Exchange Server 2007 ve Recovery Storage Group (RSG) Kullanımı

 

Recovery Storage Group (RSG) mailbox veritabanlarını mount etmeye ve bu veritabanlarından verilerin çekip alınması için kullanılan özel yönetimsel depolama birimleridir. Recovery Storage Group sayesinde kullanıcıların orjinal ya da çalışmakta olan veritabanlarına hiç dokunmadan yedekten veya veritabanının kopyasından bilgileri almamızı sağlar. Bu alınan verileri istersek mailboxa alabiliriz ya da mailbox üzerindeki herhangi bir klasöre kopyalayabiliriz. Eski Exchange Server versiyonlarında Recovery Storage Group’lara bağlanmış olan veritabanlarından bilgileri çekmek için Microsoft Exchange Server Mailbox Merge Wizard (ExMerge) uygulamasını kullanıyorduk. Ancak Exchange Server 2007 sürümünde bu yapıyı Exchange Server Management Shell vasıtası ile (Restore-Mailbox komutunu kullanarak) ya da Exchange Disaster Recovery Analyzer Tool (ExDRA) kullanarak yapabiliyoruz.

Recovery Storage Group (RSG)’ler Exchange Server 2007 ile daha da geliştirilmiştirler.

-Recovery Storage Group’ları Exchange Management Shell ile oluşturup yönetebiliriz. Ya da Exchange Disaster Recovery Tool (ExDRA) kullanabiliriz.

-Exchange Server Management Console üzerinden RSG yönetimini yapamayız.

-Recovery Storage Group’lar Exchange Management Console’da görünmezler.

Recovery Storage Group’ları aynı sunucu üzerinde bir veritabanı oluşturarak, alternatif bir sunucuda veritabanı oluşturarak, mailbox kurtarmada ve kullanıcıya has özel verileri kurtarmak için kullanabiliriz.

Recovery Storage Group ile Normal Storage Group arasındaki farklar;

-Messaging Application Programming Interface (MAPI) dışındaki bütün protokoller devre dışı bırakılır. SMTP,POP3 ve IMAP4 RSG üzerinde kullanılamaz. Dolayısı ile RSG üzerinde mail alış verişi olamaz.

-MAPI Recovery Storage Group tarafından destklenir ancak Microsoft Outlook ya da OWA ile mailbox veritabanlarına ulaşılamaz.

-Recovery Storage Group içinde bağlanmış olan mailboxlar hiçbir şekilde Active Directory içindeki hesaplara bağlanamaz. Ancak bu mailboxlar içindeki veriler dışarı alınabilir veya var olan mailboxtaki bir klasöre kopyalanabilir.

-Sistem ve mailbox yönetimi ile ilgili ilkeler uygulanmaz. Bunun bize faydası ise; herhangi bir ilke ile Recovery Storage Group içindeki verilerin silinmesini engellemektir.

-Recovery Storage Group içinde bulunan veritabanı Exchange Information Store servisi başladığı zaman otomatik olarak bağlanmaz, veritabanını kendimiz manuel olarak başlatmalıyız.

-Recovery Storage Group oluşturulduktan sonra veritabanlarının yolunu değiştiremeyiz yada farklı bir lokasyona taşınma olayı desteklenmez.

-Public Folder veritabanları Recovery Storage Group içinde kullanılamaz,desteklenmez.

-Her bir serverda sadece bir adet Recovery Storage Group oluşturulmasına izin verilir.

-Recovery Storage Group’lar için Local Continuous Replication veya Cluster Continuous Replication konfigürasyonu yapılamaz.

-Recovery Storage Group’lar veritabanı kurtarımı için kullanılabilirler ancak yedeklenemezler.

Evet kısaca RSG hakkında bilgi verdikten sonra artık yavaş yavaş mailbox kurtarma işlemimize bağlayabiliriz.

Öncelikle birkaç kullanıcımızla biraz mail alış verişi yapalım ki kurtarıcak bilgimiz olsun. Onun için bir kullanıcımıza değişik kullanıcılardan mail atıyorum ve mail kuturunu kontrol ediyoruz.

clip_image002

Şekilde görüldüğü gibi bir kullanıcımıza ait olan gelen kutusunu görmekteyiz. Gelen kutusunda değişik kişilerden gelmiş olan mesajlar vardır. Bütün bu mesajları seçip siliyoruz.

clip_image004

Gelen kutusundan silmiş olduğumuz mesajları Silinmiş Öğeler’den de şekildeki gibi siliyoruz.

Kullanıcının mail kutusu ile ilgili işlemlerimizi yaptık ve bütün mesajları sildik. Şimdi geri getirme işlemlerimizi başlatacağız. Bu işlemlerimizi Exchange Management Console’dan yapacağız.

clip_image006

Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi Exchange Server Management Console açıyoruz ve Toolbox altındaki Database Recovery Management uygulamamızı çalıştırıyoruz.

clip_image008

Karşımıza yukarıdaki gibi seçimler gelmektedir. Güncelleme kontrolü istemiyoruz ve Microsfot’un Müşterileri ile ilgili programa dahil olup olmayacağımızı soran kısımda da istemediğimizi belirtiyoruz ve alt tarafta bulunan “Go To Welcome Screen” tıklayarak ana kısıma geçiyoruz.

clip_image010

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü RSG için bir isim belirliyoruz. Alt tarafta bulunan kısımda da sunucu adını ve etki alanı denetleyicisini de tanımlıyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

clip_image012

Görevler kısmına geldiğimizde ise karşımıza yukarıdaki Görev Listesi çıkmaktadır. Bizim yapacağımız işlem ise yeni bir recovery storage group oluşturmaktır. Bunun için de “Create a recovery storage group” seçiyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

clip_image014

Karşımıza çıkan pencrede ise depolama grubumuzun seçimini yapmamız isteniyor. Daha doğrusu recovery storage group’a bağlanıcak olan depolama birimimizi seçiyoruz. Ben denemelerimi yapabilmem için YEDEKLEME adında bir depolama grubu oluşturdum ve kurtarma yapacak olduğum kullanıcının mailboxını da bu birime taşıdım. Ve geri dönüşlerimi de tekrar bu depolama birimine yapacağız.

Next ile yolumuza devam ediyoruz ve bir sonraki adıma geçiyoruz.

clip_image016

Yukarıdaki tabloda da görüldüğü gibi RSG ismini, Orjinal storage group log dosyalarının bulunduğu yeri, sistem ve kontrol dosyalarının bulunduğu yeri, veritabanının ismi ile ilgili bilgileri alıyoruz ve “Create the recovery storage group” tıklayarak grubumuzu oluşturuyoruz. Buradaki bazı bilgileri açıklamak gerekirse;

Database name kısmında görünen isim YEDEKLEME grubumuzun altında oluşturmuş olduğumuz mailbox veritabanıdır. YEDEKLEME ise depolama grubumuzun adıdır. Biz bütün işlemlerimizi bu iki yapı üzerinde gerçekleştireceğiz.

clip_image018

RSG oluşturuluyor.

clip_image020

Şekilde de görüldüğü gibi Recovery Storage Group başarılı bir şekilde oluşturulmuştur.

RSG oluşturulduktan sonra hemen alt tarafta blunan “Go Back to task center” tıklıyoruz ve ana görev menümüze geliyoruz.

clip_image022

Ana görev menümüz yukarıdaki gibi değişmiştir ve Manage Recovery Storage Group kısmı hemen alt tarafa eklenmiştir. RSG ile ilgili işlemlerimizi artık bu kısayolları kullanarak gerçekleştireceğiz.

Bir de Exchange Management Shell ile RSG’nin oluşup oluşmadığını test edebiliriz.

clip_image024

Şekilde de görüldüğü gibi get-mailboxdatabase komutunu verdiğimizde bize veritabanlarını listelemektedir. Recovery Storage Group da listede yerini almıştır ve kullanıma hazırdır.

Şimdi sıra geldi daha önce yedeğini almış olduğumuz veritabanımızı geri yüklemeye. Bu işlem için ise Windows işletim sistemimizin bir parçası olan ntbackup uygulamasını kullanacağız.

clip_image026

Şekildeki gibi ntbackup uygulamamızı açıyoruz ve Restore and Manage Media sekmesinden daha önce yedeklemiş olduğumuz Exchange Server veritabanlarının yedeğinin tutulduğu dosyayı gösteriyoruz ve gerekli seçimlerimizi yapıyoruz ve ardından Start Restore tıklıyoruz.

clip_image028

Tabloda da görüldüğü gibi geri dönüşün nereye yapılacağını tanımlıyoruz. Bizim sunucumuzun adı EXCHANGE. Biz istersek bunu kendimiz yazabiliriz yada Browse ile seçebiliriz. Dosyaların geçici olarak kalıcakları yolu tanımlıyoruz ve hemen altta bulunan iki tane seçimlik değerleri de seçiyoruz. Birincisi en son geri yükleme olduğunu gösteriyor ve diğeri ise geri yükleme tamamlandıktan sonra veritabanının bağlanması ile ilgili seçimdir. Seçimleri yaptıktan sonra OK diyoruz ve Start Restore tıklıyoruz.

clip_image030

Veritabanımızda sadece bir tane mailbox ve içeriğinde de birkaç tane mesaj olduğu için geri yükleme işlemi çok hızlı bir şekilde gerçekleşti. Close diyoruz ve diğer adımlarımıza geçiyoruz.

clip_image032

İlk işimiz dismount edilmiş olan Recovery Storage Group’u mount etmemizdir. Bu işlemi de Ana Görev menüzmüdeki Manage Recovery Storage Group altındaki “Mount or dismount database in the recovery storage group” seçiyoruz ve karşımıza dismount edilmiş olan veritabanlarının listesi gelmektedir. Bizim işlemlerimizi yapacağımız veritabanımız da listedeki yerini almıştır. Veritabanımızı seçiyoruz ve “Mount selected database” tılayarak devam ediyoruz. Aşağıdaki gibi veritabanımız mount ediliyor.

clip_image034

clip_image035

Veritabanımız mount edilmiş durumdadır. Artık işlemlerimize devam edebiliriz.

Şimdi sıra geldi verileri alma işlemlerimize. Bunun için öncelikle Ana Görev menümüze geri dönüyoruz. Bu işlemi “Go to Welcome Center” linki ile yapıyoruz.

clip_image037

Ana görev menümüze geri geldiğimizde ise Manage Recovery Storage Group altındaki linklerden “Merge or Copy mailbox contents” linkini seçiyoruz ve devam ediyoruz.

clip_image039

Karşımıza çıkan kısımda mount edilmiş olan veritabanımızı seçiyoruz ve “Gather merge information” seçerek devam ediyoruz.

clip_image041

Veritabanımız hakkında detaylı bir bilgi taraması yapılıyor. Tarama işlemi bittikten sonra karşımıza aşağıdaki tablo gelecektir.

clip_image043

Veritabanımız hakkında detaylı bilgiyi aldıktan sonra işlemlerimize devam ediyoruz. Bu kısımda dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Eğer siz “Swap database configuration” seçip Next derseniz eğer bütün veritabanı ile ilgili işlem yapılmış olur yani bireysel bir veri kurtarma şansınız kalmaz. O yüzden “Swap database configuration” işaretlemiyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

clip_image044

Diğer adımda karşımıza Merge işlemi ile ilgili seçimler gelmektedir. Veritabanımız ve Recovery Storage Goup ile ilgili kısımlar şekilde gidi görülmektedir. “Perform pre-merge tasks” tıklıyoruz ve devam ediyoruz.

clip_image046

Şeilde de görüldüğü Merge öncesi sorgulama tamamlandıktan sonra karşımıza yukarıdaki yapı gelmektedir. Bu kısımda kurtarılacak olan mailboxlar gözükmektedir. Tek bir kullanıcımız olduğu için bu depolama birimi içinde biz de tek bir mailbox görmekteyiz. Mailboxımızı seçiyoruz ve “Perform merge actions” tılayarak işlemimizi başlatıyoruz.

clip_image047

Merge işlemimiz gerçekleştiriliyor.

clip_image048

Merge işlemimiz tamamlandıktan sonra karşımıza yukarıdaki gibi bir bilgi mesajı gelicektir.

Şimdi sıra geldi kullanıcımızın gelen kutusuna bakmaya. Bakalım mailbox kurtarma işlemi gerçekten işe yaramış mı onu bir görelim. Bunun için Outlook Web Access (OWA) kullanarak mail kutumuza ulaşıyoruz.

clip_image050

clip_image052

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi kullanıcımızın gelen kutusu aynen geri gelmiştir ve daha önceki mesajlar da gelen kutusundaki yerlerini almışlardır.

Evet bu makalemizde Recovery Storage Group oluşturarak bireysel mail kutularının nasıl kurtarılabileceğini öğrenmiş olduk. Bunun bize sağladığı kolaylık ise; herhangi bir bir kişinin mail kutusunun silinmesi durumunda herkesi eskiye götürmek yerine sadece o silinmiş olan mail kutusunu elimizde var olan Exchange Server yedeklerinden çıkarmamızı sağlar.

Kaynaklar:

https://technet.microsoft.com/en-us/library/bb124039.aspx

https://technet.microsoft.com/en-us/library/aa997260.aspx

Microsoft Official Curriculum (MOC)

MCT Download Center