Exchange Server 2007’nin Dış Dünya ile İletişimi (Hub Transport Server Role)

Microsoft Exchange Server 2007 servisinin iletişim görevlisi olarak tanımlayabileceğimiz Hub Transport Server Role organizasyonumuzun Active Directory yapısının içerinde konuşlandırılmış bir roldür. Hub Transport Server Role mailleri alırken ve gönderirken SMTP kullanır ve en az iki adet SMTP Connector bulundurmak zorundadır.

Exchange Server 2007 servisi SMTP Recieve yada SMTP Send olmak üzere iki adet konektör yapısına hizmet vermektedir.

SMTP Recieve konnektör bir SMTP bağlantısını Exchange Server 2007 servisinin kabul etmesi için gereklidir.

SMTP Send konnektör ise,organizasyon içerisindeki yada organizasyon dışındaki herhangi bir SMTP servisine mail göndermek için gereken bir yapıdır.

Exchange Server 2007 Hub Transport Server Role organizasyon içerisindeki bütün mail akışından,organizasyona ait mail ilkelerinin uygulanmasından ve gelen-giden bütün maillerin alıcıların mailboxlarına iletilmesinden sorumludur. Bütün bu işler Hub Transport Server Role tarafından gerçekleştirilmektedir.

Hub Transport Server Role fonksiyonlarına bakarsak eğer;

Mail Flow : Şirket içindeki yada şirket dışındaki alıcılara gönderilen bütün maillerin kontrolünün gerçekleştirilmesi.

Categorization : Exchange Server 2007 servisi üzerinden geçmekte olan bütün mesajlar için isim yada alıcı kararının verilmesi,yönlendirmenin kararlaştırılması ve içerik değişimi ile ilgili görevleri yerine getirmektedir.

Routing : Exchange Server 2007 servisi tarafından ister şirket içi ister şirket dışı olsun gönderilen bütün maillerin yönlendirilmesi ile ilgili kararları verir.

Delivery : Exchange Server 2007 servisine bağlı kullanıcılar tarafından gönderilen yada alınan bütün maillerin ilgili kişilerin inboxlarına iletilmesi işinin görülmesidir.

Transport Rules Agent : Bu yapı Exchange Server 2007 servisindeki Hub Transport Server Role üzerinde kuralların oluşturulması için gereken yapıdır.

Journaling Agent : Bu yapı ise firma içindeki kullanıcının aldığı ve gönderdiği bütün maillerin bir kopyasını tutmaya yarar.

Çok daha detaylı bilgi almak isteyenler aşağıdaki linkleri okuyabilirler.

https://technet.microsoft.com/en-us/library/bb123803.aspx

https://technet.microsoft.com/en-us/library/bb123494.aspx

Yukarıdaki bilgilerin hepsi Hub Transport Server Role üzerinde kullanılan bazı bileşenlerdir. Çok daha fazla bilgi yukarıdaki linklerdeki makalelerde mevcuttur.

Artık yavaş yavaş Hub Transport Server Role konfigürasyonumuza başlayabiliriz. Bunun için ilk olarak Exchange Server 2007 servisinin yönetim konsolunu açıyoruz ve karşımıza aşağıdaki görüntü gelmektedir.

clip_image002

Bir sonraki adımımızda ise Organization Configuration altındaki Hub Transport Server Role kısmına geçeceğiz.

clip_image004

Şekilde de görüldüğü gibi Hub Transport altındaki bileşenleri görmekteyiz. Makalemizin başında bahsettiğimiz yapıların hepsini orta kısımdaki değerleri görmekteyiz. Send Connectors,Edge Subscriptions,Accepted Domains,Remote Domains,Journaling,E-mail Address Policies,Transport Rules gibi değerler vardır. Biz bu aşamada Send Connector uygulamamızı gerçekleştireceğiz. Çünkü Send Connector bizim Exchange Server 2007 servisinin dış dünya ile ilk iletişimini gerçekleştireceğimiz yer burasıdır ve gerekli olan konektörü burada oluşturacağız.

clip_image006

Yukarıda görüldüğü gibi Send Connector sekmesinin altında sağ tıklayıp New Send Connector… seçimini yaparak,Hub Transport’a sağ tılayarak yada sağ tarafta görülen Actions kısmından New Send Connector seçimini yaparak konektörümüzü oluşturmaya başlıyoruz ve karşımıza aşağıdaki pencere gelmektedir.

clip_image007

Şekilde görüldüğü gibi eğer Exchange Server 2007 servisinin koştuğu bilgisayar internete erişebiliyorsa Internet seçimimizi yapıp NEXT ile devam ediyoruz.

clip_image008

Yukarıdaki kısımda ise Send Connector’umuzun nereye mail atacağını tanımlıyoruz. Biz bu kısımda “ * ” koyarak ve hemen alt tarafta bulunan “Include all subdomains” de işaretleyip NEXT ile yapılandırmamıza devam ediyoruz. Buradaki “ * “ işareti bütün domainleri hemen alttaki işaretlediğimiz kısım ise alt domainler var ise onların da bu yapıya dahil olmasını sağlamaktadır. Buraya istersek bir domain ismi de yazabiliriz cozumpark.com verebiliriz mesela ancak bu durumda sadece cozumpark.com ve alt domainlerine email gönderme işlemi gerçekleştirilecektir.

clip_image009

Domain yapısını da ekledikten sonra karşımıza yukarıdaki görüntü gelmektedir. NEXT ile devam ediyoruz.

clip_image010

Network ayarlarımıza geldiğimizde ise bizden maillerin otomatik olarak yönlendirilmesi için DNS kayıtlarını kullanmamızı yada farklı bir sistem üzerinden gönderilecek ise onu seçmemizi istiyor. Ben “Use domain name system (DNS) “MX” records to route mail automatically” seçeneğini seçerek bir sonraki aşamaya geçiyorum.

clip_image011

Bu kısımda ise kaynak sunucunun seçimini yapıyoruz. Add… butonuna basarak şekilde de görüldüğü gibi benim serverımı seçiyorum ve OK diyorum. Ve görüldüğü gibi serverım listeye eklenmiş oluyor. NEXT ile diğer aşamaya geçebiliriz.

clip_image012

Yukarıda bize oluşturmakta olduğumuz SMTP Send Connector hakkında kısaca bilgi vermektedir. NEW butonuna basarak yeni konektörümüzün oluşturulmasını tamamlıyoruz ve karşımıza aşağıdaki son pencere gelmektedir.

clip_image013

Finish butonuna tıklayarak Send Connector ekleme işlemimizi tamamlıyoruz ve son görüntü aşağıdaki gibi karşımıza çıkmaktadır.

clip_image015

Şekilde de gördüğümüz gibi Send Connector oluşmuş durumda ve aktiftir. Artık kullanabiliriz. Şirket dışındaki bir mail adresine mail atabiliriz.

Test işlemimizi yapabilmek için Outlook Web Access yada Outlook’tan şirket dışındaki bir alıcıya mail atıyoruz.

clip_image017

Ben mumin.cicek@petran.com.tr isimli alıcıya bir mail atıyorum.

clip_image019

Şekilde de görüldüğü gibi administrator@mumin.com.tr adresinden gönderilen mail SMTP Send Connector vasıtası ile Hub Transport Server Role üzerinden mumin.cicek@petran.com.tr adresine yönlendirilmiştir ve mail ilgili kişinin posta kutusuna iletilmiştir.

Bu işlemin tam tersini yapmak isterseniz mumin.com.tr adresine ait MX kayıtlarının oluşturulmuş ve gerekli yönlendirmelerin yapılmış olması gerekmektedir.

Böylece Exchange Server 2007 servisindeki Hub Transport Server Role ile ilgili makalemizi de tamamlamış bulunuyoruz Bu durumda Exchange Server 2007 ile dış dünya arasındaki iletişimi kısmen tamamlamış oluyoruz.

Kaynaklar:

https://technet.microsoft.com/en-us/library/bb123803.aspx

https://technet.microsoft.com/en-us/library/bb123494.aspx