CryptoLocker Nasıl Çözülür?

Evet herkesin merak ettiği bir konu, başlığı özellikle seçtim ama en azından benim niyetim biraz sonra anlatacağım kişiler gibi kötü değil. Arkadaşlar malum bu kötü içerikli kodu üretenler sürekli olarak kendilerini güncelliyor, biz her çözüm paylaştığımızda onlar yeni saldırı yöntemleri ile karşımıza çıkıyor, uzun lafın kısası eğer bu gün bu virüsten etkinlenmiş iseniz hiç boşuna debelenmeden iki seçenekten birini değerlendirin.

1 – Yedeğiniz var ise yedekten geri dönün

2 – Doğru bulmasam da parasını ödeyip bilgileri alın.

Burada doğru olan aslında küçük veya büyük şirketiniz için bu virüsten sizi koruyacak önlemler almanızdır. Evet bu önlemleri pahalı gibi görebilirsinzi ama aslında 10 kullanıcılı küçük bir şirket iseniz sizin için de maliyeti düşük olacaktır, 1000 kullanıcılı bir yersenizde zaten riskleriniz büyük demektir. Bu önlemi almadınız ve bu virüs ile tanıştınız, bu noktada bu yazıyı yazmamdaki en önemli sebeb’ e gelelim, sakın bu işi çözüyorum diyen aracılara para kaptırmayın, onlar bence en tehlikelisi, adam virüs bulaştırmış 900TL para itiyor bu aracılar 1500TL den kapıyı açıyor, aslıdna yaptıkları nedir? Sizlerin bizlerin bulamadığı bu çok gelişmiş şifreleme algoritmalarını takibi kıramıyorlar ama kıran şebekeler ile görüştükleri için 1 onlara 1 kendilerine para kazanıyorlar.

Aklınıza şu gelebilir, yedeğim yok, verim benim için önemli, gerekli önlemi almadım yani iş işten geçti bu aracıya versem ne vermesem ne? Bunlar aynı asıl bu işi üretenlerin kazandığı gibi tatlı para kazanmaya başladıkça daha çok cesaretleniyorlar, reklam veriyorlar hatta geçenlerde bir tanesi ÇözümPark a mail atmış bayilik verelim diye, çok güldüm, yani bu insanlar bildiğiniz sizlerin zor durumundan yararlnan insanlar, ayrı bir pazar oluşturmak yine toplamda bize varar vermekten ötey gitmez, bu nedenle eğer illa para ödeyecekseniz bu işi yapana ödeyin ve hemen önlem almak için harekete geçin.

Yine bu arkadaşlara sorunca neden sana daha çok ödeyeceğim diye, biz kurtarma garantisi veriyoruz diyor, normal şartlarda zaten parayı ödersen bu dosyaları alabiilyorsun, alamadığın senaryo çok düşük olup bu aslında o arkadaşlar içinde geçerli olabilir. Tabi bu yazıdan hacker sevici gibi bir izlenim çıkmasın, zaten bu olay baştan sonra bizim zaafiyetlerimizden ortaya çıkmış bir konu iken ne olduğu belli olmayan insanların çıkıp birde bu şekilde komisyonculuk yapması beni çok rahatsız etti.

Ama bir ümit eski versiyonlar için çözüm arıyorsanız zaten aşağıdaki forum postunu sürekli güncelliyoruz takip edebilirsiniz.

Link aşağıdak gibidir;

https://www.cozumpark.com/forums/thread/487979.aspx