G20′ den Huawei için Güzel Haberler Geldi

Bildiğiniz gibi 15 Mayıs 2019 Çarşamba günü U.S. Commerce Departmanı tarafından yayınlanan kara liste sonrasında pek çok Amerikan şirketi Huawei ile olan tedarik anlaşmalarını askıya almış ve ürün, yazılım transferlerini bitireceğini duyurmuştur. Tabi ki bu karar Huawei için özellikle mobil telefonlar başta olmak üzere kritik bazı ürün ve hizmetleri için sorun yaratmıştı. Ancak böylesi bir sınırlamanın tüm Dünya ekosistemi için aslında çok ciddi sonuçları olabileceğinden bahsetmiştik. Sektördeki uzmanlar ile görüşmelerimizde de bunun sürdürülebilir bir durum olmadığından bahsediyorduk. Neyse ki çok geçmeden 29 Haziran itibariyle Donald Trump, G20 basın toplantısında ABD şirketlerinin Huawei’ ye ürün satmaya devam edebileceğini söyledi.

Bu tabiki bizim gibi teknolojiyi yakından takip edenler için çok önemli bir haber. Öncelikle Huawei gibi çok ciddi bir Ar-Ge yatırımı olan ve pek çok yeni teknolojinin ortaya çıkmasında katkısı olan bir firmanın artık eskiden olduğu gibi yine teknoloji üretmeye odaklanacağının bir sinyalidir.

Bu haber sadece küresel ekosistemi değil bizleri de çok yakından ilgilendirmektedir. Ülkemizde çok ciddi yatırım yapmış, kendi ekosistemini oluşturmuş bir üreticinin yine eskisi gibi kaldığı yerden tüm hızıyla üretmeye, rekabet etmeye devam edeceğinin motivasyonu ile yeni bir haftaya başlayacağız.