Exchange Server 2007 Veritabanlarının Farklı Bir Diske Taşınması

 

Exchange Server servisi bizim mail trafiğimizi sağlayan yapımızdır. Bu yüzdendir ki gelen ve giden bütün mail mesajlarımız bu sunucularda saklanmaktadır. Tabi ki bir yere kadar. O da fiziksel disklerimizin kapasitesi dolana kadar. Ve disklerimiz dolduktan sonra artık maillerin tutulduğu veritabanlarını farklı disklere taşıma ihtiyacı içine girebiliriz. Taşıma işlemine başlamadan önce mutlaka yedek alınmalıdır.

Biz bu makalemizde bu işlemlerimizi gerçekleştireceğiz.

clip_image001

Öncelikle yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi ve daha önceki Exchange Server 2007 makalelerimizde kullanıcı oluşturma ve yönetim işlemlerimizi gerçekleştirmiştik. Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi hızlı bir şekilde önce bir kullanıcı oluşturuyoruz. Dikkat ederseniz kullanıcımızı First Storage Group altındaki Balkan veritabanında oluşturuyoruz. Dikkat dedim çünkü makalemizin devamında biz bu veritabanını farklı bir diske taşıyacağız ve veri kontrollerimizi bu veritabanı üzerinde yapacağız.

Kullanıcımızı oluşturuktan sonra Outlook Web Access (OWA) ile kontrol edebiliriz.

clip_image003

Test işlemimizi yapabilmemiz için de yukarıda da görüldüğü gibi Explorer kullanarak https://mmnsrv/owa yazarak bağlanıyoruz ve kaşrımıza çıkan Security Alert mesajına YES diyoruz.

clip_image005

OWA penceresinde kullanıcı adımızı ve şifremizi girdikten sonra Oturum Aç diyerek işlemi tamamlıyoruz.

clip_image007

Yukarıdaki şekle baktığımızda ise Administrator hesabına kircaali kullanıcısından gönderilen mesajı görmekteyiz. Aynı şekilde Administrator kullanıcısından da kircaali kullanıcısına bir iki mail atalım ve kircaali kullanıcısının gelen kutusunu bir kontrol edelim.

clip_image009

Evet Administrator kullanıcısından kircaali kullanıcısına attığımız mesajlar şekilde de görüldüğü gibi kircaali kullanıcısının gelen kutusuna ulaşmıştır ve görüntülenmektedir.

Temel olarak Exchange Server 2007 servisimizin çalışıp çalışmadığını test etmiş olduk ve iki kullanıcı arasında mesaj atarak veritabanlarına veri kaydını sağlamış olduk. Şimdi sıra geldi veritabanlarımızı farklı disklere taşıma işlemine.

clip_image011

Bu kısımda öncelikle Exchange Server 2007 yönetimsel konsoluna bir göz atalım. Server Configuration altındaki Mailbox kısmına geçtiğimizde ise karşımıza yukarıdaki tablo gelmektedir. Görüldüğü gibi First Storage Group altında 6 tane veritabanımız vardır. Her storage grubu altında 5 tane veritabanı oluşturabilirsiniz eğer altıncıyı oluşturursanız onu Mount edemezsiniz. Ayrı bir Storage Group oluşturarak veritabanlarınızı bunun altında oluşturabilirsiniz.

clip_image012

Şekilde de görüldüğü gibi taşımak istediğimiz veritabanına sağ tıklıyoruz ve Move Database Path seçiyoruz.

clip_image014

Yukarıdaki şekilde veritabanlarının standart oluşturuldukları yerler görünmektedir.

clip_image016

Veritabanlarının disk üzerindeki görüntüleri yukarıdaki gibidir.

Biz bu veritabanlarından istediklerimizi farklı bir diske taşıyabiliriz. Bir üstteki şekilde görüldüğü gibi Browse kullanarak istediğimiz farklı bir yer tanımlaması yapabiliriz.

clip_image018

Yukarıdaki şekilde gördüğümüz gibi veritabanımızı taşıyacağımız yeri belirledir ve artık taşınmaya hazırdır. Finish dediğimiz zaman taşıma işleminin başlaması gerekir ancak biz veritabanımızı Dismount etmedik dolayısıyle karşımıza mesaj çıkacaktır.

clip_image019

Yukarıdaki mesajda veritabanının dismount edilmediği konusunda uyarı verilmektedir ve bize taşıma işlemimizi başarıyla tamamlayabilmemiz için ve işleme devam edebilmemiz için dismount edilip edilmeyeceği konusunda bir soru sormaktadır. Soruya Yes diyerek işleme devam ediyoruz.

clip_image021

Taşıma işlemimiz başladı ve devam ediyor. Boyuta göre zaman aralığı değişebilir.

clip_image022

Taşıma işlemimiz başarıyla tamamlandı.

clip_image024

Taşımış olduğumuz veritabanının son halini yukarıdaki şekilde de görebiliriz. Görüldüğü gibi taşınan veritabanı G sürücüsündeki “Yeni yeriniz burasidir” isimli klasörün altına taşınmıştır.

clip_image026

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi “balkan” isimli veritabanıza ait olan dosyalar artık eski yerlerinde değillerdir. Artık onlar yeni yerindeki yerlerini aldılar ve kullanıma hazırdırlar.

clip_image028

Görüldüğü gibi veritabanımız yeni yerine gelmiştir.

clip_image030

Taşıma işleminden sonraki testlerimize baktığımızda ve kircaali kullanıcısı ile OWA’dan bağlanıp gelen kutusuna baktığımızda verilen içinde olduğunu ve sistemin çalışmasına devam ettiğini görüyoruz.

Herhangi bir disk alanı sorunu ile karşı karşıya geldiğimizde veritabanlarımızı farklı bir disk üzerine taşımak gerekebilir. Biz bu makalemizde ufak bir veritabanını hızlı bir şekilde farklı bir diske taşıdık ancak çalıştığımız kurumlarda veritabanları bu kadar küçük olmayacaktır ve bu kadar hızlı taşınamayacaktır. Taşıma işlemi bittikten sonra benim tavsiyes sunucunuzu yeniden başlatmanızdır. Sistem sizden yeniden başlatmanızı istemez ancak başlatılması bence iyi olur.

Kaynak:

Mümin ÇİÇEK