Exchange Server 2007’ye Geçiş İşlemleri Bölüm 2

 

Bir önceki “Exchange Server 2007’ye geçiş işlemleri Bölüm 1” isimli makalemizde Exchange Server 2007 servisine geçiş ile ilgili hazırlık işlemlerimizi ve Exchange Server 2007 servisinin var olan Exchange Server 2003 organizasyonuna dahil edilmesi ile ilgili işlemlerimizi bitirmiştik.

Şimdi kısaca o makalede en son geldiğimiz noktaya bir bakalım.

clip_image002

Evet yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi Exchange Server 2007 var olan Exchange Server 2003 organizasyonuna dahil edildiğinde otomatik olarak oluşturulan Routing Groupları ve Connectorler sayesinde Exchange Server 2003 yapısındaki mail kutuları Exchange Server 2007 servisine otomatik olarak taşınmıştı. Aşağıdaki şekilde Exchange organizasyonumuzun son şeklini görmekteyiz.

clip_image004

Bu mail kutuları Exchange Server 2007 servisi üzerinde görünse de aslında onlar hala eski sunucumuzda yani Exchange Server 2003 yapısında tutuluyorlar. İşte biz bu makalemizde eski sunucumuzda tutulan bu mail kutularını yeni sunucumuza (Exchange Server 2007) taşıma işlemlerini gerçekleştireceğiz.

Kullanıcı mail kutularının taşınması ile ilgili sitemizde detaylı bir makale yayınlanacaktır. O makaleyi de inceleyebilirsiniz.

Evet artık eski sunucumuzdaki mail kutularını yeni sunucumuza aktarmaya başlayabiliriz.

clip_image006

Şekildede görüldüğü gibi öncelikle Exchange Server 2007 yönetim konsolunda Recipient Configuration altına gidiyoruz. Çünkü kullanıcılara ait olan mail kutuları burada tutulmaktadır. Daha doğrusu kullanıcı işlemlerimizin hepsini bu kısımdan gerçekleştireceğiz. Taşımak istediğimiz mail kutularını seçiyoruz ve sağ tuş yaparak şekilde de görüldüğü gibi Move Mailbox seçeneğini tıklıyoruz.

clip_image008

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi karşımıza sunucu seçimi gelmektedir. Server kısmına tıkladığımızda organizasyonumuzda var olan Exchange Serverları görmekteyiz. Burada BalkanDC benim Exchange Server 2003 servisinin koştuğu sunucumdur. BalkanE2K7 ise Exchange Server 2007 servisinin kurulu olduğu sunucumdur. Ben taşıma işlemimi BalkanDC’den BalkanE2K7’ye doğru gerçekleştireceğim. Bunun için hedef sunucum olarak BalkanE2K7’yi seçiyorum ve NEXT ile ilerliyoruz.

clip_image009

Karşımıza yukarıdaki pencere gelecektir. Bu kısımda ise taşınmakta olan mail kutularında zarar görmüş mesajlar var ise onlarla ilgili yapılacak olan işlemlerimizi belirliyoruz. Seçeneklere baktığımızda eğer zarar görmüş mesaj varsa mail kutusunu pas geç veya sadece zarar görmüş mesajları pas geçebiliriz. Hatta istersek bir sayı bile belirleyebiliriz. Seçimimizi yaptıktan sonra NEXT ile devam edebiliriz.

clip_image010

Yukarıdaki şekilde ise taşıma işlemini eğer istersek başka bir zamanda gerçekleşecek şekilde zamanlayabiliriz ya da taşıma işlemini hemen başlatabiliriz. Ben Immediately seçerek taşlıma işleminin hemen yapılmasını istiyorum ve NEXT ile devam ediyorum.

clip_image012

Şekilde de görüldüğü gibi sunucumuzda bulunan ve taşımak için seçtiğimiz bütün mail kutularının taşınmaya hazır olduklarını gösteren tablo karşımızdadır. MOVE tıklayarak taşıma işlemini başlatıyoruz.

clip_image014

Görüldüğü gibi taşıma işlemi gerçekleştiriliyor.

clip_image016

Yukarıdaki şekilde de gördüğümüz gibi mail kutularının taşınma işlemi başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. Bizim 24 adet mail kutumuz vardı ve hepsini de başarılı bir şekilde eski sunucumuzdan yeni sunucumuza taşımış olduk.

clip_image018

Şekilde görüldüğü gibi mail kutularının rengi ve şekli değişmiştir. Bunun anlamı mail kutularının artık yeni sunucumuzda olduğudur.

clip_image020

Şimdi de mail kutularının yeni sunucumuza taşınıp taşınmadığını ve kişilerin mesajlarının da taşınıp taşınmadığını bir kontrol edelim. Bunun için yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi internet explorer kullanarak OWA ile giriş yapıyoruz. Karşımıa Security Alert geliyor ve burada da YES diyerek devam ediyoruz.

clip_image022

Karşımıza çıkan login penceresinde kullanıcı adımızı ve şifremizi giriyoruz ve Oturum Aç diyoruz.

clip_image024

Oturum açma işlemi başarıyla tamamlandıktan sonra karşımıza kullanıcımıza ait olan mail kutusu gelmektedir. Şekilde de görüldüğü gibi Exchange Server 2003 organizasyonunda kullanılan mail kutumuzu artık Exchange Server 2007 servisimizde de kullanabiliyoruz.

Bu makalemizde de kullanıcılarımıza ait olan mail kutularımızı başarılı bir şekilde yeni sunucumuza taşıdık. Bir sonraki makalemiz olan “Exchange Server 2007’ye geçiş işlemleri Bölüm 3” isimli makalemizde görüşmek üzere.