Huawei Marka Telefonlar Artık Android Güncellemelerini Alamayacak mı?

15 Mayıs 2019 Çarşamba günü U.S. Commerce Departmanı tarafından yayınlanan kara liste sonrasında Alphabet yani eski ismi ile Google firması açık kaynak lisansları kapsamında olanlar hariç donanım ve yazılım ürünleri transferini Huawei ile askıya alma kararı verdi.

Huawei Technologies Co Ltd, Android işletim sistemine yapılan güncellemelere erişimi kaybedecek ve Çin dışındaki akıllı telefonlarının bir sonraki sürümünde Google Play Store ve Gmail uygulaması da dahil olmak üzere popüler uygulamalara ve hizmetlere erişimi kaybedecek.

Tabiki bu haber çok ciddi bir sorunu da biz kullanıcılar için beraberinde getiriyor. Mevcut Huawei telefon kullanıcıları ki bunlara P30, P30Pro, Mate 20 ve diğerleri de dahil olmak üzere güncel Android güvenlik güncelleştirmelerini alamayacak.

Özetle Amerika ile Çin arasındaki ticaret savaşları hayli kızışmış durumda, ancak bundan çok ciddi sayıda huawei telefon kullanıcısının etkileneceği düşünülür ise gündemi en azından bu konu özelinde yakından takip etmek gerekiyor.

Kaynak

https://www.reuters.com/article/us-huawei-tech-alphabet-exclusive/exclusive-google-suspends-some-business-with-huawei-after-trump-blacklist-source-idUSKCN1SP0NB