Banka hesaplarını hedef alan truva atı en çok Türkiye’yi tehdit ediyor

ESET olarak  mobil bankacılık hizmeti kullanıcılarını hedef alan yeni bir bankacılık truva atını ortaya çıkardık. Dünyada en çok Türkiye’de tespit edilen “Hesperbot“ adlı bu karmaşık kötü amaçlı bankacılık yazılımı, fatura görünümündeki sahte e-postalarla yayılıyor.  Hesperbot; Android, Symbian ve Blackberry işletim sistemlerinin kullanıldığı mobil cihazlara bulaşırken, saldırganlar kullanıcıların oturum bilgilerini elde etmeyi ve bu yolla da banka hesaplarına erişmeyi amaçlıyor.

 

Kötü yazılım toplama sistemi LiveGrid verilerimize göre Türkiye’de yüzlerce, Çek Cumhuriyeti, Tayland, İngiltere ve Portekiz’de düzinelerce bulaşma olayı saptandı. Konu ile ilgili olarak bugün Hürriyet Gazetesi’nde de güncel bir haber yayınlandı. https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/24976308.asp linkinden bu güncel haberi inceleyebilirsiniz.  “Win32/Spy.Hesperbot“ olarak tanımlanan bu truva atı, oldukça inanılır görünen yöntemler kullanarak, kurbanlarını aslında kötü amaçlı yazılımı çalıştırmaları için kandırıyor.

 

Hedef mobil kullanıcılar

Mobil bankacılık kullanıcılarına odaklanan Hesperbot, Android, Symbian ve Blackberry işletim sistemlerinin bulunduğu mobil cihazlara bulaşmayı deniyor. Bankalardan veya internet servis sağlayıcılardan gönderilmiş gibi görünen sahte faturalar, pdf dosyası gibi görünen .exe uzantılı e-postalar biçiminde kullanıcıların posta kutusuna geliyor. E-postadaki uzantıyı açan kullanıcı, bu hareketiyle – eğer koruyucu yazılımı yoksa- bilgisayarına virüsü bulaştırmış oluyor.

 

En çok Türkiye’de yayıldı

ESET verilerine göre bu bankacılık truva atından en çok etkilenen ülke Türkiye oldu.

Türkiye’yi Çek Cumhuriyeti izledi. Ardından en çok Tayland, İngiltere ve Portekiz’de  görültü. ESET, çok sayıda kullanıcının finansal varlıklarının bu yeni tehdit nedeniyle etkilendiğini tahmin ediyor.

 

Neler yapıyor?

Win32/Spy.Hesperbot, tehdit şifre günlükleyici özelliğine sahip. Yani masaüstü ekran görüntüleri ve video kayıtları oluşturabiliyor, ayrıca, etkilenen sistemle gizli ve uzaktan bağlantı oluşturabiliyor. Saldırganlar, kullanıcının oturum bilgilerini elde etmeyi ve bu yolla da banka hesabına erişmeyi amaçlıyor.

 

ESET olarak tüm kullanıcılarımızı ve hizmet verdiğimiz kurumları Eylül ayında bu konu ile ilgili olarak bilgilendirdik, medya aracılığıyla geniş kitleleri uyardık. Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi için ESET Teknik Destek ekibimizi 0212 251 51 80 numaralı telefondan arayabilir, destek@eset.com.tr adresine mail atabilirsiniz.  Size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

 

Saygılarımızla

 

ESET Türkiye