Google Akıllı TV Hizmeti Başlatıyor

Google set top box’ına sahip televizyonlar, aynı zamanda web erişimine ve uygulama indirilebilmesine olanak tanıyacak. Gelecek sonbahara kadar piyasada olması beklenen televizyonları Sony üretecek. Logitech, Intel ve Sony, Google TV Platformu’nu Sunmak İçin Bir Araya Geliyor.

‘Arama Devi’, canlı yayını web ile buluşturan yeni bir televizyon anlayışı geliştiriyor. Servisle, hem canlı yayınlardan, hem de YouTube benzeri paylaşım platformlarından içerik aramak mümkün olacak.

Google set top box’ına sahip televizyonlar, aynı zamanda web erişimine ve uygulama indirilebilmesine olanak tanıyacak. Gelecek sonbahara kadar piyasada olması beklenen televizyonları Sony üretecek. Video izlemenin mobil cihazlar ya da bilgisayardan değil, televizyonlardan yapılması gerektiğini belirten Sony yetkilisi Rishi Chandra, bunun nedenini görüntü kalitesi ile izah ediyor.

Chandra’nın, verdiği bilgilere göre, dünya üzerinde halihazırda 4 milyara yakın tv izleyicisi var. Sadece, ABD’de tv reklamları için harcanan paranın 70 milyar dolar olduğu sanılıyor.

Analistler, Google’ın akıllı tv platformuna yönelmesini, buradaki milyarlarca dolarlık reklam pastasıyla izah ediyorlar. Daha önce de tv ile web’i birbirine entegre etme girişimlerinin olduğunu kaydeden gözlemciler, bunların beklenen başarıları yakalayamadıklarını belirtiyorlar. Geçmişteki başarısızlıkların, kısmen de olsa kaliteli yayın ve içerik eksikliklerinden kaynaklandığı yorumunu yapan gözlemciler, bu durumun son dönemde belirgin bir biçimde değiştiğini ifade ediyorlar.

Bazı teknoloji üreticileri Google’ın projesine destek vereceklerini açıkladılar. Firefox web tarayıcılarının üreticisi durumundaki Mozilla, sunacağı ücretsiz bir yazılımla Google’ın formatını destekleyeceğini duyurdu.