Koca bir ülkenin gizli dokümanları, savunma sistemi bilgileri ve daha fazlası hacker’ların elinde

Koca bir ülkenin gizli dokümanları, savunma sistemi bilgileri ve daha fazlası hacker’ların elinde…Kanadalı ve Amerikalı araştırmacıların raporuna göre Çin‘deki hackerlar , Hindistan‘ın bilgisayar sistemlerine saldırarakHindistan Savunma Bakanlığı’ndan önemli dökümanları ve Dalai Lama’nın ofisinden e-postaları çaldılar.


Araştırmacılara göre saldırı, Çin‘in güneyinde merkezlenmiş bir siber-saldırı örgütüne bağlı. Ayrıca yine rapora göre bu örgüt, Çin hükümetindeki bazı birimlere bu bilgileri sızdırmış olabilir.


Çalınanlar arasında Hindistan‘ın ulusal güvenliğiyle ilgili önemli dökümanlar, sınırdaki Tibet, Bangladeş ve Burma hakkında önemli güvenlik durumlarıyla ilgili dökümanlar, Hindistan ordusunun ağır silahları, savaş sistemi ve mobil füze savunma sistemi hakkındaki dökümanlar da var.


Araştırmacıların belirttiğine göre Twitter, Google grupları ve Yahoo Mail gibi sosyal ağlardan yararlanan Çinli hackerlar, buraları, Hindistan‘daki bilgisayarlara “kötü yazılımlar” bulaştırıp, Çin‘deki merkezlerine bağlamakta kullanmışlar.


BBC’ye konuşan Çin‘in dışişleri bakanı, Çin hükümetinin olaylarla bir ilgisi olmadığını ve Çin‘in “hacker”lara tamamiyle karşı olduğunu söyledi. Bakan ayrıca araştırmacıların, dediklerinin aksine Çin hükümetiyle hiçbir bağlantıya geçmedilerini de ekledi.


https://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/14365495.asp?gid=373