Airties : Tek dokunuşla güvenli kablosuz bağlantı hazır

 


 


Şifre kullanılmayan kablosuz ağlar pek çok tuzakla dolu. Karmaşık şifreleme sistemi tek tuşla güvenliğe kavuşuyor


Kablosuz internetin güvenli olmadığı bilgisine rağmen pek çok kullanıcı ADSL hattında şifre kullanmıyor. Şifre kurulumunun kafa karıştıran karmaşık yapısı, kullanıcıları bu önlemi almaktan uzak tutuyor. Pek çok kişi kablosuz modemi kurarken bu aşamayı atlıyor. Böyle olunca şifresiz kablosuz ağa her kullanıcı kolayca giriş yapabiliyor. AirTies kablosuz ağlar için geliştirdiği yeni AirTouch teknolojisi tek tuşla güvenli ağın kurulmasını sağlıyor.


 


TEK TUŞLA BAĞLANTI


AirTies, kablosuz ağ kurulumunu kolaylaştıran yazılımına rağmen, son üç yılda özellikle şifreleme ve kapsama alanı sorunları ile ilgili 100 bine yakın çağrı alınca bu işlemin kolaylaştırılması konusunda harekete geçiyor. Bu ihtiyaca çözüm için geliştirilen AirTouch teknolojisi, İnternet kullanıcılarının kablosuz ağlarını tek tuşa basarak kolay ve güvenli bir şekilde kurmalarını, yönetmelerini ve genişletmelerini sağlıyor. Bu konuda hiçbir bilgisi olmayan bir kullanıcı, modemini kendi kendine kurup, ağını oluşturabiliyor.


 


KAPSAMA GENİŞLEDİ


Bu yeni teknoloji aynı zamanda notebook, , AirTies harici disk sunucusu ve AirTies set-top-box ürünleri gibi kablosuz cihazları tek tuşa basarak ağa bağlama kolaylığı da sunuyor. Tüm güvenlik ve kurulum ayarlarının otomatik gerçekleşmesini sağlayan teknoloji ile ağa bağlamak istenen cihazı seçip, modem üzerindeki “tuş”a basmak yeterli oluyor. Sistem, güvenli bağlantı için de önemli bir avantaj yaratıyor. Şimdilik Windows 7 dışında diğer işletim sistemlerinin tek tuşla güvenlik sistemini desteklemiyor.


 


KABLOSUZ AĞLARDAKİ TUZAĞA DİKKAT!


 Şifre kullanmayan ADSL aboneleri kotalarının aşılmış faturalarını kabarmış halde bulabilirler.


 ADSL hesabınızın başkaları tarafından çocuk pornosu veya bilgisayar korsanlığı için kullanılabilir. Yani bir sabah polisi kapınızda bulabilirsiniz.


 Sadece şifresiz ağlara değil, doğum tarihi veya telefon numarası gibi basit şifreleme sistemleri de kolayca kırılabiliyor.


 Ağ şifreniz olmadığı zaman bilgisayarınıza sızan kötü niyetli izinsiz kullanıcılar e-posta veya banka hesabı gibi özel bilgilere kolayca erişebiliyor.


 


https://www.sabah.com.tr/Teknoloji/2010/01/24/tek_dokunusla_guvenli_kablosuz_baglanti_hazir