Hattı Kapanan Kontör Kullanıcılarına BTK’dan İkinci Şans

Özellikle ön ödemeli hattı kapandığı zaman aynı numarayı eski sahibi için açmayan GSM operatörlerine güzel bir ders olmuş.


Teşekkürler BTK.Kontör yüklemedikleri için hattı kapatılan mobil aboneleri, BTK’nın kendilerine getirdiği af ile 1 Nisan tarihinden itibaren kapatılan hatlarına yeniden kavuşuyor olacak. Hattının içinde kontör kalan aboneler, bu kontörlerin parasını operatörlerden alabilecekler.


 Bilgi Teknolojileri Kurumu(BTK), kapatılan kontörlü hatların açılmasına karar verdi. Karara göre hattı kapanan abonelerin hatlarına kavuştukları gibi, aynı zamanda kullanmadıkları kontörlerin parasını geri alabilecekler. Kontör yüklemedikleri için hattı kapatılan mobil aboneleri, BTK’nın kendilerine getirdiği af ile 1 Nisan tarihinden itibaren kapatılan hatlarına yeniden kavuşuyor olacak. Hattının içinde kontör kalan aboneler, bu kontörlerin parasını operatörlerden alabilecekler.


Kontörlü hat kullanan aboneler, hattında kontör bulunsa bile en geç 90 gün içinde yeni kontör yüklemek zorunda. Son yaptığı yüklemenin üzerinden 90 gün geçen aboneler, hatlarının kapatılması durumuyla karşı karşıya kalıyordu. Uygulama dolayısıyla ön ödemeli hat sahibi aboneler, her üç ayda bir en az 20 liralık kontör satın almak zorunda kalıyorlardı. Bu duruma ilişkin çok sayıda şikayet alan BTK, hattı kapatılan kullanıcılara, 20 kontör ya da 5 TL yükleme yapmaları halinde hatlarına yeniden kavuşma olanağını sağladı. Yeni uygulamayla daha önce en az 20 liralık kontör yükleme zorunluluğu 5 liraya düşürülmüş oluyor.


BTK kararıyla, aboneliği feshedilen ön ödemeli abonelerin hesaplarında kalan kontörler, kendilerine geri verilecek. Bunun için abonelerin kontörlerinin geri ödemesine ilişkin taleplerini işletmecilere bildirmeleri gerekiyor. BTK verilerine göre Türkiye’de 48.2 milyonu kontörlü 63.7 milyon cep telefonu abonesi bulunuyor.