iPhone guest Wifi bağlantı sorunu the requested url /portal/index.php was not found on this server

Hot spot uygulaması olan kablosuz ağlarda genellikle şifresiz bir SSID’ ye bağlanır, ardından karşınıza otomatik çıkan bir portal üzerinden kimlik, oda, hesap veya size ait bilgileri gireceğiniz bir web sayfası sayesinde internete erişebilirsiniz.

Başıma benzer bir durum geldi, arkadaşlarım ile yurt dışında bir etkinlik için bulunuyorduk ve hepimizin değişik model iPhone telefonu olmasına karşın bir tek benimkisi bağlanmıyordu. SSID’ yi görüyorum ancak SSID ye bağlandıktan sonra açılması gereken portalda aşağıdaki gibi bir hata geliyordu.

the requested url /portal/index.php was not found on this server

Sonra aklıma bu durumun benim güvenlik ayarlarım ile ilgili olabileceği geldi, malum yer hizmetleri, log gönderme, reklam, çerez ve benzeri konularda ben biraz katıyım. Kısa bir araştırmanın sonucunda neden benim cep telefonumda herkeste açılan portalın açılmadığını buldum.

Ayarlar – Safari ye gelin, burada Privacy & Security altında bende “Block All Cookies” bölümü aktif şekildeydi, bunu kapatarak sorunsuz bir şekilde portalın açılması ve internete bağlanmamı sağladım. Umarım başka arkadaşlarda benim gibi bir takım güvenlik ayarları ile oynuyor ise bu yardımcı bir ip ucu olacaktır.