Bu ajan kişisel verileri çalıyor

Bu ajan kişisel verileri çalıyor Dünya Tehdit Raporu’na göre, kişisel bilgileri çalan Win32/Agent yükselişte… İnterpromedya Haber Merkezi 12 Mart 2010 11:01 ESET, bilgisayarlara yönelik Şubat ayı Dünya Tehdit Raporu’nu açıkladı. Buna göre, Win32/Agent (ajan) adlı zararlı yazılım çok hızlı bir yükseliş içinde. ESET bu zararlı yazılımı, PC veri hırsızı kategorisinde değerlendiriyor. Avrupa’da şimdiden ilk üç büyük tehlike arasında yer alan bu tehdit, Türkiye’de de ikinci sırada yer alıyor.


Kişisel bilgilerle ilgileniyor.


 Hassas bilgileri açığa vuran “Win32/Agent” adlı bulaşıcı uygulama, internet üzerinden kullanıcının haberi bile olmadan bilgisayara bulaşıyor. ESET bu zararlı yazılımı, PC veri hırsızı kategorisinde değerlendiriyor. Win32/Agent etiketi birçok taşıyıcıdan yararlanarak yayılan geniş bir yelpazedeki zararlıları tanımlıyor. Bu grubun üyeleri belli başlı davranış biçimleri ve önemli kullanıcı bilgilerini uzaktaki saldırgana yönlendirebilmeleri ile ayırt edilebiliyorlar. Avrupa’da şimdiden yüzde 4 ile ilk üç arasında yer alan bu yazılım, dünyaya bakıldığı yüzde 3,57 ile en büyük dördüncü tehdite yükselmiş durumda.


Durum Türkiye açısından da hayli riskli görünüyor. Win32/Agent, Türkiye’de yüzde 8.51 ile en büyük ikinci tehdit pozisyonunda. Ne yapmalı? ESET, güvende kalabilmeleri için kullanıcılara güncel bir antivirus yazılımı kullanmalarını ve yayınlanır yayınlanmaz işletim sistemi güncellemelerini yüklemelerini aynı zamanda çeşitli yazılımlar için yayınlanan güvenlik yamalarını da unutmamalarını tavsiye ediyor.


Kaynak: İnterpromedya Haber Merkezi
12 Mart 2010 11:01