IDC Türkiye Bulut ve Veri Merkezleri Konferansı

İstanbul – International Data Corporation (IDC), 15 Mart’ta Wyndham Grand Istanbul Levent Hotel’de Cloud & Datacenter Roadshow 2017’yi gerçekleştirecek. Bu etkinlik Türkiye’nin tedarikçilerini ve son kullanıcılarını bir araya getirerek dijitalleşmeye paralel olarak evrim geçiren veri merkezleri hakkında fikir alışverişini mümkün kılacak. Aynı zamanda değişim yönetimi, sonuç, BT yönetişimi ve BT maliyet verimliliği gibi konularda Türkiye’nin “En İyi Bulut Bilişim Projesi”nin seçileceği IDC Cloud Awards töreni de yine bu etkinlikte yer alacak.

Dalgalanan döviz kurları ve Nisan’daki anayasa referandumu, Türkiye genelindeki BT karar vericilerinin yeni projelere adım atma ve devam ettirme konusunda daha dikkatli olmaları gerektiriyor. Ancak, kurumlarını dönüştürebilmeleri ve bu zorlu ortamda gelirlerini koruyabilmeleri için en son teknolojilere geçme konusunda üzerlerinde sürekli bir baskı var.

IDC Türkiye Altyapı, Sistemler ve Çözümleri Araştırma Müdürü Aslı Koçkal’ın konuyla ilgili yorumları şu şekilde: “Bir kurumun başarısı inovasyon ve pazar değişimlerine adapte olabilme kabiliyeti ile direkt orantılıdır. Kurumlar, BT altyapılarını ve uygulamalarını genişleterek değişen iş koşullarına ve teknoloji ihtiyaçlarına hızla adapte olurken veri merkezi yatırımları bu dönüşüm sürecinin tam merkezinde yer alıyor. Ancak, günümüz ekonomisinin realiteleri birçok kurumun bütçe baskılarıyla karşılaştığını ortaya koyuyor. Bu durumda bulut ya da dışarıdan hizmet alımları gibi daha çok OPEX iş modellerinin ön plana çıkması bekleniyor.”

Bu etkinlikte IDC uzmanlarına sektörün önde gelen uzmanları katılarak veri merkezi yatırımlarının evrim geçiren dinamiklerini masaya yatıracak ve günümüzün çalkantılı ekonomisinin neden olduğu çok sayıda zorluğun üstesinden gelmek için bir dizi strateji ve çözümü tartışacak. Aynı zamanda derinlemesine yapılacak sunumlar ve interaktif paneller ile yeni teknolojilerin ve dijital dönüşüm çabalarının Türkiye’nin veri merkezi ortamı üzerindeki etkileri incelenecek.

IDC Türkiye Ülke Direktörü Nevin Çizmecioğulları: “Bulut teknolojilerinin, modern işletmeler için dijital dönüşümü mümkün kılan en önemli faktörlerden biri olduğuna temelden inanıyoruz. Ülkemizdeki pek çok kurum, en başta hibrit bulut mimarileri olmak üzere bir şekilde bulut çözümlerini kullanmaya çoktan başladı. Bazı kurumlar hem özel hem de herkese açık bulut yapılarından faydalanırken bu durum ilgili uygulama, sektör ve ilgili sektörlerdeki regülasyonlara göre değişkenlik gösterebiliyor. Diğer taraftan, en kritik iş yükleri için hala eski altyapılar tercih ediliyor.”

Çizmecioğulları sözlerine şöyle devam ediyor: “Kurumlar teknolojiyi sadece mevcut iş süreçlerini desteklemek için değil, aynı zamanda rekabette yeni farklılıklar yaratmak için de verimli şekilde kullanmaya çalışıyorlar. Bu yeni dijital çağda CIO’lar mutlaka kurumlarının dijital dönüşüm çabalarına öncülük etme konusunda sorumluluk almalılar. Buna kurumun rekabet üstünlüğünü güçlendirmeye yardımcı olacak daha akıllı veri merkezi teknolojilerinin hayata geçirilmesi de dahil. IDC’nin düzenleyeceği Cloud & Datacenter Roadshow 2017, bu tarz stratejiler için uygulamaya dönük sağlam bir teknoloji yol haritasının çıkarılmasının başarının anahtarı olduğunu gösterecek.” Sektördeki deneyim paylaşımı ve etkileşimi artırmak için ülkemizin en büyük ve bağımsız iletişim platformu.

#IDCCLOUDDC hashtag’iyle etkinlik hakkında tweet atabilirsiniz.

 

Orta Doğu, Afrika ve Türkiye’de IDC

Orta Doğu, Afrika ve Türkiye bölgesi için IDC, Riyad, Casablanca, Nairobi, Lagos, Johannesburg, Kahire ve İstanbul’da koordine ağ ofislerine sahiptir ve bölgenin merkezi Dubai’de bulunmaktadır. Bu bölgenin kapsamı, bu dinamik bölgelerdeki pazarları derinlemesine anlayabilmek için uluslararası bakış açısıyla yerel iç görüyü bir araya getirmektedir. Pazar istihbaratı hizmetlerimiz, derinlik, tutarlılık, kapsam ve doğruluk açısından rakipsizdir. IDC Orta Doğu, Afrika ve Türkiye şu anda 130’dan fazla analisti, danışmanı ve konferans yetkilisi ile bölgede faaliyet göstermektedir. IDC MEA bölgesi hakkında daha fazla bilgi için www.idc-cema.com adresini ziyaret ediniz. Ayrıca IDC MEA’yı @IDCMEA ismiyle Twitter’da takip edebilirsiniz.