Conficker Tehlikesi hala devam ediyor

Kıyamet senaryolarının üzerinden yıl geçti, tehlike hala geçmedi. İşte asrın tehlikesinde son durum…Conficker adlı solucan meşhur olalı ve üzerine kıyamet senaryoları üretileli bir yıldan fazla oldu.


Bu senaryolar henüz gerçekleşmedi, ama problem tamamen ortadan kayboldu demek de mümkün değil. Çünkü 1000 bilgisayarın 25’inde hala bu solucan bulunuyor.


2008’in Ekim ayında Microsoft MS08-067 kodlu acil bir güncelleme çıkararak işletim sisteminin açıklarını kapamaya çalışmıştı. Bu güncellemeden birkaç hafta sonra Conficker ya da Downadup denen solucan ortaya çıkmış ve Ocak 2009’da söylenenlere göre milyonlarca PC’ye bulaşmıştı.


Solucan o kadar korkutucu olmuştu ki CBS’in meşhur “60 dakika” programı bile konuyla ilgili bir bölüm yaptı.1 Nisan‘da botların kendilerini güncelleyeceği iddia edildi, hatta bu tarihte bir çok sistemin kilitleneceği söylendi.


Üzerinden bir yıl geçmiş olmasına rağmen korkulan şeylerin hiçbiri gerçek olmadı. Fakat bir güvenlik şirketi, yaptığı araştırmada inceledikleri PC‘lerde %2.5 oranında Conficker’a rastladı. Bot her ne kadar unutulmuş olsa da botnet hala faaliyette.


Amerika İç Güvenlik Bakanlığı botu tamamen yok etmek için bir çalışma başlattı fakat bu çalışma başarısızlıkla sonuçlandı. Çalışmayı yapan grup başarısızlığı kabul etse de bot hakkında çok önemli bilgiler öğrendiklerini iddia ediyorlar. Şimdi, Conficker ile mücadelede yeni yöntemler geliştirilmesi bekleniyor.


https://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/14425936.asp?gid=373