Exchange Server 2010 Uzerinde Journaling

Message Journaling ; mesajların izlenmesi ve aynı mesajdan bir kopyanın istenilen yerde tutulmasını sağlayan bir yapıdır.

Günümüzde mesajlaşma sistemleri ve mesajlar çok fazla sayıda artmıştır ve bilginin paylaşımı mesajlaşma sistemleri ile çok daha rahat ve hızlı yapılabilmektedir.

Ancak böyle bir durumda güvenlik de söz konusudur ve bu durumda güvenlik açıkları meydana gelebilir. Şirmetimizdeki kişilerin bazıları art niyetli olabilir ve bizim bunlar için önlem almamız gerekir. Önlem almak için de mesajların izlenmesini sağlayabiliriz.

Exchange Server 2010 (daha önceki versiyonlarda da mevcut bir uygulamadır) izleme ile ilgili biraz daha gelişmiş bir yapı bizlere sunmaktadır.

Biz bu makalemizde Exchange Server 2010 üzerinde Journaling işlemlerimizi gerçekleştireceğiz.

image001

Exchange Management Console (EMC) açıyoruz ve Organization Configuration altındaki Hub Transport seçiyoruz. Orta alandaki sekemelerden Journaling sekmesine geçiyoruz ve ardından da New Journal Rule tıklıyoruz.

İki farklı türde Journaling yöntemi vardır ; Standart ve Premium. Premium Journaling kullanmak için Premium CAL almak gerekir.

Standart Journaling : Kısaca Mailbox üzerinde yapılan kontrol diyebiliriz.

Premium Journaling : Kısaca organizasyonun isteklerine göre kullanıcı veya bir grup üzerinde izleme sunan yapıdır.

image002

Bir sonraki aşamada ise yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi kuralımızın ayarlarını yapıyoruz. Mesajların kime gönderileceğiniz belirleyebiliyoruz. Scope kısmından ise mesajlarla ilgili ayarlarımızı seçiyoruz. Global, internal veya external gibi seçenekler vardır. Biz kullanıcımız için hangi alana ait olan mesajları izlemek istiyorsak onu seçiyoruz.

image003

Evet kuralımız başarılı bir şekilde oluşturuldu. Eğer istiyorsanız PowerShell komutunu daha sonraki kullanımlarımızda kullanmak için bir yere kopyalabilirsiniz.

image004

Exchange Management Console üzerindeki durum yukarıdaki gibidir. Kuralımız oluştu ve kullanıma hazır. Bakalım kuralımız çalışıyor mu bir test edelim. Bunun için OWA’dan birkaç mail atalım.

image005

OWA’ya şekilde görüldüğü gibi giriş yapıyoruz.

image006

OWA üzerinden bir mesaj hazırlayıp gönderiyoruz. Burada Bugra kullanıcısından Administrator kullanıcısına doğru bir mesaj akışı vardır.

image007

Mesajımızın kuralımızda tanımladığımız kullanıcıya ulaşıp ulaşmadığını da yine OWA üzerinden kontrol edelim. Görüldüğü gibi Bugra tarafından Administrator’a atılan mesajın bir kopyası da Mumin CICEK kullanıcısının mailbox’ına düşmüştür.

Kaynaklar:

https://technet.microsoft.com/en-us/library/aa998649.aspx

https://technet.microsoft.com/en-us/library/bb124382.aspx

https://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/09/21/exchange-server-2007-zerinde-leti-imin-takibi-journaling.aspx

Mümin ÇİÇEK