Intel ‘e Yeni Yıl Hediyesi

AMD ile barış imzaladıktan sonra rahat edeceğini düşünen Intel’e darbe ABD’den geldi. ABD Federal Ticaret Komisyonu, Intel’e tekel davası açtı. Bu sefer davanın içeriği biraz farklı.


 


Intel, AMD’ye ödediği 1,25 milyar dolarlık sus payından sonra hukuki açıdan rahatladığını düşünürken, ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) Intel’e dava açtı. Davanın sebebi ise tahmin edebileceğiniz gibi, tekelleşme iddiaları. ABD Hükümetine bağlı bir kurum olan FTC’nin görevlerinin başında piyasalarda tekel oluşmasını engellemek ve tekelleşmeye çalışan şirketlerin yol açtığı zararları ortadan kaldırmak geliyor.FTC’nin açtığı davanın gerekçesinde, Intel’in rakip ürünlerin piyasaya çıkmasını engellemek için sistematik bir kampanya başlattığı ve böylece kullanıcılara tercih hakkı tanınmadığı iddia ediliyor. Ayrıca Intel’in bu yolla teknolojideki ilerlemenin önüne engel koyduğu da belirtiliyor. FTC bünyesinde bulunan Rekabet Bürosu’nun başkanı Richard A. Feinstein “Intel rekabet ahlakının ve onu koruyan yasaların üzerinden geçti. Komisyonumuzun açtığı dava, Intel’in rekabete, yenilikçiliğe ve Amerikan halkına verdiği zararları karşılamayı amaçlıyor.” gibi çok ağır ifadeler kullandı.


Bu dava daha farklı


Intel’in başı tekel davalarından bir türlü kurtulamıyor. Şirket, daha önce Japonya, Güney Kore ve Avrupa Birliği’nde de benzer davalarla karşılamıştı. Avrupa Komisyonu Intel’i 1,45 milyar dolarlık bir cezaya çarptırmıştı. Bütün bu davaların ortak nedeni Intel’in, Dell, HP ve IBM gibi dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerine rakip markanın (AMD) işlemcilerinden satın almamaları konusunda baskı yaptığı iddiası.FTC’nin açtığı davada ise bunun dışında ilginç bir nokta daha var. Bu davada Intel sadece CPU pazarı için değil, ayrıca GPU pazarı için de benzer suçlamalarla karşı karşıya. Burada da Intel ile arası son dönemde hiç de iyi olmayan NVIDIA devreye giriyor. NVIDIA CEO’su Jen Hsun Huang dava hakkında “Bu, endüstrinin ihtiyaç duyduğu ve kullanıcıların hak ettiği bir dava. FTC, milyonlarca kullanıcının çok para ödeyip bunun karşılığında düşük kalite aldığına inanıyor.”şeklinde konuştu. Intel cephesinden ise davanın hiçbir gerçek temele dayanmadığı, sadece kanıtsız söylentilere yer verdiği şeklinde bir açıklama geldi.


 


Kaynak: shiftdelete.net