İnternete yeni vergi mi geliyor

Microsoft’tan virüslere karşı yeni tartışılacak bir öneri: Daha fazla vergi alalım ve…


Dünya üzerinde hackerların oluşturduğu tehdit ve yol açtıkları zararlar gün geçtikçe artıyor.


Elbette esas sorun bireysel hackerlardan çok organize suç örgütlerinin çalışmaları. Güvenlik şirketleri zararları tespit ediyor, ürünleriyle bunlara karşı çözüm sunuyor ama bunları üretenlere bir şey olmuyor.


Arka planda bu tür tehlikelerin kökünü kurutmaya çalışan kurumlardan birisi de Microsoft. Her yıl milyonlarca dolar harcayarak interneti ve bilgisayarları daha güvenli hale getirmeye çalışan, hatta ücretsiz anti-virüs yazılımı Security Essentials’ı dağıtan Microsoft, bu konuda bir sisteme ihtiyaç olduğunu düşünüyor.


Geçtiğimiz günlerde yargı sistemine başvuran ve dev bir botnet’i ortadan kaldıran Microsoft’tan Scott Charney, IT bazında savaşın yanında sosyal çözümler de gerektiğini söylüyor.


Charney’in sosyal çözümlerden kastı birden fazla aşamada bir çalışma, bu saldırılara tepki verilmesi gerektiğini aktarıyor.


“Sağlık sistemi gibi bir sistem düşünüyorum. Sağlık risklerine karşı eğitim programları var, ayrıca hastaları karantinaya alan ve inceleyen sosyal programlar da var” diyor Charney. Bir bilgisayar kullanıcısının sistemini kontrole etmemesi yüzünden bulaşan virüsün yayılarak başkalarına da zarar vermesi söz konusu.


Bu alanda kullanıcıların eğitilmesi gerektiğini ve bir kamu hizmetine ihtiyaç olduğunu düşünen Charney, şu anda bu işin maliyetini ve sorumluluğunu kimsenin almadığını belirtti. Microsoft yetkilisine göre bilgisayar virüslerinin yol açtığı zararlar sağlık sorunları kadar gerçek ve bunun bir kamu güvenliği meselesi haline gelmesinin, gerekirse vergiler ile karşılanması gerektiğinin altını çiziyor. Bu da, ilk aşamada internet kullanıcılarından daha fazla vergi alınması olarak yorumlanıyor.


Microsoft açıklamasına göre dünyada zararlı yazılım bulaşmış, botnet olarak tehlike saçan 3.8 milyon bilgisayar var ve bunların 1 milyonu Amerika’da.