Flash, Shockwave ve Silverlight Kontrolleri Office Uygulamalarından Güvenlik Nedenlerinden Dolayı Kaldırılacak

Bildiğiniz gibi Microsoft Dünya çağında büyük bir bulut alt yapısını yönettiği için ister istemez güvenlik alanında çok büyük yatırımlar yapmaktadır. Bulut alt yapısının ihtiyaç duyduğu bir takım güvenlik gereksinimlerinin yerine getirilmesi için kurulan ekipler, geliştirilen teknolojilerin çoğunluğu ise bizler için şu anda hep kutu içeriği olarak sunulduğu için ücretsiz olarak yararlanabiliyoruz. Tabiki ayrıca satılan ve lisanslanan güvenlik ürünleri de bulunmaktadır.

Peki konumuz nedir? Hali hazırda çalışan bu ekip Adobe başta olmak üzere aslında müşterilerinin aktif olarak kullandığı teknolojilerin açıklarını ve yaşam ömürlerini yakından takip etmektedir. Adobe firması flash için 2020 sonrası artık desteğin kesileceğini söyledi. Zaten pek çoğumuzun bildiği gibi EDGE, IE, Firefox ve Chrome gibi popüler browser’ lar flash desteğini sonlandıracaklarını açıklamıştı (2017). Benzer şekilde internet ve office uygulamalarında kullanılan silverlight için de 2021 son destek tarihi olarak duyurulmuştur.

Microsoft güvenlik nedeni ile Haziran 2018 ile beraber gelen güncelleme sonrasında artık office uygulamaları içerisinde bu 3 yazılım için kontrollerin yasaklanacağını açıkladı. Yani artık bu özelliği kullanamayacağız.

Bu konuda aktif kullanımı olan müşteriler için ilgili dokümanları güncellemeleri gerekecektir. Daha önemlisi bu güncelleme sonrasında kontrol kullanımı olan dosyaların “çalışmıyor” gibi nedenler ile IT ye getireceği yük düşünüldüğü zaman önceden bu konunun duyurulması faydalı olacaktır.

Örnek birkaç ekran görüntüsü paylaşmak istiyorum.

Bu geçişten öncelikle Office 365 aylık güncelleme alan üyeler etkilenecektir. Yani eğer aktif bir office 365 üzerinden office uygulaması kullanmıyorsanız bu yamayı almayacaksınız. Veya Office 365 Pro Plus kullanıyorsunuz ancak yama yönteminiz Semi Annual Targeted (SAT) ise Eylül 2018. Eğer yama yönteminiz Semi Annual (SA) ise Ocak 2019 da bu değişiklikten etkileneceksiniz.

Not: bu yazının artık office dokümanlarında flash oynatamıyoruz gibi bir anlam çıkarmayın lütfen. Bu flash veya silverlight desteğinin çekilmesinden çok yukarıdaki gibi contol objesinin desteğinin kaldırılmasıdır.

Daha fazla bilgi ve kaynak için;

https://techcommunity.microsoft.com/t5/Security-Privacy-and-Compliance/Blocking-Flash-Shockwave-Silverlight-controls-from-activating-in/ba-p/191729?utm_source=t.co&utm_medium=referral