AirTies ile uzaktan teknik destek

Bir gece vakti, en çok ihtiyaç duyduğunuz anda bilgisayarınızın çalışmadığını düşünün. Windows’u açamıyorsunuz, kurtarma araçlarına ve internete erişemiyorsunuz…

Bir gece vakti, en çok ihtiyaç duyduğunuz anda bilgisayarınızın çalışmadığını düşünün. Windows’u açamıyorsunuz, kurtarma araçlarına ve internete erişemiyorsunuz… Intel’in geliştirdiği “Vpro” teknolojisi ve AirTies sayesinde artık bu korkutucu durumda yalnızca modeminizdeki bir tuşa basarak yardım alabilir, bilgisayarınızın BIOS seviyesine kadar uzaktan onarılmasını sağlayabilirsiniz.

AirTies, Intel ile birlikte bir yıldır sürdürdüğü Ar-Ge çalışmaları sonucunda, “dünyada ilk kez” kullanıcıların tek bir tuş ile teknik destek talebinde bulunacakları bir modem üretti. Haziran 2008’de piyasaya çıkacak olan, “Vpro” teknolojiye sahip modemler ile son kullanıcı ve KOBI’ler için “çözüm odaklı 7×24 teknik destek” artık mümkün olacak. “Vpro” destekli ana kartın içinde bulunan elektrik ve ethernet kartları takılı olduğu sürece aktif olan yönetim motoru; üzerinde bulunan web sunucusu sayesinde uzaktaki yönetim konsolları ile güvenli bir biçimde iletişim kurabiliyor. Böylece virüs saldırısı ya da dosyaların izinsiz kopyalanması gibi acil müdahale gereken durumlarda bile bilgisayar uzaktan açılıp kapatılarak, hataların görüldüğü Dos ekranı ve BIOS gibi seri bağlantı ile görülebilen ekranlar, bir başka makineye aktarılabiliyor.

Modemin yönetebildiği bir başka önemli süreç ise envanter ve hata kayıtlarını kapsıyor. Bilgisayarlar kapalıyken ya da işletim sistemi açılmadığı zaman bile, bilgisayarın içinde hangi işlemcinin olduğu, hangi slotta ne kadar RAM takılı olduğu, hangi model hard diskin bulunduğu ve eğer kayıt tutulmuşsa hangi yazılımların bulunduğu görülebiliyor. Ayrıca bilgisayarın başına gitmeden de aşırı ışınmış CPU’lardan, çalışmayan fanlardan ve bozuk hard disklerden haberdar olunabiliyor, bunlardan kaynaklanacak sorunlar oluşmadan çözülüyor.

AirTies “Vpro” modemlerin güvenlik boyutunda da önemli özellikleri bulunuyor. Bunlardan ilki, her bir AirTies Vpro modemin kendi güvenlik duvarının olması. Böylece istenmeyen trafik, donanım seviyesinde engelleniyor. Virüs bulunan bilgisayar, otomatik olarak tespit edilerek, etrafına zarar vermesi engelleniyor ve bulunduğu ağdan izole ediliyor. Böylelikle, virüs bilgisayarı tümüyle ele geçirse bile, çalışmalar aksamadan devam ediyor. Donanım seviyesinde ağ bağlantısı kapatılarak, teknik destek ekibine haber verilebilmesi mümkün hale geliyor.