Kaspersky Business Space Security V6 Bolum 1

Kaspersky Admin Kit kurulumunu ve File Server kurulumlarını tamamladıktan sonra artık yönetim panelimiz ile kullanıcı bilgisayarlarına (client) uzak kurulum işlemlerinin nasıl yapıldığını göreceğiz.

Kaspersky Workstation V6 ile birlikte kullanıcı bilgisayarlarında internet güvenliği seviyesinde koruma sağlanmaktadır. (V5’de internet güvenliği yoktur)

Admin Kit kullanmaya başladıktan sonra size çok tanıdık gelen Active Directory yapısına benzediğini göreceksiniz. . Bir önceki makalemizden hatırlayacağınız gibi Admin Kit kurulumunu Windows Server üzerinde yapmıştık ve üzerine File Server kurulumunu tamamladık.Kullanıcı bilgisayarlarına anti virüs programını uzak kurulum yapabilmek için öncelikle bir kurulum paketi hazırlamamız gerekmektedir.

Kullanıcı bilgisayarlarımın bir kaçının Türkçe olduğunu ve kullanıcıların anti virüs uyarılarını anlaması için Workstation V6 Tr kurulum paketi kullanmaya karar verdim.Bu işlem için kaspersky web sitesinden indirdiğimiz WKS_6.0.2.678TR paketimizi çalıştırıyoruz.

image001

Workstation Ekran – 01

Kurulum paketini çalıştırdığınızda sizi kurulum sihirbazı karşılayacaktır. İlerlemek için İleri butonuna tıklayarak bir sonraki ekrana geçiniz.

image002

Workstation Ekran – 02

Bir sonraki ekran olan kurulum paketlerinin açılacağı dosya yolu yukarıdaki resimde görüldüğü üzere standart bir dizin olan KAV dizinidir. Standart kurulum yaptığımız için buradaki ayarlarda bir değişiklik yapmanıza ihtiyacınız yok. İleri butonunu kullanarak bir sonraki ekrana geçiş yapınız.

image003

Workstation Ekran – 03

Gelen ekranda bu paketin elle kurulduğunu ancak mevcut sistem için uygun olmadığını belirten bir hata mesajı almaktasınız. Çünkü Workstation ürünü sadece kullanıcı bilgisayar sistemleri için tasarlanmıştır. Bu hata mesajında yer alan Tamam butonunu kullanarak bir sonraki ekrana geçiniz. Daha sonra domain ortamında kurulum yapacağınız bilgisayarlarınızda Windows Firewall kapalı ve Basit Dosya Paylaşımı sekmesinin işaretlenmemiş olmasını sağlayınız. (Domain ortamında kural oluşturup dağıtarak bu işlemi yapmanızda yarar var)

image004

Workstation Ekran – 04

Yeni gelen ekranda Workstation işleminin durdurulduğunu bildiren bilgi mesajı ekrana yansımaktadır. Tamam, butonunu kullanarak işlemi tamamlayınız. (Bu adıma kadar ki işlemi bir kere yapmanız yeterlidir. Daha sonra bu işlemi yapma ihtiyacınız olmayacaktır.)

Şimdi Kaspersky Admin Kit programımızı çalıştırıyoruz.

image005

Kaspersky Admin Kit – 01

İlk defa Kaspersky Admin Kit programını çalıştırdığımız için bizi işlerimizi daha kolay yapabilmemiz için bir sihirbaz karşılıyor. Fakat biz işlemlerimizin nasıl ve nerede yapıldığını daha iyi anlayabilmek için sihirbazı kullanmayacağız. Bunun için Close butonunu kullanarak bir sonraki ekrana geçiniz.

image006

Kaspersky Admin Kit Ekran – 02

Gelen ekranda birçok özelliğin bulunduğu bir menü ile karşılaşıyoruz. Bu menülerin neler olduğunu ve uygulamalı işleyişini daha sonraki makalelerimizde değineceğiz. Sol menüden “Remote install” seçeneğini seçiniz ve bir sonraki ekrana ilerleyiniz.

image007

Kaspersky Admin Kit Ekran – 03

Gelen ekranın sağ tarafında yer alan menülerden “Add an installation package” seçeneğine tıklayın ve bir sonraki ekrana geçiniz.

image008

Workstation Paket Oluşturma Ekran – 01

Yeni ekranımızda bize uygulamamızı hazırlamamızda yardımcı olacak sihirbaz devreye girmiş olduğunu göreceksiniz. Next butonunu kullanarak bir sonraki adıma ilerleyiniz.

image009

Workstation Paket Oluşturma Ekran – 02

Kurulum paketimizin adını Name: bölümünde yer alan bölüme daha sonra bu paketin ne olduğunu hatırlamamız için “Workstation V6 TR” olarak giriyoruz. Daha sonra next butonunu kullanarak bir sonraki ekrana ilerliyoruz.

image010

Workstation Paket Oluşturma Ekran – 03

Oluşturacağımız paketin hangi yöntem ile oluşturulacağı sorulmaktadır. Burada “Make Kaspersky Lab’s application package” seçeneğini seçiyoruz ve paketimizi oluşturması için gerekli yönergeleri alacağı dosyanın seçimi için “Browse..” butona basıyoruz.

image011

Workstation Paket Oluşturma Ekran – 04

Kaspersky Workstation V6 paketi oluşturmak için gerekli yönergeleri alacağı dosya adı kav6 ve uzantısı kdp’dir. Bu dosyayı standart kurulumlarda C:\KAV\Workstation\Turkish(veya English)\ dizini içerisinde bulabilirsiniz. Open butonunu kullanarak dosyayı açın.

image010

Workstation Paket Oluşturma Ekran – 05

Oluşturulacak paket içeriği ve versiyonu doğru ise next butonunu kullanarak bir sonraki ekrana geçiniz.

image012

Workstation Paket Oluşturma Ekran – 06

Gelen ekranda oluşturacağımız paketin lisanslanması için gerekli dosyayı paket içeriğine ekleyebilmek adına “Browse…” butona tıklayın.

image013

Workstation Paket Oluşturma Ekran – 07

Kaspersky tarafından gönderilen kullanıcı lisans dosyasını seçiniz ve next butonunu kullanarak bir sonraki ekrana geçiniz.

image014

Workstation Paket Oluşturma Ekran – 08

Oluşturmak istediğimiz paket içeriğinin artık Kaspersky Admin Kit içerisinde yer alacağını belirten bir ekranla karşılaşıyoruz. Burada Next butonunu kullanarak paketin oluşturulmasını sağlayınız.

image015

Workstation Paket Oluşturma Ekran – 09

Worstation V6 TR adındaki “Kaspersky Anti-Virus 6.0 for Windows Workstations Versiyon 6.0.837” oluşturulmuş durumda. Finish butonunu kullanarak işlemi tamamlayınız.

image016

Kaspersky Admin Kit – 04

Kaspersky Admin Kit sol menüsünden Remote install seçeneğini seçtiğinizde sağ tarafta oluşturduğumuz paketi görebilirsiniz. Workstation V6 TR adındaki paketimize tıklayın ve özellikler sekmesini seçiniz.

image017

Kaspersky Admin Kit – 05

Oluşturduğumu paketin özelliklerinde bu paket kurulduktan sonra yeniden başlama ihtiyacı doğduğunda yapılması gerekli işlemleri belirlemek için “OS rebot” seçeneğine tıklayın ve bir sonraki ekrana geçiniz.

image018

Kaspersky Admin Kit – 06

Kullanıcı bilgisayarına kurulan anti virüs programımızın işlemi bittikten sonra yeniden başlatılabilmesi için kullanıcıya bilgi mesajı ve işlem yaptırmasını sağlayacak butonları göstermek amacı ile “Prompt user for action” seçeneğini seçin. Hemen alt kısımda yer alan alanı temizleyerek kullanıcıya gösterilmesini istediğiniz mesajı yazınız ve “OK” butonu kullanarak açık olan özellikler pencerisini kapatınız.

Şuana kadar kullanıcı bilgisayarına kurulacak olan anti virüs paketi ve kurulum işleminin adımlarını tamamladık. Şimdi bu paketi ilgili bilgisayarlara (veya bilgisayara) uzaktan kurulum işlemine başlıyoruz.

image019

Kaspersky Admin Kit – 07

Bu işlem için Kaspersky Admin Kit menüsünden “Remote install” seçeneğine tıklayın sağ tarafta açılan menüde oluşturduğumuz “Workstation V6 TR” paketimizi seçin ve orta bölmede yer alan seçeneklerden “install application” seçeneğine tıklayın. (veya oluşturulan paket üzerinde sağ tıklayın açılan seçeneklerden “install” seçin). Bir sonraki ekrana geçiniz.

image020

Workstation Kurulum – 01

Gelen yükleme sihirbazından ilerlemek için next butonuna basın ve bir sonraki ekrana geçiniz.

image021

Workstation Kurulum – 02

Kurulum işlemlerini, güncellemeleri ve kuralları dağıtabilmek için ilgili bilgisayarda bir ajanımız olması gerekmektedir. Bu nedenle “install Network agent along with this application” seçeneğini işaretleyin aşağıda açılan menüden “Kaspersky Network Agent ver.6.0.1572 package” seçeneğini işaretleyin ve next butonunu kullanarak bir sonraki ekrana geçiniz. (Ajanı ilgili bilgisayara/bilgisayarlara bir kez yüklemeniz yeterlidir.)

image022

Workstation Kurulum – 03

Mevcut kurulum paketini bir gruba mı yoksa seçeceğimiz bilgisayara / bilgisayarlara mı yapacağımız sorulmaktadır. Henüz grup tanımlaması yapmadığımız ve ilk açılıştaki sihirbazımızı kullanmadığımız için “install the application onto selected computers” seçeneğini işaretleyerek bir sonraki adıma ilerlemek için Next butonuna basınız.

image023

Workstation Kurulum – 04

Gelen ekranda ilgili bilgisayarı seçebilmek için mevcut network altındaki bilgisayarımızı bulup işaretleyin daha sonra Next butonu yardımı ile bir sonraki ekrana geçiniz.

image024

Workstation Kurulum – 05

Yeni ekranımızda kurulum işlemi yapacağı bilgisayar/bilgisayarların üzerinde Kaspersky Antivirüs Workstation uygulaması var ise tekrar kurulum işlemi yapmayacağı gibi bir takım bilgiler yer almaktadır. Bu adımda ihtiyaç doğrultusunda tercih edeceğiniz seçenekleri kullanabilirsiniz. Standart kurulum işlemine devam etmek için Next butonu tıklayın ve bir sonraki adıma geçiniz.

image025

Workstation Kurulum – 06

Kurulum işlemini bir domain ortamında yaptığımız için kullanıcı bilgisayarlarında yetkili domain admin kullanıcı adı ve şifresini “Use specified account” seçeneğini kullanarak giriniz.

image026

Workstation Kurulum – 07

Uzak kurulum işlemini başlatmak için Next butonuna tıklayınız ve bir sonraki ekrana geçiniz.

image027

Workstation Kurulum – 08

Kurulum işlemleri uzak bilgisayarda/bilgisayarlarda başlamış oldu Workstation Kurulum – 08 ekranımızda bunun ilerlemesini görebilirsiniz. Bu ekranın açık kalması şart değildir. Bu nedenle bir adım ileriye giderek bu görevin nerede olduğunu ve işlemin nasıl oluştuğu bilgilerini almak için Next butonuna basınız.

image028

Workstation Kurulum – 09

Kurulum sihirbazımı kapattığımızı bildiren bir mesaj görmektesiniz. Finish butonuna basarak Kaspersky Admin Kit menülerimize dönelim.

image029

Kaspersky Admin Kit – 04

Kaspersky Admin Kit menülerimizden “Global tasks” seçeneğine tıklayın. Sağ menüde az önce başlattığımız görevin halen sürdüğünü görüyorsunuz. (Üzerindeki yeşil ok bu işlemin devam ettiğini göstermektedir.) İlgili görevimize tıklayın ve özelliklerini açın.

image030

Global Task – 01

Kurulum işlemini yapan görevimizin özelliklerinde kaç bilgisayar üzerinde işlemin başladığı hangisinde zamanlandığı ve işlemin kaçında bittiği gibi bilgileri görmektesiniz. Bu ekranda “Results” sekmesine tıklayın ve bir sonraki ekrana geçiniz.

image031

Global Task – 02

Bu ekranda ilgili kurulum görevimizin hangi bilgisayarda ne zaman başladığı hangi adımda olduğu kurulum işleminin tamamlanmış yüzdelik oranlarını görmektesiniz.

image032

Workstation Kurulum – 10

Kurulum işlemi kullanıcı bilgisayarında veya bilgisayarlarında tamamlandıktan sonra kurulum paketinde ayarladığımız uyarı mesajı çıkacak ve kullanıcıdan işlemin tamamlanması için yeniden başlatma işlemi yapması istenecektir. Yeniden başlatma işleminden sonra “Global Tasks” menümüzde yer alan “Deploy Workstation V6 TR” görevimiz tamamlanmış olacak ve stop duruma geçecektir. Ancak bu görev daha sonra değiştirilerek yeniden başlatılabilmesi için aynı menü içerisinde siz silene dek kalacaktır.

Makalemizin ikinci bölümünde kullanıcı bilgisayarlarına kurulum paketi hazırlamayı, bu paketin uzaktan kurulum işleminin nasıl yapıldığını anlatmaya çalıştım. Bir sonraki makalemizde Kaspersky Admin Kit üzerinde gruplar oluşturarak bu gruplar içerisine kullanıcı bilgisayarlarını taşımayı, anti virüs programlarımız üzerinde bir takım hak atamalarını, anti virüs veri tabanlarının öncelikle nereden güncelleneceği konularında bilgi vermeye çalışacağım.

Rafet S.AYATA