Hyper-V: Linux Integration Components

Hyper-V üzerinde çalışan VM’ler içerisine Windows Guest OS’ler kurduktan sonra, mouse/video gibi driverların çalışması ve network aktivitelerinin gerçekleşebilmesi için Integration Services adını verdiğimiz componentler pakedini yüklememiz gerekiyor.

Linux Guest OS’ler için kullanabileceğimiz  Integration Services paketi artık kullanıma hazır.

Peki ne sağlıyor?

– Linux dağıtımları (Resmi olarak Suse Ent. 10) üzerinde mouse/video driverlarının çalışmasını sağlıyor. Yani mouse hareketlerimiz Linux Guest OS’ler üzerinde algılanıyor.

– Synthetic network controller ile network, synthetic storage controller ile depolama birimi aktivitelerini, yüksel hızlı Bus ve VMBus üzerinde kullanabilme olanağı.

– Hypercall adapter ile daha performanslı Linux Guest OS’ler.

Linux Integration Components‘i connect.microsoft.com üzerinden, birkaç adımda üye olarak ve ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.

Bu arada resmi destek Suse Enterprise Edition 10 için. Ancak bu pakedi diğer linux dağıtımları üzerinde de deneyebilirsiniz. Bildiğiniz gibi linux çekirdekleri ve dağıtımları temlede benzerlik gösterir ve bu pakedi çalıştırma şansınız olabilir.

connect.microsoft.com üzerinde Linux Integration Components’i indireceğiniz Linux Integration Components for Microsoft Windows Server 2008 Hyper-V başlığında, sol menüdeki Newsgroups bölümüne tıklarsanız, bu component’i diğer linux dağıtımları üzerinde çalıştırmayı deneyen insanların yorumlarına ve feedback’lerine ulaşabilirsiniz.