Exchange Server 2007 ve Out of Office Kullanımı

 

Microsoft Exchange Server 2007 servisi ile ofis dışında olduğunuz durumlarda size gelen maillere bir mesaj gönderme işlemini gerçekleştirebiliriz.

Bu yapıyı ne zaman kullanabiliriz? Örneğin firmanızda çalışan bir arkadaşınız tatile gittiğinde ya da herhangi bir sebeple belirli bir süre işyerinde olamayacak olan çalışanlara gelen maillere otomatik olarak bir mail ya da mesaj gönderme işlemini sağlayabiliriz.

Bu işlemi gerçekleştirebilmek için öncelikle Exchange server 2007 yönetim konsolunu açmalıyız.

clip_image002

Out of Office yapılandırmamızı yapacağımız yer Organization Configuration altındaki Hub Transport altındaki sekmelerden birisi olan Remote Domains altında bulunan yapı üzerinden gerçekleştireceğiz. Özelliklere gittiğimizde karşımıza şekildeki tablo gelmektedir. Exchange Server 2007 servisi 4 farklı out-of-message çeşidi sunmaktadır.

  • No out-of-office messages are sent to the domain.
  • Allow only external out-of-office messages.
  • Allow external out-of-office messages and out-of-office messages set by Microsoft Office Outlook 2003 or earlier clients or sent by Exchange Server 2003 or earlier servers.
  • Allow internal out-of-office messages and out-of-office messages set by Outlook 2003 or earlier clients or sent by Exchange 2003 or earlier servers.

Yukarıda da görüldüğü gibi 4 farklı out-of-office seçeneği vardır ve biz bunları tamamen organizasyonumuza göre konfigürasyonunu yapıp kullanacağız.

Uygun seçimi yapıp devam ediyoruz. Daha sonraki adımda artık işimiz Outlook ile olacaktır ve Microsoft Outlook uygulamamızı başlatıyoruz.

clip_image004

Outlook’u açtıktan sonra Tools – Out of Office Assistant seçimini yapıyoruz.

clip_image005

Yukarıdaki şekle baktığımızda firma dışında olan kişiye gelen maillere otomatik olarak gönderilecek olan mesajı tanımlıyoruz. Eğer istersek Add Rule ile kurallar tanımlayabiliriz.

clip_image006

İstediğimiz kuralları da tanımladıktan sonra devam ediyoruz.

Out-of-office ile ilgili temel ve gerekli ayarlarımızı yaptıktan sonra artık test edebiliriz. Test işlemi için herhangi bir kullanıcıdan out-of-office yapısını aktif hale getirdiğimiz kişiye bir mail atalım.

Bu test işlemi için öncelikle OWA’yı açıyoruz.

clip_image007

Kullanıcı adı ve şifreyi girdikten sonra kaşımıza o kişiye ait olan inbox gelmektedir ve yeni bir ileti hazırlayıp gönderiyoruz.

clip_image009

Şekilde de görüldüğü gibi administrator kullanıcısına bir mail gönderiyoruz bakalım administrator kullanıcısından bize gelecek olan karşılık nedir?

clip_image011

Administrator kullanıcısından bize gelen cevaba baktığımızda kişinin işyerinde olmadığı ve buna ilaveten daha önceden tanımlanmış olan mesaj gönderici olan kullanıcıya otomatik olarak göndermiştir.

Bu özelliği Exchange Management Shell yardımı ile de kullanabiliriz yada konfigürasyonunu yapabiliriz. Bunun için aşağıdaki komutları kullanabiliriz.

1)Out-of-office özelliğinin kapatılması için aşağıdaki komut dizilimi gerekir.

Set-RemoteDomain “RemoteDomain” -AllowedOOFType None

2)Sadece dış (external) yapıya izin vermek için aşağıdaki komut yürütülür.

Set-RemoteDomain “RemoteDomain” -AllowedOOFType External

3)Dış yapı için ve Outlook 2003 öncesi yapılar için aşağıdaki komut geçerlidir.

Set-RemoteDomain “RemoteDomain” -AllowedOOFType ExternalLegacy

4)İç yapı için ve outlook 2003 öncesi yapı için aşağıdaki komut kullanılır.

Set-RemoteDomain “RemoteDomain” -AllowedOOFType InternalLegacy

Yukarıdaki komutları Exchange Management Shell arayüzünde çalıştırırsak out-of-office özelliğimizi istediğimiz yapıya gore aktif hale getirebiliriz.

Bu komutlarla ilgili detaylı bir makale hazırlanacaktır. Out-of-office özelliğimizi de başarılı bir şekilde kullandık.

Kaynaklar:

https://technet.microsoft.com/en-us/library/aa997463.aspx