Active Directory Makaleleri 12 Active Directory’de Domain Fonksiyonel Modlari

Windows Server 2003’de çalışan active directory domaini dört farklı fonksiyonel modda çalışabilir. Bu modların fonksiyonel olarak birbirinden farklılıkları vardır. Domain fonksiyonel modları:

 

·         Windows 2000 Mixed

·         Windows 2000 Native

·         Windows Server 2003

·         Windows Server 2003 Interim

 

Windows 2000 Mixed: Active Directory kurulduktan sonra default olarak bu modda çalışır. Windows 2000 mixed mod yapısında çalışan Windows 2003 domaininde hem NT 4.0, hem Windows 2000 hem de Windows Server 2003 işletim sistemlerinde çalışan domain controller bilgisayarları aynı ortamda bulunabilir ve birbirleriyle iletişim kurabilirler. Aynı zamanda sahip olduğunuz Windows Server 2003 domaini hem Windows NT 4.0 hem de Windows 2000 domainleri ile güven ilişkisi(trust relationship) kurabilir.

 

 

Windows 2000 Native: Eğer Windows 2003 active directory domain ortamınızda sadece Windows Server 2003 ve Windows 2000 domain controller bilgisayarlarının beraber çalışmasını istiyorsanız, domain modunuzu Windows 2000 Native moda almanız gerekir. Bu modda Windows NT 4.0 domain controller bilgisayarları desteklenmemektedir. Ayrıca Windows NT 4.0 domainleri ile güven ilişkisi de desteklenmemektedir.

 

NOT: Domain modlarının geçişlerinde geriye dönüş mümkün değildir. Dolayısıyla domain modunuzu değiştirmeden sisteminizin buna hazır olup olmadığından emin olmanız gerekir. Örneğin Windows 2000 mixed modda Windows 2000 native alınmış bir domain yapısını tekrar mixed moda çevirmek mümkün değildir. Tek ihtimal var, o da active directory kaldirip yeniden kurmak.

 

Windows Server 2003: Domain ortamınızda domain controller olarak sadece Windows Server 2003 bilgisayarları olsun diyorsanız bu durumda yapıyı Windows Server 2003 fonksiyonel seviyesine alabilirsiniz. Windows Server 2003 active directory yapısının getirdiği bütün özellikleri ve yenilikleri tam anlamıyla kullanabilmeniz için domain çalışma modunu Windows Server 2003’e almanız gerekir. Tabii bu moda almadan önce domain ortamındaki bütün domain controller bilgisayarlarınızı Windows Server 2003’e yükseltmelisiniz.

 

 

Windows Server 2003 Interim: Bu mod sadece NT Server 4.0 PDC(Primary Domain Controller) bilgisayarının Windows Server 2003’e upgrade yaptıysanız karşınıza gelir. Windows NT Server 4.0’da çalışan PDC bilgisayarını Windows Server 2003’e upgrade yaptığınızda alabileceği tek bir rol vardır ki, bu da Domain Controller rolüdür. Çünkü işletim sisteminin upgrade sürecinden sonraki ilk logon olmada otomatik olarak Active Directory kurulum sihirbazı çalışmaya başlar ve size domain fonksiyonel seviyesi ile ilgili iki seçenek sunar.Bunlar, Windows 2000 mixed ve Windows Server 2003 interim seçenekleridir. Eğer domain yapınız Windows 2000 mixed modda çalışşın diyorsanız Windows 2000 mixed mod, Windows Server 2003 Interim modda çalışsın diyorsanız da Windows Server 2003 Interim modu seçerek active directory kurulumunu yapmalısınız. Windows Server 2003 Interim modda domain içerisinde domain controller olarak sadece Windows Server 2003 ile Windows NT 4.0 bilgisayarları çalışabilir. Bu fonksiyonel modda da Windows 2000 Server devre dışı kalmaktadır.

 

image001 

 

Domain Fonksiyonel Seviyesinin Görüntülenmesi ve Yükseltilmesi

 

Active Directory’de domain fonksiyonel seviyesinin hangi modda olduğunu görüntülemek ve istediğiniz moda dönüştürmek için iki ayrı yönetim konsolunu kullanabilirsiniz. Bunlar Active Directory Users and Computers ve Active Directory Domains and Trusts konsollarıdır.

 

  1. Active Directory Users and Computers içerisinden domain modunu görüntülemek için, domain üzerinde sağ tuşa basıp Properties’e tıkladığınızda karşınıza domaininizin özellikler penceresi gelir.
  2. Burada General tabında iken aşağıda domain functional level etiketi altında domaininizin fonksiyonel seviyesini göreceksiniz.

 

image002

 

  1. Domain modunuzu Windows 2000 native ya da Windows Server 2003’e almak için ise active directory users and computers konsolu içerisinde sağ tuşa bastığınız zaman gelen menüden Raise Domain Functional Level seçeneğine tıklayın.

 

 

image003

 

 

  1. Karşınıza Raise Domain Functional Level penceresi gelecektir. Bu pencerede alt bölümde bulunan Select an available domain functional level etiketinin altındaki liste kutusunu açarak domain fonksiyonel modunuzu hangisine yükseltecekseniz, onu seçip yükseltme yapmanız yeterlidir. Burada Windows 2000 mixed moddan Windows 2000 native ya da doğrudan Windows Server 2003 moda geçiş yapabilirsiniz.

 

 

image004

 

Domain functional level’ın kontrol edilebildiği ve aynı zamanda dönüştürülebildiği bir diğer yönetim konsolu da Active Directory Domains and Trusts konsoludur. Bu konsoldan domain fonksiyonel seviyenizi öğrenmek için, domain adınız üzerinde sağ tuşa basarak Properties’e girmeniz yeterlidir.

 

Domain modunu değiştirmek için de yine domain üzerinde sağ tuşa basınca gelen menüden Raise Domain Functional Level seçeneğine tıklayın.

Karşınıza Raise Domain Functional Level penceresi gelecektir. Bu pencerede alt bölümde bulunan Select an available domain functional level etiketinin altındaki liste kutusunu açarak domain fonksiyonel modunuzu hangisine yükseltecekseniz, onu seçip yükseltme yapmanız yeterlidir. Burada Windows 2000 mixed moddan Windows 2000 native ya da doğrudan Windows Server 2003 moda geçiş yapabilirsiniz.

 

 

image005

 

image006

Mesut ALADAĞ