Active Directory Makaleleri Client Bilgisayarlarin Domain’e Katilmasi Bölüm 8

Active Directory domain yapısı kurulduktan sonra sıra geldi, client bilgisayarlarının domain ortamına üye yapılmasına. Client bilgisayarların domain’e katma hakkı normalde sadece Domain Admins grubunun üyesi olanların hakkıdır. Ayrıca active directory içerisindeki GPO ayarlarından Add Workstations to domain ayarı ile sıradan kullanıcılara da bilgisayarını domain’e katma hakkı verilebilir.,

Client bilgisayarının domain’e katılabilmesi için bilinmesi gereken bilgiler:

 • Domain adı
 • Domain’e katılırken kullanılacak ve client’ı domain’e katma yetkisine sahip bir kullanıcı adı ve bu kullanıcının şifresi
 • Eğer domain’e katılırken DNS Domain Name kullanılacaksa da TCP/IP ayarlarına domain ortamındaki DNS Server adresi Preferred DNS Server bölümüne girilmelidir.

Client bilgisayarı domain’e katmak için:

 1. Masaüstünde My Network Places sağ tıklanarak Properties’e girilir.
 2. Local Area Connection üzerinde sağ tıklanarak Properties’e girilir.
 1. TCP/IP secili iken Properties tıklanır.
 1. Gelen TCP/IP ayarları penceresinde Preferred DNS Server kısmına DNS Server adresi yazılır. Biz DNS olarak DC bilgisayarını kullandığımız için onun adresini giriyoruz.

image001

 1. OK ile işlem onaylanır.
 2. OK ile Local Area Connection onaylanarak işlem tamamlanır.
 3. Masaüstünde My Computer üzerinde sağ tuşa basılarak Properties tıklanır.

image002

 1. Computer Name tabına geçilir. Ve Change butonuna tıklanır.

image003

 1. Gelen Computer Name Changes penceresinde Member Of bölümden Domain seçeneği seçilerek domain adı kutucuğa girilir. Bizim domain adımız itstack.com olduğu için biz bu şekilde girdik.

Ayrıca üst kısımdaki Computer Name bölümünden de bilgisayar adı değiştirilebilir.

 1. OK ile işlem onaylanır.
 2. Karşımıza bizi domaine katmakla yetkili kullanıcı adı ve şifreyi gireceğimiz ekran gelir. Biz administrator kullanıcı adımızı (ITSTACK\Administrator) ve şifremiz olan 123_abc girip işlemi OK ile onaylıyoruz.
 3. Domain’e katılma gerçekleştikten sonra karşımıza Welcome To ITSTACK domain mesajı geldi. OK ile mesajı kabul ettik. Computer Name Changes penceresinde de OK ile onayladığımızda bizden bilgisayarımızı yeniden başlatmamızı ister. Yes ile kabul ederek bilgisayarı yeniden başlatırız.
 4. Bilgisayarı yeniden başlattığınızda Logon diyalog kutusundaki Log on To kısmında hem domain adı hem de BilgisayarAdınız(This Computer) seçenekleri gelir. Domain ortamında logon olmak için Logon diyalog kutusunda domain adı seçilir. User Name kutusuna domain’de açılmış kullanici adinizi password kutusuna da şifrenizi yazarak OK butonuna tıklayıp logon süreci başlatılmış olur.
 5. Logon işlemi tamamlandıktan sonra karşımıza boş bir masaüstü gelecektir.(Eğer client bilgisayarınızı XP Professional ya da Windows Server 2003’se). Dolayısıyla görev çübuğunun(taskbar) özelliklerinden Start Menu tabından Classic Start Menu’ye geçerseniz masaüstündeki My Network Places, My Computer gibi standart öğelerin geldiğini göreceksiniz.
 6. My Network Places’a çift tıklayarak Entire Network, Microsoft Windows Network içerisinde domain adınızı göreceksiniz. Burada domaininiz üzerine çift tıklayarak domain içerisindeki bütün bilgisayarları görebilirsiniz. Bilgisayarların üzerine çift tıklayarak içerisinde paylaştırılmış kaynakları görebilirsiniz.

Mesut ALADAĞ