Custom Maintenance Wizard ve Office 2003/2007 Özelleştirmeleri

Bir Exchange organizasyonunuz var. Kullanıcılarınız şirket içi ve şirket dışı elektronik haberleşme için Exchange sunucunuzu kullanıyorlar. Yoğun bir mail trafiğiniz var. Bu durumda mailleri depolamak için iki farklı yöntem kullanabilirsiniz. Exchange üzerinde mailbox kullanabilirsiniz ki bu durumda tüm mail öğeleri Exchange sunucunuz üzerindeki veritabanında tutulur. Diğer yöntemde ise her kullanıcı kendi kullandığı bilgisayarda yerel olarak bir PST veritabanında tüm mail öğelerini tutabilir.

Her iki uygulamanın da kendi içlerinde avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Örneğin Exchange 2003 Standart sürüm kullanıyorsanız ve kullanıcılarınız maillerini mailbox’ta tutuyorlarsa bir süre sonra veritabanınız maksimum limit sınırına gelecektir. Tersi durumda yani lokalde PST dosyası kullanırsanız, Outlook 2003’ten itibaren kullanılan Unicode PST dosyalarının boyut limiti teorik 20 gigabyte’tır. Aynı şekilde yoğun mail kullanan kullanıcılar bu kadar yüksek boyutlu veritabanı dosyasını çalıştırırken sorun yaşayabilirler, PST dosyası bozulabilir, farklı bilgisayarlarda kullanım zorlukları çıkabilir.

Bu noktada şirketinizin gereksinimlerine göre tercihlerinizi belirleyebilirsiniz. Peki, tüm kullanıcılarınızın Default Delivery Location (Gelen mailin teslim edileceği konum) bilgisini değiştirmek isterseniz, bunu nasıl gerçekleştireceksiniz? Her kullanıcıya bunu nasıl yapacaklarını anlatan bilgi maili mi atacaksınız, tek tek gidip her bilgisayarda siz mi değiştireceksiniz?

Microsoft Outlook 2003 ya da 2007 yazılımları üzerinde hali hazırda kurulu ve kullanılan sistemlerde toplu olarak Default Delivery Location’ı Mailbox olarak ayarlamak için Office Resource Kit ile beraber gelen Custom Maintenance Wizard’ı kullanabiliriz. CMW uygulamasını sadece bir profil dosyası oluşturmak için kullanacağız. Bunun için;

1- Office Resource kiti herhangi bir işletim sistemi üzerine kuralım. ORK dosyasını indirmek için https://download.microsoft.com/download/0/e/d/0eda9ae6-f5c9-44be-98c7-ccc3016a296a/ork.exe linkini kullanabilirsiniz.

2- Kurulum tamamlandıktan sonra Start—All Programs—Microsoft Office—-Microsoft Office Tools—Microsoft Office 2003 Resource Kit—Custom Maintenance Wizard uygulamasını çalıştıralım.

3- Sihirbazda direkt olarak ikinci adıma geçebiliriz. Burada Office 2003 kurulum klasöründeki Pro11.msi dosyasını göstermemiz gerekiyor. Bunu sihirbazı çalıştırdığımız bilgisayara kurulum dosyalarını kopyalayarak gösterebileceğimiz gibi sunucular üzerinde kurulum dosyaları varsa bunları da gösterebiliriz.

clip_image002

4- Üçüncü adımda Create a New CMW File komutunu verip devam edeceğiz.

clip_image004

5- Dördüncü adımda CMW dosyasını kayıt edeceğimiz yeri ve dosya adını belirliyoruz. Gerçekte bir CMW dosyası yaratmayacağımız için buradaki bilgiler çok önemli değil bizler için.

clip_image006

6- On ikinci adıma kadar hiçbir ayarı değiştirmeden devam edeceğiz. 12. Adımda Modify Profile komutunu vereceğiz.

clip_image008

7- On üçüncü adımda Configure An Exchange Connection ayarını seçeceğiz. User Name kutusunda varsayılan olarak %username% ayarı vardır. Bu ayarla oturum açan kullanıcı adına atanmış mail hesabını alıyor. Exchange Server kutusuna Exchange sunucumuzun adını yazacağız. Bu ekranda en önemli alan Overwrite existing Exchange Settings if an Exchange Connection exists (only applies when modifying profile) kutusu. Bu kutunun işaretli olması gerekiyor. Diğer ayarlar değiştirilebilir ya da varsayılanda bırakılabilir.

clip_image010

8- On dördünce ekran Customize additional Outlook profile and account information ayarını seçeceğiz. Bu ayarı seçtikten sonra alt bölümde etkinleşecek Deliver new mail to the following location kutusunda Exchange server’ı seçeceğiz.

clip_image012

9- On beşinci ekranda Export Profile Settings butonuna tıklayarak şimdiye kadar yaptığımız Outlook profil ayarlarını PRF uzantılı profil dosyasına kaydedeceğiz. Böylece daha sonra bu ayarları Outlook içerisine alacağız.

clip_image014

10- Bu noktadan sonra CM Wizard ile ilgili bu işlem için yapacağımız bir uygulama yok, dolayısıyla devam etmeden direkt olarak sihirbazı kapatabiliriz.

Daha sonra istemci üzerinde Outlook kapalıyken örnek olarak

Outlook.exe /ImportPRF C:\Dosya_Adi.prf ya da

Outlook.exe /ImportPRF \\sunucu_adi\Paylasim\dosya_adi.prf

Komutlarını çalıştırarak oluşturduğumuz profil dosyasını import edebilir ve yaptığımız ayarları uygulayabiliriz. Dosya ve komut hem Outlook 2003 hem de Outlook 2007 sürümlerinde çalışmaktadır. İstenirse PRF dosyası sunucu üzerinde bir paylaşıma konularak Logon script aracılığıyla komutlar kullanılarak istenilen clientlara dağıtılabilir. Benim önerim ilk etapta production ortamından önce test sistemlerinde denemenizdir.

Custom Maintenance Wizard ile tüm Office kurulumunuza hükmedebilirsiniz, bunun için CMW aracını iyice incelemenizi ayrıca öneririm. İstediğiniz registry ayarlarını ekleyebilir, var olan kurulu Office bileşenlerini uzaktan kaldırabilir, profil, organizasyon bilgilerini değiştirebilirsiniz. Oldukça ayrıntılı bir shirbazdır Custom Maintenance Wizard ve özellikle kurulmuş Office sistemlerinde yapmak istediğiniz değişiklikler için sizin oldukça fazla zamanınızı kurtaracaktır.