Facebook’ta güvenlik krizi

Sosyal ağ platformu Facebook, geçtiğimiz haftalarda güvenlik ayarlarında yeniden yapılandırmaya gitti.Ancak Facebook’taki güvenlik ayarlarına dikkatlice göz atmayan pek çok kullanıcının fotoğrafları ve diğer profil bilgileri herkesin erişimine açık hale geldi.350 milyonu aşkın kullanıcıya sahip olan ve kullanıcı kitlesi günbegün artmaya devam eden Facebook’ta geçtiğimiz haftalarda güvenlik ayarları yeniden yapılandırıldı. Kullanıcıların güvenliğini daha da arttırmayı amaçlayan Facebook’un bu hamlesinden sonra ise kullanıcılarla Facebook yönetimi arasında kriz patlak verdi.


Facebook’un güvenlik ayarlarını değiştirmesiyle birlikte birçok kullanıcının profil sayfası dışarıya açık hale geldi. Diğer bir deyişle Facebook kullanıcılarının listelerinde yer almayan herhangi bir kişi de kullanıcıların profillerindeki resimlere kolayca bakabilme imkanına sahip oldu. Bunu fark edemeyen kullanıcıların profilleri ise hala herkese açık durumda. Bu nedenle kullanıcıların hiç tanımadıkları kişiler rahatlıkla kişilerin profil sayfasına girerek fotoğraflarına ve diğer özel bilgilerine bakabilme şansına erişmiş oldular.


Facebook güvenlik ayarlarında değişikliğe gitmesiyle birlikte kullanıcıları güvenlik penceresiyle karşıladı. Bu pencerede kullanıcıların güvenlik ayarlarını tekrar yapılandırması istendi. Ancak bu ayarlara göz atmayıp bu pencereyi kapatan kullanıcıların birçoğunun profil sayfaları yabancı kullanıcılara da açık hale geldi.


Eğer siz de profilinizin herkese açık olduğundan şüpheleniyorsanız Facebook’ta Gizlilik ayarlarına girerek Profil Ayarlarından ilgili ayarları tekrar yapılandırmanızda sonsuz fayda var.


Facebook Biri Bizi Gözetliyor’a mı dönüyor


– Facebook’ta eski bir arkadaşınızın arşivinde olan ve sizin hiçkimsenin görmesini istemediğiniz bir fotoğrafı sayfasında paylaşması ve sizi etiketlemesi canınızı fazlasıyla sıkabilir.


– Facebook listenizde bulunan bir akradaşınızın sayfanıza içerisinde “küfür” addedilebilecek kelimelerin bulunduğu bir yorum yazması ve bu yorumun tüm arkadaşlarınızın profilinde görünmesi gerçekten de zor anlar yaşamanıza neden olabilir.


– Facebook’ta arkadaş listenizde okul arkadaşlarınızdan iş ortamındaki arkadaşlarınıza ve hatta patronlarınıza kadar birçok kişinin bulunduğunu hayal edin. Size ait çok özel fotoğrafların bulunduğu bir albümünüzün patronunuzun ekranına geldiğini düşünün. Böyle bir durumda herhalde patronunuzla olan ilişkinizde yepyeni bir dönem başlayabilir. Sırf bu nedenle çalışanlarının işine son veren işverenlerin sayısı hiç de azımsanacak gibi değil.


– Facebook’ta hızla yayılan bazı virüslerin “çıplak kadın” temasını kullanarak kullanıcılara özel mesaj gönderdiği biliniyor. Bu “çıplak kadın” fotoğrafına kazara veya bilinçli bir şekilde tıklamanızın ardından bu “uygunsuz” fotoğrafın profil sayfanızda yayınlanması ve tüm arkadaşlarınızın ana sayfasında ekrana gelmesi de sizi fazlasıyla zor durumda bırakabilir.


– Ve Facebook’un yeni güvenlik yapılandırması… Arkadaşınız dahi olmayan hemen herkesin fotoğraf albümlerinize ve diğer bilgilerinize eriştiğini düşünün. Fotoğrafların alenen herkese açık olmasıyla birlikte fotoğrafları herkesçe görülen Facebook’taki kadın kullanıcıları arkadaş olarak listelerine ekleyen erkek kullanıcıların sayısındaki artış da elbette tesadüf değil.


– Facebook bazı zamanlar ünlüleri bile zor durumda bırakabiliyor. Geçtiğimiz yaz aylarında Galatasaraylı yıldız futbolcu Arda Turan’ın başına gelenler hepimizin hazfızalarında. Futbolcunun eski bir bayan arkadaşı Arda Turan’ın da bulunduğu parti fotoğraflarını yayınlaması kamuoyunun gündemine oturmuştu.