Dynamic Memory Buffer

Hyper-V, 2008 R2 SP1 ile beraber yeni bir özellik olan Dynamic Memory özelliğine kavuşmuştur. Bu özellik içerisindeki bir kavram olan Memory Buffer, Sanal bir makinenin kullanmakta olduğu ram miktarı ile ona atanan ram miktarı arasındaki tampon ram değerini belirler.  Bunu aşağıdaki resimler ile daha iyi açıklayacağımı düşünüyorum.

İlk olarak sahip olduğumuz vm makinesine ait ram ekranını görüyoruz

Sanal makinemize 512mb ram verdik ve buffer size olarak %20 belirledik

Ardından makinemizi açıyoruz ve aşağıdaki gibi ekran karşımıza geliyor

Burada Assigned Memory o anda sanal makineye verilen RAM miktarıdır ki 512mb ram verdiğimiz için sanala bu rakamı görüyoruz. Hemen yanındaki Memory Demand ise o anda sanal makinenin ihtiyacı olan yani kullandığı ram miktarını görüyoruz ki boşta olan bir 2008 R2 için bu değer şu anda 292MB olarak görüyoruz. Şimdi ben bir yazılım ile bu sanal makineye 1200mb ek ram ihtiyacı doğuruyorum ve sonuç aşağıdaki gibi oluyor

Görüldüğü gibi sanal makine 292mb ram kullanıyorken birden bu rakam benim kullandığım özel exe yardımı ile ( uygulama yapmak için kullandım bu exe yi hyper-v ve dynamic memory ile ilgili bir exe değil , bunu isterseniz 5 veya 10 tane yüklü power point açarakta yapabilirsiniz )  1513mb oldu. Buffer size olan %20 değeride burada devreye giriyor ve her zaman sanal makineye verilen ram ile kullandığı ram arasında bu buffer size kadar ram verilerek koruma sağlanmış oluyor. ( yani sanal makinede ani bir ram ihtiyacı olursa sorun olmaması için ) . Bu nedenle 1513 mb ‘ ın %20 fazlasını sisteme atanan ram olarak görebiliyoruz, 1802mb.

Umarım bu şekildeki anlatım ile buffer size’ ın tam olarak ne işe yaradığını anlatmış oldum.