Hyper-V Failover Cluster Kurulumu (Bolum 5)

 

Önceki bölümlerde iscsı storage’i konfigüre ettik ve nodelar üzerinde gerekli olan adımları uyguladık. Bu bölümde ise failover cluster kurulumunu gerçekleştiriyoruz.

 

8. Failover Cluster Kurulumu

 

Failover Cluster kurulumunu (konfigürasyonunu) tek bir node üzerinde yapacağız ve bu yapılandırma her iki node’a da etki edecek.

 

Ben kurulum için ilk node’u seçiyorum (özel bir nedeni yok). HV-Node1 üzerinde Failover Cluster Management konsolunu açıyoruz.

 

 

8.1. Cluster Kurulumu Öncesi Kontrol

 

image001

 

 

Windows Server 2008’deki bu konsol ve üzerindeki wizard’lar sayesinde cluster kurulumu gerçekten çok basit bir hal almış.

 

Cluster yaratmadan önce Validate a Configuration… wizard yardımı ile cluster için kullanacağımız Nodelar üzerinde kapsamlı bir kontrol gerçekleştirebiliyoruz. Bu kontrol ile Cluster için gerekli olan ihtiyaçlar her iki Node üzerinde kontrol ediliyor ve eksik bir şeyler varsa rapor olarak bize bildiriliyor. Bizde bu sorunlar için önceden önlem alıyor ve gerekli konfigürasyonları yapıyoruz. Böylece hata yapma şansımız minimuma inmiş oluyor.

 

Örnek olması açısından Validate a Configuration… wizard’ı çalıştırıyorum.

 

image002

 

 

Browse butonu ile kontrol yapacağımız yani cluster üyesi yapmayı düşündüğümüz nodeları ekliyoruz.

 

image003

 

 

Gördüğünüz gibi bilgiler active directory ortamından geliyor ve domain’e aldığımız iki node’u görüyoruz.

 

image004

 

 

Her iki node’u aynı anda seçip Ok diyoruz.

 

image005

 

 

Ve nodelar selected servers bölümüne ekleniyor.

 

image006

 

 

Next dedikten sonra gelen Testing Options penceresinde Run all tests diyerek gerekli tüm testlerin yapılmasını sağlayabileceğimiz gibi, Run only tests I select diyerek seçim yapıp, network, storage, os configuration gibi belirli özelliklerin test edilmesini de sağlayabiliyoruz.

 

Run all tests ile devam edelim.

 

image007

 

 

Next diyerek doğrulamayı başlatıyoruz.

 

image008

 

 

Kontrol işlemi biraz zaman alabilir. Süreci izleyebiliyorsunuz.

 

image009

 

 

Kontrol tamamlandıktan sonra successfully bilgisini görüyoruz. Bu testin başarılı bir şekilde tamamlandığını gösteriyor.

 

image010

 

 

Ama bir uyarı var. Bu uyarının anlamı şu: kontrollerde bazı noktalarda eksikler tespit edildi ama bu noktalar cluster kurulumu için engel değil çünkü bunlar cluster sonrasında da düzeltilebilecek eksikler (ihtiyaç halinde).

 

View Report butonuna basarak raporun detaylarını görebilir, eksiklerin nerede olduğunu listeleyebilirsiniz.

 

View Report tıkladıktan sonra browser üzerinde bir rapor geliyor. Bu sayfada aşağı doğru ilerleyerek bilgileri inceleyebilirsiniz.

 

image011

 

 

Finish ile wizard’ı kapatıyoruz.

 

image012

 

 

Eğer ki cluster için büyük bir sorun olsaydı successed mesajı yerine hatalar görecektik ve bu da cluster öncesi mutlaka düzeltilmesi gereken sorunlar anlamına gelecekti.

 

Büyük bir sorun olmadığına göre Cluster’ı oluşturalım.

 

 

8.2. Cluster Kurulumu

 

HV-Node1 üzerinde, Failover Cluster Management konsolunda Ceate a Cluster diyerek wizard’ı açıyoruz.

 

image013

 

 

Next ile ilerliyoruz.

 

image014

 

 

Nodeları ekleyip devam ediyoruz.

 

image015

 

 

Aşağıdaki Access Point penceresi önemli bir bölüm.

 

Burada öncelikle cluster için bir isim veriyoruz. Bu isim active directory içerisinde bir computer olarak tanımlanacak (otomatik olarak). Bu nedenle var olmayan ve cluster’ı temsil etmesini istediğiniz bir isim vermelisiniz.

 

Yine aşağıdaki pencerede seçmiş olduğumuz network üzerinde uygun bir IP veriyoruz. Bu ip adresi de nodelardan farklı ve network üzerinde var olmayan bir IP olmalı çünkü cluster’ı temsil eden IP bu olacak.

 

İkinci network üzerinde cluster hizmeti vermeyeceğiz, onun için seçimini kaldırıyorum. 3ncü network ise özel bir durumdan dolayı bende gözükmüyor.

 

Next ile ilerliyoruz.

 

image016

 

 

Confirmation penceresinde Next diyerek kurulumu başlatıyoruz.

 

image017

 

 

Kurulum fazla uzun sürmeyecektir.

 

image018

 

 

Kurulum tamamlandıktan sonra Successfully mesajını görüyoruz ve Finish ile wizard’ı kapatıyoruz.

 

image019

 

 

Failover Cluster Management konsoluna dönüyoruz ve eğer bir sorun yoksa her iki Node un da eklenmiş olduğunu görebiliyoruz.

 

image020

 

 

Artık iki fizksel sunucumuz aynı cluster’ın üyesi olarak çalışıyor ancak henüz herhangi bir servis yada uygulama ekli değil.

 

Nodes bölümüne gelirseniz iki node’un da up durumda olduğunu görebilirsiniz.

 

image021

 

 

Storage bölümünde ise Node’lar üzerine iSCSI initiator ile eklediğimiz ve storage üzerinde duran iki adet diski görebiliyoruz. Bu diskler şu an clustered ve online durumda.

 

image022

 

 

Networks bölümünde ise node’lar üzerindeki cluster networkler yer alıyor. Burada 3 network yer alıyor olmalı ama dediğim gibi benim sistemimdeki özel bir durum nedeniyle ikisi listeleniyor.

 

image023

 

 

Biz cluster yapılandırmasını HV-Node1 üzerinde yaptık. Aynı işlemi ikinci node üzerinde yapmaya gerek yok. İkinci yani HV-Node2 üzerinde de Failover Cluster Management konsolunu açarsanız, nodeların ve varsa diğer cluster kaynaklarının aynı şekilde orada da listelendiğini görebilirsiniz.

 

 

8.3. Quorum Disk Konfigürasyonu

 

Quorum her cluster yapısında bulunmaz. Sadece failover-server olarak geçen clusterlarda bulunur. Temel amacı cluster bilgisini tutmak ve bu bilgiyi o an cluster kaynaklarının sahibi olan (doğal olarak quorum’un da sahibi) nodeun kullanımına sunmaktır.

 

Hyper-V üzerinde çalışan sanal makineler için oluşturduğumuz cluster yapısı da bir failover cluster olduğu için quorum ihtiyacı vardır.

 

Hatırlarsanız storage üzerinde quorum için kullanılmak üzere 2GB boyutlu bir Virtual Disk oluşturup bunu nodelara atamıştık.

 

Cluster kurulumunu HV-Node1 üzerinde yaptığımız ve clustered disklerin şu anki sahibi HV-Node1 olduğu için Quorum yapılandırmasına da HV-Node1 üzerinde devam ediyorum.

 

Önce HV-Node1 üzerinde NTFS formatlı bir partition yaratmalıyız. Bunun için Disk Management’ı açıyoruz.

 

Öncelikle ilgili diski online yapıyoruz.

 

image024

 

 

New Simple Volume diyerek yeni bir volume yaratmak için wizardı başlatıyoruz.

 

image025

 

 

image026

 

 

Volume size’ı değiştirmeden devam ediyorum.

 

image027

 

image028

 

 

NTFS olarak formatlıyoruz.

 

image029

 

 

Finish ile bitiriyoruz.

 

image030

 

 

Bu işlem sonrası volume Computer altına geliyor ve dikkat ederseniz Type olarak Clustered Disk görünüyor. İsmini ise ben quorum olarak set ettim.

 

image031

 

 

Aynı disk HV-Node2 üzerinde Computer altında görünmez çünkü aynı anda sadece bir node cluster kaynaklarına (disk, uygulama/servis vs..) sahip olabilir.

 

Quorum konfigürasyonu için yine HV-Node1 üzerinde Failover Cluster Management konsolunu açıyoruz ve Configure Cluster Quorum Settings diyoruz.

 

image032

 

 

Next ile devam ediyoruz.

 

image033

 

 

Node and Disk Majority seçiyoruz.

 

image034

 

 

Quorum bilgisinin hangi volume üzerinde duracağını belirtiyoruz. Aşağıdaki pencerede clustered diskler üzerindeki volume’lar listelenir. Şu an için iki clustered diskimiz var ancak sadece birisi üzerinde volume oluşturduk bu nedenle sadece o listeleniyor.

 

İlgili diski seçerek devam ediyoruz.

 

image035

 

 

Next ile konfigürasyonu başlatıyoruz.

 

image036

 

 

Quorum settings yapılıyor.

 

image037

 

 

Successfully bilgisini görüyoruz ve quorum settings başarılı bir şekilde tamamlanmış oluyor.

 

image038

 

 

Failover Cluster Management konsoluna döndüğümüzde quorum tipini ve hangi disk üzerinde olduğu bilgisini cluster summary bölümünde görebiliyoruz.

 

image039

 

Failover cluster kurulumu ve quorum disk konfigürasyonu bu kadar. Cluster yapısına servis ekeleme konusunu Bölüm-6 da bulabilirsiniz.

 

 

Serhat AKINCI – IT Pro.