyasının açılması gerekiyor.


Güncellemeler Windows Update üzerinden dağıtılıyor.


 https://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/14073421.asp?gid=373