Exchange Server 2007’ye Geçiş İşlemleri Bölüm 3

 

Bir önceki makalemiz olan “Exchange Server 2007’ye Geçiş İşlemleri 2” isimli makalemizde Exchange Server 2003 organizasyonumuzu tamamen Exchange Server 2007 yapısına geçirmiştik.

Bu makalemizde ise ortamda bulunan Exchange Server 2003 servisini kaldırma işlemlerini ve bu işlemle ilgili gerekli hazırlıkları yapacağız.

İlk olarak yapacağımız Exchange Server 2007 servisini Exchange Server 2003 organizasyonuna dahilt etme işlemi esnasında Exchange Server 2007 tarafından otomatik olarak oluşturulan Routing Group’larını kaldırmak olacaktır. Çünkü Exchange Server 2007 Routing Group’lara artık ihtiyacı olmayacaktır.

clip_image002

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi Exchange System Manager açıyoruz ilgili yerdeki daha önce oluşturulan Connector’ü siliyoruz.

Bir sonraki aşamada ise Recipient Update Servisi (RUS) ile ilgili işlemlerimizdir. Biliyoruz ki artık Excahnge Server 2007 RUS servisini kullanmamaktadır. Dolayısıyle bu servise de ihtiyacımız yoktur.

clip_image004

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi ESM içinden Recipient Update Services tıklıyoruz ve sağ taraftaki kısımda karşımıza ilgili servisler geliyor. Sağ tıklıyoruz ve özelliklerine geçiyoruz. Şekilde de görüldüğü gibi Browse butonuna tıklayarak bu servisi üzerine alacak olan Exchange Server seçimini yapıyoruz. Ben BALKANE2K7 sunucusunu bu servisi üzerine alıcak sunucu olarak belirledim ve seçitim. OK deyip çıkıyoruz.

Public Folder’larınız varsa eğer yine benim yukarıdaki yaptığım gibi Public Folder’lar üzerinde sağ tıkalyıp özelliklerine gittiğinizde Replikasyon sunucusunu yeni sunucu olarak seçmelisiniz.

Temel işlemler bu kadar. Artık Exchange Server 2003 servisini organizasyonumuzdan kaldırabiliriz.

clip_image006

Exchange Server 2003 servisini kaldırmak için Denetim Masası’nda bulunan Program Ekle/Kaldır’ı kullanacağız. Şekilde de görüldüğü gibi Microsoft Exchange seçiyoruz ve Change/Remove tıklıyoruz.

clip_image008

Görüldüğü gibi karşımıza bir Exchange Server kurulumu ile ilgili bir wizard geliyor ve NEXT ile devam ediyoruz.

 

clip_image010

Bir sonraki aşamada ise karşımıza kaldıracağımız bileşenlerin seçimi menüsü gelmektedir. Burada şekilde de görüldüğü gibi kaldırmak istediğimiz bileşenleri seçiyoruz. Eğer Public folderları yönetmek istiyorsanız Microsoft Exchange System Management Tools’u kaldırmayabilirsiniz. Ancak Exchange Server 2007 Service Pack 1 piyasaya sürüldüğü zaman Public Folder yönetimini Exchange Server 2007 Management Console üzerinden de gerçekleştirebiliriz. Gerekli bileşenleri seçtikten sonra NEXT ile devam ediyoruz.

clip_image012

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi bir önceki menüde kaldırılması için seçtiğimiz bileşenleri görmekteyiz. Eğer seçimimiz doğru ise bu kısımda NEXT ile devam ediyoruz.

Bir sonraki aşamada ise artık servisler kaldırılmaya başlanacaktır.

clip_image014

Görüldüğü gibi kaldırılma işlemi devreye girmiş durumdadır.

clip_image015

Kaldırma işlemi esnasında Exchange Server 2003 CD’niz yanınızda bulunsun çünkü sizden bunu isteyecektir. Şekilde görüldüğü gibi CD’yi istemektedir. CD’yi takıp OK dediğimizde kaldırma işlemlerimiz devam edecektir.

clip_image017

CD’mizi takma işleminden sonra artık gerekli bileşenlerin kaldırılma işlemi şekilde de görüldüğü bir devam etmektedir.

clip_image019

Daha önce yine durudurlmuş olan servisler başlatılıyor. Bu kaldırma işleminin bittiğinin işaretidir ve sistem için gerekli olan servisleri başlatmaktadır.

clip_image020

Evet Exchange Server 2003 servisinin sistemimizden kaldırılması başarıyla tamamlanmış durumdadır. Finish ile wizardımızı sonlandırıyoruz.

Bu makalemizle birlikte 3 bölümden oluşan Exchange Server 2003’ten Exchange Server 2007’ye geçiş işlemlerimizi tamamlamış oluyoruz. Artık bütün işlemlerimizi Exchange Server 2007 üzerinden gerçekleştirebiliriz. Yeni bir mesajlaşma sistemimiz oldu.

NOT: Exchange Server 2003’ten Exchange Server 2007’ye geçişte bildiğiniz gibi ayrı bir sunucu kullandık. Mail trafiğinin düzgün bir şekilde işlemesi için gerekli yönlendirmelerinizi yeni sunucunuza yapmalısınız. Örneğin ortamda bir ISA Server varsa veya donanımsal bir güvenlik duvarı varsa bu yapılar üzerinden ilgili yönlendirmeler yeni sunucumuza yapılmalıdır. DNS’te de MX kayıtlarımız ile ilgili işlemlerimizi yapmalıyız.