How to customize the default local user on Windows 7 and Windows 2008

Windows Vista , 7 ve 2008 üzerinde varsayılan profili değiştirmek için yapmamız gerekenlar aşağıdaki gibidir ;

Sysprep.exe aracına geçirilen Unattend.xml yanıt dosyasında aşağıdaki CopyProfile parametresini kullanarak varsayılan yerel kullanıcı profilini özelleştirebilirsiniz:

Microsoft-Windows-Shell-Setup\CopyProfile

Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

 1. Yönetici hesabını veya yönetici kimlik bilgileri olan bir hesabı kullanarak bilgisayarda oturum açın.
 2. Profilde kullanmak istediğiniz ayarları yapılandırın. Bunlar masaüstü ayarları, sık kullanılanlar ve Başlat menüsü seçenekleridir.
 3. CopyProfile parametresini içeren bir Unattend.xml dosyası oluşturun. Bu CopyProfile parametresi kullanılarak, oturum açmış geçerli kullanıcının ayarları varsayılan yerel kullanıcı profiline kopyalanır. Bu parametrenin özelleştirilmiş geçişte “true” olarak ayarlanmış olması gerekir. Örneğin, parametre aşağıdaki gibi olmalıdır:
  <CopyProfile>true</CopyProfile>

  Unattend.xml dosyasını oluşturmak için Windows Sistem Görüntü Yöneticisi aracını kullanabilirsiniz. Windows Sistem Görüntü Yöneticisi aracı, Windows Otomatik Yükleme Seti’nin (Windows AIK) bir parçası olarak gelir. Windows AIK hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:

  https://technet.microsoft.com/tr-tr/library/dd349343(WS.10).aspx (https://technet.microsoft.com/tr-tr/library/dd349343(WS.10).aspx)
 4. Komut istemine aşağıdaki komutu yazın ve ENTER tuşuna basın:
  sysprep.exe /generalize /unattend:unattend.xml

  Sysprep.exe aracı %systemdrive%\Windows\System32\sysprep dizininde bulunur. Sysprep hakkında daha fazla bilgi için, aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:

  https://technet.microsoft.com/tr-tr/library/cc766049(WS.10).aspx (https://technet.microsoft.com/tr-tr/library/cc766049(WS.10).aspx)

  Not CopyProfile parametresinin kullanılabilmesi için /generalize anahtarını kullanmalısınız. İstenen Unattend.xml dosyasını işaret etmek için /unattend seçeneği kullanılır. Bu nedenle, bu örnekte, Unattend.xml dosyası sysprep dizininde bulunmaktadır