Exchange Server 2007 Yönetim Araçları

 

Exchange Server ile ilgili ilk makalemizde Exchange Server 2007 servisini kurmuştuk ve kurulum sonrası ilk testlerimizi yapmıştık.

Bu makalemizde ise Exchange Server 2007 servisinin konfigürasyonunu ve yönetimini yapacağımız arayüzleri inceleyeceğiz.

Exchange Server 2007 servisinin konfigürasyonunu ve yönetimini yapabileceğimiz iki adet arayüz vardır. Bunlar;

1)Exchange Server 2007 Management Console

2)Exchange Server 2007 Management Shell

İlk olarak Management Console’dan başlıyoruz. Microsoft’un MMC 3.0 versiyonu Exchange Server 2007 servisi tarafından yönetim için kullanılan bir araçtır.

clip_image001

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi Exchange Server 2007 servisinin yönetim araçlarına gitmek için Start – Programs – Microsoft Exchange Server 2007 menüsüne gidiyoruz ve karşımıza yukarıda da bahsettiğimiz yönetim araçlarının kısayolları gelmektedir. Biz Exchange Management Console seçip devam ediyoruz.

clip_image003

Ve gördüğümüz gibi karşımıza yukarıdaki yönetim konsolu gelmektedir. Bu pencerede karşımıza üç ayrı bölge ve bölgeler altında değişik kısayollar gelmektedir. Şimdi kısaca bu üç bölgeyi inceleyelim. Ben bunları kendime göre numaralandırdım.

1.Bölge : Bu bölgede organizasyon yapımız ile ilgili konfigürasyonları yapabileceğimiz bilgiler mevcuttur. Alt birimleri de mevcuttur. Daha sonraki makalelerimizde bu alt birimleri de ayrı ayrı inceleyeceğiz.

2. Bölge : Bu bölgemizde ise yapılmış olan bilgiler mevcuttur. Mesela oluşturulan adres listelerini şekilde de görüldüğü gibi bu kısımda göreceğiz ve eğer bu oluşturulan değerler ile ilgili bir konfigürasyon değişikliği yapılacak ise bu kısımda o değeri seçip özelliklerine giderek gerçekleştirebiliriz.

3. Bölge : Bu kısımda ise karşımıza “Actions” yani yapılacabilecek hareketler diğer bir deyişle işlemler karşımıza çıkmaktadır. Örnek vermek gerekirse eğer bir adres listesi oluşturmak istersek sağ tarafta en üstte gördüğümüz “New Address List…” kısayolunu kullanabilirz. Aynı kısımda daha önce yapılmış olan konfigürasyon bilgilerini düzenleyebilmemiz için kısayollar vardır.

Örneğin Hub Transport öğemizin içeriğine kısaca bir göz atmak gerekirse şekil aşağıdaki gibidir.

clip_image005

Hub Transport rolü mail iletişiminde sorumlu olan rolümüzdür ve bunun üzerinde düzenlemeler yapmak zorundayız. Şekilde de gördüğümüz gibi Send Connectors,Email Address Policies,Transport Rules,Accepted Domains,Remote Domains ve Edge Subscriptions gibi değerleri bu kısımda konfigüre edeceğiz. Daha sonraki makalelerimizde bunları inceleyeceğiz.

Evet yönetim konsolumuzu kısaca inceledikten sonra artık diğer birimlerimize de bakabiliriz. Yine yönetim konsolumuzda yolumuza devam ediyoruz ve bu sefer Server Configuration kısmına bir göz atalım.

clip_image007

Şekilde de gördüğümüz üzere üç bölge yine karşımıza gelmektedir. Ancak buradaki görevler tamamen farklıdır. Bu kısımda database’ler ile ilgili işlemlerimizi gerçekleştireceğiz. Exchange Server 2007 servisi ilk kurulduğu anda bizim için bir tane Mailbox Database için Storage Group ve Public Folder’lar için de ikinci bir Storage Group oluşturmaktadır. Şekilde görülen değerler tamamen Exchange Server 2007 servisi tarafından oluşturulmuştur. Ancak biz daha sonraki makalelerimizde kendi Storage Group’larımızı ve Public Folder’larımızı organizasyon yapımıza göre özelleştirerek oluşturacağız.

Database oluşturma işlemleri yine sağ tarafta görülen “Actions” kısmını kullanarak yada orta kısımda ve üst bölgede server ismimizi görüyoruz. Servera sağ tıklayarak da bu işlemleri yapabiliriz. Ayrıca Management Shell (makalemizin devamında karşımıza çıkacaktır) yardımı ile de database işlemlerimizi yapabilmekteyiz. Diğer bir alt kısım da aşağıdaki resimde görüldüğü gibidir.

clip_image009

Yukarıdaki şekilde de gördüğümüz gibi Client Access kısmında orta kısımda serverımız ve alt tarafta da clientların erişim yöntemleri ve Offline Adres Book dağıtımı ile ilgili bilgiler içermektedir. Daha sonraki makalelerimizde bu konulara değineceğiz. Client Access erişimi ile ilgili kısmı inceledikten sonra birde bizim için önemli olan Hub Transport rolümüzün özelliklerine bir bakalım. Çünkü her konfigürasyon menüsü altında ayrı bir göreve sahiptir Hub Transport rolü.

clip_image011

Recieve Connectors altındaki yapıya bakarsak mail alışverişinde yerel olarak kullanılacak IP adresi ve port numarası karşımıza çıkmaktadır. Uzaktan gelecek olan emailler için ise daha farklı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Diğer aşamaya geçebiliriz.

clip_image013

Bu kısımda ise Recipent yani mail alıcılarımız ile ilgili işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz. Şekilde de görüldüğü gibi kullanıcılarımızın mailboxlarını bu kısımdan oluşturabiliriz ve yönetebiliriz. Oluşturulan kullanıcılara ait mailboxlar orta kısımda alt alta sıralanacaklardır. Bu mailboxlar ile ilgili işlemleri de yine ister sağ tuşa basıp özelliklerine erişerek yada sağ tarafta bulunan “Actions” menüsünün altında bulunan kısayollar ile gerçekleştirebilirz. Bu kısımda tamamen mailboxlar ile uğraşacağız. Ayrıca dağıtım grupları da bizim şirket içindeki kişileri gruplandırmamızı sağlayan kolaylıklardan bir tanesidir. Kısaca bu gruplara da bakmak gerekirse aşağıdaki şekilde görüldüğü gibidir.

clip_image015

Gruplar ile ilgili ayrıca ve detaylı bir makale hazırlanacaktır.

Diğer aşamaya geçtiğimizde ise karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere gelmektedir.

clip_image017

Burada Exchange Server 2007 servisi ile ilgili yönetimsel,performans izleme,database kurtarma,mesaj izleme gibi yapılar mevcuttur.

Evet görsel kısımda bu kadar oyalandıktan sonra artık biraz da komut satırından birkaç işlem yapalım. Management Shell Exchange Server 2007 servisinde komut satırından yönetim ve konfigürasyon yapabilmemizi sağlayan arayüzdür. Hatırlarsanız Exchange Server 2007 servisinin kurulumu aşamasında Windows Power Shell 1.0 kurulumunu şart koşuyordu bizlere ve bizde Microsoft’un sayfasından o programı indirip sistem kurulumunu yapmıştık. İşte o programcık ile dos ortamından Exchange kanadında işlem yapabilmekteyiz.

Exchange Management Shell arayüzüne erişebilmek için aşağıdaki adımları takip ediyoruz.

Start – Programs – Exchange Server 2007 ve Exchange Management Shell tıklıyoruz.

clip_image018

Seçimi yaptıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere gelmektedir.

clip_image020

Exchange Management Shell’e hoş geldiniz… ve hemen altında kısaca bir bilgi var. Bu bilgiler sayesinde kullanabileceğimiz komutları rahatlıkla bulabiliriz.

En basit komutumuzu veriyoruz sisteme get-help ve karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere gelmektedir.

clip_image022

Bu komut sayesinde Exchange Management Shell yardımı almış olacağız ve bize yol gösterici rolünü üstlenecektir.

Komutlar hakkında Microsoft’un sitesindeki Exchange Management Shell Quick Reference’i kullanabilirisiniz. Daha sonraki makalelerimizde bu komutların bazılarını mecburen kullanmak zorunda kalacağız ve yeri geldikçe kullanacağız. Ancak benim görüşüm bu komutların iyi bir şekilde öğrenilmesidir.

Birkaç basit komutumuzu daha inceleyelim. Bu sefer de server üzerinde tanımlanmış olan kullanıcıların listesini ekrana yazdıralım. Bunun için get-user komutunu kullanıyoruz ve komutun işlenmesinden sonraki görüntü aşağıdaki gibi olacaktır.

clip_image024

Şekilde de gördüğümüz gibi daha önce benim oluşturmuş olduğum “Mumin CICEK” kullanıcısı ve sistem tarafında oluşturulmuş olan kullanıcıların listesini aldık.

Exchange Server hakkında bilgi almak için ise get-exchangeserver komutunu kullanabiliriz. Ekran görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır.

clip_image026

Komut satırını da burada bırakıyoruz ancak bu komutlar Exchange Server 2007 servisini kullandığımız sürece sürekli karşımıza çıkacaktır. Görsel arayüzden yapılabilen her şey komut satırından da gerçekleştirilebilmektedir.

Exchange Server 2007 servisinin yönetim araçlarını kısaca inceledik.Umarım faydalı olmuştur.

Kaynaklar:

Exchange Management Shell Quick Reference

www.microsoft.com

Microsoft Eğitim Materyalleri