Live Essentials 2011

Merhabalar arkadaşlar,

Bu yazı MSN Live 2011 Beta sürümü çıktığından beri ÇözümPark Yönetimi olarak gündemimizde olan bir yazıydı. Fakat benim son haftalardaki git gellerim ve benzeri işlerimden kısaca yoğunluğumdan dolayı bu günlere sarkmış olan bir yazıydı. Öncelikle bu konuda affınıza sığınıyorum ve bu gecikmeden ötürü kendimi Live 2011 konusunda affettireceğimi ifade etmek istiyorum.

Messenger hali hazırda en çok kullanılan anlık mesajlaşma yazılımıdır. 22 Temmuz 1999 tarihinde MSN Messenger 1.0 versiyonu ile karşımıza çıkmıştı. 2.0, 3.0, 4.0 derken 2005’in ilk yarısında 7.0 ve 2007 yılının son aylarında da 7.0.0820 yenileme versionuyla kullanıcıları kendine bağladı. Hatta dönemin meşhur ICQ’sunu da ezdi geçti.

22 Temmuz 2009 yılında 10. yaşını kutlayan Messenger o günlerde yapılan bir istatistik ile 330 milyon kullanıcının Messenger kullandığı Microsoft tarafından duyrulmuştur.

Daha sonra Microsoft tarafından yapılan bir değişiklik ile 8.0 versionundan itibaren Live Essentials (Live Temel Parçalar) adı verilen bir paket geliştirildi. Bu paket Messenger dahil bazı ürünleri (Photo Gallery, Mail, Movie Maker, Writer, Family Safety ve Toolbar) içerisinde topladı.

Henüz Live 2011 Beta sürümü kurmadıysanız ve Messenger kullanıcısıysanız, Live Messenger 2009u kullanmaktasınız. Herkes 2010 yılının 2. yarısına girdiğimiz bu dönemde Microsoft Live 2010’u çıkaracak diye beklerken, Microsoft sürpriz bir değişiklik ile 2010’u isim olarak es geçti ve Live 2011’i duyurdu. Hatta bizler BETA’sını test etmeye başladık.

Geçtiğimiz haftalarda indirme linkini de portalımız üzerinden paylaştık. Yazımızın sonunda tekrar indirme linkini paylaşıyor olacağım.

Live Essential 2011 ile neler geliyor? sorusuna kısaca değinecek olursak. Aynı yazılımlar yine paket dahilinde, yalnız görsellik hat safhada, çok güzel değişimler olmuş. Social Networks dediğimiz sosyal ağlardan en önemli olanlarla tam etkileşim sağlanmış. Böylece sosyal ağ güncellemelerini Messenger üzerinden alabiliyor ve paylaşabiliyorsunuz. Tek bir yerden ulaşabileceğiniz en önemli hizmetler; Her ne kadar ülkemizden bağlanamıyor olsak ta Youtube, Facebook, Myspace, DailyMotion, WordPress, Flickr, Xing ve daha nicesi.

Live 2011 kapsamında Hotmail’de değişime girdi. Bu değişimler kapsamında gecikmiş olan Word, Excel, PowerPoint dökümanlarını web üzerinden görüntüleyip, düzenleyebilme şansına sahibiz. “Office Web App” adı altında bir uygulama artık mevcut.

Messenger tarafında simgelerin görselliğinin arttırılması, kişisel iletide artık resim de paylaşabiliyor olmamız, sonrasında bana göre hem avantajı hem de dezavantajı olan offline uygulaması vb. bir sürü yenilik te yine Live 2011 ile bizi bekliyor.

Bu ve bunun gibi bir sürü özellik Live 2011 paketlerinde bizi bekliyor olacak.

Eğer ki Live 2011 Beta versionunu kurup, denemek istiyorsanız linki paylaşıyorum.

Ayrıca az önce saydığım özelliklerle ilgili geniş inceleme dosyalarımız yakında sizlerle olacak.

Herkese iyi eğlenceler diliyorum. Hayat ile iletişiminiz kopmasın!

Saygılarımla.

Live Essentials 2011 indirme Linki:

https://explore.live.com/windows-live-essentials-beta

Erdem Çilingiroğlu