Hyper-V 2.0 Neler Getiriyor

Bir süredir kullandığımız Hyper-V teknolojisinin 2.0 sürümünün yeni özellikleri, Microsoft WinHEC 2008 konferansında duyuruldu (Event ID: ENT-T587). Yoksa Hyper-V R2 mi desek :). İsimlere fazla takılmadan gelen yeniliklere bakalım…

Bildiğiniz gibi şu an kullandığımız Hyper-V için “keşke şu da olsaydı” dediğimiz bazı özellikler var. Hyper-V 2.0 bunların bir çoğuna çözüm üretiyor olacak. Hemen açıklanan özelliklere göz atalım.

Live Migration Geliyor: Daha önce bir çok kez bilgisini verdiğim ve seminerlerimizde de bahsettiğimiz fiziksel sunucular üzerinde çalışan sanal makinelerin, başka fiziksel sunucular üzerine kesinti yaşanmadan (0 downtime) taşınması işlemi, Hyper-V 2.0 ile geliyor. Yani taşıma işlemi sırasında VM (sanal makine) üzerindeki hiçbir servis kesintiye uğramıyor. Şu an kullandığımız taşıma işlemi olan Quick Migration hızlı bir taşıma yöntemi ancak Live değil.

Hyper-V 2.0 ile gelen Live Migration özelliğinin temelinde Clustered Shared Volumes isimli bir teknoloji yatıyor.

Logical Processor Desteği Genişliyor: (Logical Processor Support) Daha önce de birçok kez bahsettiğimiz gibi Hyper-V RTM olduğunda 16 Logical Processor (mantıksal işlemci/core) desteklemekteydi. Yani biz fiziksel sunucumuz üzerinde 4 adet quad-core işlemci (4 çekirdek) çalıştırdığımızda, Hyper-v bunu 16 mantıksal işlemci (Logical Processor) olarak kabul etmekteydi. Üzerinde çalışan VM için ise maksimum 4 logical processor tahsis edebiliyorduk.

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan (KB956710) ve burada bilgisini verdiğim bir update pakedi ile bu limiti genişletme şansına sahip olduk ve artık Hyper-V sunucularımız 24 Logical Processor kullanabilir hale geldi.

Hyper-V 2.0 da ise desteklenen Logical Processor sayısı 32 ye çıkartılıyor. Yani örneğin 8 adet quad-core işlemci çalıştırabiliriz :). VM’in kullanabileceği logical processor sayısında herhangi bir değişiklik yok, yine 4 adet mantıksal işlemci kullanabiliyor.

Hot Add Remove Storage: Bu da beklenen özelliklerden birisiydi. Artık storage ekleme çıkarma işlemlerini sanal makinelerimiz çalışırken ve sanal makineyi restart etmeye gerek kalmadan gerçekleştirebileceğiz. Hot add and remove işlemlerini VHD diskler için kullanılabileceğimiz gibi pass-through diskler içinde kullanabiliyoruz.

Bu özellik sadece SCSI Controller üzerinde çalışan/çalışacak VHD yada pass-through diskler için geçerli. Yani IDE Controller üzerindeki diskler de kullanılmayacak. Ayrıca VM’i kapatmadan disk boyutu genişletme işlemleri de yapabileceğiz. VM açıkken SCSI Controller ekleme işlemi ise desteklenmiyor.

SLAT (Second Level Translation): Intel ve AMD işlemcilerin daha performanslı kullanılmasını sağlayan, memory yönetim yapısını geliştiren ve bu doğrultuda hypervisor’e yardımcı olan bir teknoloji. İşlemcilerde karşılığı ise “AMD: Enhanced Page Tables” ve “Intel: Nested Page Tables”. Yeni jenerasyon işlemcilerde olan bir özellik.

Dynamic Memory: Memory kaynaklarımız bir havuz içerisinde toplanacak ve VM’ler ihtiyaçları kadar memory kullanack. Örneğin şu an  bir VM’e 2GB memory tahsis ettiğimizde, 2GB fiziksel memory kaynağı sürekli o VM için ayrılıyor (kullansada kullanmasada). Ancak Hyper-V 2.0 ile bu konuda ciddi geliştirmeler geliyor. VM’e tahsis edilmiş olsa bile kullanmadığı memory kaynağı bir havuzda toplanıp, diğer processler için kullanılabiliyor. Ayrıca VM çalışırken memory ekleme/çıkartma şansına sahip olacağız ve bu işlem VM üzerinde herhangi bir kesintiye yol açmayacak. Tabi bu işlemin uygulanabilitesi, VM içerisinde çalışan Guest OS’e göre değişiklik göstermekte.

Boot From VHD: VHD üzerindeki sanal işletim sistemlerini, fiziksel sunucular üzerinde açabileceğiz.

Tüm bunların dışında VM’ler için Network Layer konusunda bir takım gelişmeler var ve NIC teaming desteği geliyor. iSCSI Storage iletişiminde ve SAN’ler için Multi Path I/O işlemlerinde geliştirmeler söz konusu. Ayrıca share edilmiş tek bir PCI Express aygıtı, birden fazla VM’in kullanımına sunulabilecek.

Hyper-V 2.0 henüz kullanımda değil. 2009 yılında beklenen Windows Server 2008 R2 içerisinde kullanıma sunulması planlanıyor.

Gelişmeler ve yenilikler şimdilik bukadar. İlerleyen günlerde yapılacak duyurulardan sizleri haberdar edeceğim.

Serhat AKINCI – IT Pro.