Kablosuz Tivibu Keyfi

Evet kulağa hoş geliyor, aynı benimde ilk düşündüğümde ne var bunda sonuçta evimde kullandığım akıllı TV, apple TV, play station ve benzeri aletler kablosuz sorunsuz çalışıyor, Tivibu neden çalışmasın ki dedim, demez olaydım, salonda değişiklik yaptıktan sonra meğer cihazın kablosuz çalışmadığını Tivibu kurulumuna gelen arkadaştan öğrendim. Ama neyse ki yalnız değilmişim çünkü arkadaş yanında 20 metreye yakın bir kablo ile dolaşıyor ve benzer beklentiler nedeni ile aktivasyonu yapamadıkları için en azından bir kablo çekiyor, aktivasyonu yapıyor ve sonra sizin kablo çektirmenizi talep ediyoruz dedi. Söylediği gibi yaptı da Türk Telekom’ un getirdiği modem üzerinden (benim kendime ait kullandığım farklı bir VDSL modem vardı) Tivibu cihazını devreye aldı. İlk sorum tabiki peki kablo bir şekilde ayarlarız ama ben bu modemi eski modemim ile değiştirsem olmuyor mu oldu, ne yazık ki yapamayacağımı söyledi. Tabi benim teknik kapasitemi bilmediği için detay vermedi, ama biraz araştırınca çok hızlı bir şekilde aslında operatörün bu video yayını için ayrı bir vlan kullandığını öğrendim. Ama tek sorun tabiki modem değil asıl sorun benim bunu düşünmeden tüm düzenini değiştirdiğim salon oldu. Özetle bu işi kablosuz olarak çözmem gerektiğiydi. Neyse ki sektörde bu konuda çok fazla uzmana ulaşma şansım olduğu için birkaç değerli arkadaşımdan hızlıca bildirim aldım. Bana önerileri Keenetic ürünlerini denemem oldu. Aslında bu konuda çok fazla marka olduğunu biliyorum ama önemli olan sorunu ciddiye alan ve bana yardımcı olan Keenetic olunca bende bu konudaki tecrübemi kaleme alma ihtiyacı duydum. Öncelikle inanılmaz motivasyonu yüksek bir üretici, sorunu anlattığım zaman anında ilgi gösteren hatta elinde iki cihaz ile atlayıp evime gelen Keenetic Türkiye’ den Emrah’ a yeri gelmişken çok teşekkür ederim. Hani derler ya “hallederiz abi” bizim sektörde çok duyduğumuz bir cümledir ama genelde pek öyle olmaz, Emrah’ a sorunu anlatınca hallederiz abi dedi ve gerçekten yaptı.

Peki nasıl yaptık?

Öncelikle dediğim gibi iki tane donanım ile beraber geldi, bunlardan birisi Keenetic Extra DSL ve Keenetic Air. Yani temel olarak bir DSL modem ile bir Access Point olarak özetleyebiliriz.

Ürünleri incelemek isterseniz hızlıca linklerini paylaşıyorum;

https://keenetic.com.tr/tr/keenetic-extra-dsl

Keenetic Air

https://keenetic.com.tr/tr/keenetic-air

Peki ne yaptık? Hızlı bir şekilde kurulum adımını geçtik, zaten ürünün ara yüzü son derece kolay, bu arada ürün internet üzerinde o kadar çok incelenmiş ki şahsen bir daha ürünü anlatma gereği duymuyorum, google’ da kısa bir arama ile ürünün özelliklerine ve uzman yorumlara ulaşırsınız.

Kurulum sonrasında karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor;

Bağlantı sonrasında internetin sorunsuz bir şekilde çalıştığını gördük ve hızlı bir şekilde AP kurulumuna geçtik. Keenetic air cihazının arkasında bir switch var ve bu cihazın hangi mode’ da çalışacağını belirleyebiliyoruz.

Yukarıdaki gibi A,B,C ve D olmak üzere 4 farklı mode sahip ve bu mode’ lar sırasıyla aşağıdaki gibidir;

A — main mode (router), B — Wi-Fi adapter for wired devices, C — Wi-Fi repeater, D — Wi-Fi access point

Biz bu ayarı C konumuna getirerek cihazı açıyoruz, daha sonra ilk olarak DSL modem üzerinde ki daha sonra Air üzerindeki üzerine basılabilen tek tuş olan eşitleme tuşuna hızlı bir şekilde üst üste iki kere basıyoruz (bir kere basarsanız 2.4GHz eşitleme olur, iki kere basarsanız 5GHz eşitleme olur.)

Sonra DSL modem ara yüzünden aşağıdaki gibi bağlantıyı görebiliyoruz.

Yani aslında aşağıdaki gibi bir topoloji oluşturmuş oluyoruz;

Buradaki en önemli konu iki cihazın bağlantı hızı. Çünkü ciddi manada kablosuz bir şekilde HD televizyon yayını izlemek istiyorsak bağlantının hızlı olmasını sağlamalıyız. Tabi bunun için doğru bir anten açısı ve bunu ara yüzden kontrol edebilirsiniz.

Bağlantı hızını aşağıdaki gibi kontrol edebiliyoruz

Peki hızda bir sorun yok ise o zaman yapacağımız tek şey Air arkasındaki kablo girişine kutu içerisinden çıkan veya elinizdeki bir Cat kablosu ile Tivibu cihazına bağlayın ve Tivibu cihazını çalıştırın.

Ve sonuç, evet artık kablosuz bir şekilde Keenetic cihazları ile Tivibu keyfini sürmeye başlayın.

Umarım faydalı olmuştur.

Bu kurulumda bizzat desteği olan Emrah Can’ a ayrıca teşekkürler.