Active Directory Makaleleri 11 Active Directory Users And Computers Konsolundan Diger Domainlere Bağlanmak

Active Directory Users and Computers konsolu içerisinde kendi domaininiz içerisinde bulunan objeleri görüntüleyebildiğiniz ve yönetebildiğiniz gibi, başka domainlere de bağlanarak o domainler içerisindeki objeleri görüntüleyebilir ve eğer yeterli izne sahipseniz yönetebilirsiniz. Başka domainlere bağlanmak için aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere kendi domaininiz üzerinde mouse’un sağ tuşuna basarak Connect to domain seçeneğine tıklanır.

 

image001

 

 

Karşınıza gelen Connect to domain diyalog kutusunda Domain metin kutusuna bağlanmak istediğiniz domain adini yazin, ya da Browse butonuna basarak gelen Browse for domain penceresindeki domain listesinden seçin.

image002

 

OK ile onaylanarak hedef domain’e bağlantı sağlanır ve karşınıza bağlanılan domainin içerisindeki objeler liste halinde gelir.

 

Kendi domaininize tekrar geri dönmek için, aynı yöntemi kullanabilirsiniz

 

Active Directory Users And Computers Konsolundan Domain Controller Bilgisayarlarina  Bağlanmak

 

Active Directory Users and Computers konsolunu kullanarak kendi domaininiz ya da başka domainlerdeki domain controller bilgisayarlarına bağlanabilirsiniz. Kendi domaininizdeki domain controller bilgisayarlarına bağlanmak için kendi domaininiz üzerinde mouse’un sağ tuşuna basarak Connect to Domain Controller seçeneğine tıklanır.

 

image003

 

 

Karşınıza gelen Connect to Domain Controller diyalog kutusunda bağlanmak istediğiniz domain  controller bilgisayarını seçin ve OK butonuna basarak bağlantı gerçekleştirilmiş olur.

 

image004

 

 

Active Directory Users and Computers konsolunda Active Directory Users and Computers ifadesinin yanında bağlandığınız domain controller bilgisayarının ismi görüntülenir.

 

Tekrar kendi bilgisayarınıza bağlanmak için aynı yöntemi kullanabilirsiniz.

 

Active Directory Users And Computers Konsolundan  Find Komutu Ile Arama Yapmak

 

 

Active Directory yapısında herhangi bir objeyi bulmak için, Active Directory Users and Computers konsolunda Find komutu kullanılabilir. Find komutu vasıtasıyla kendi domaininiz içerisinde ya da tüm forest yapısı içerisinde belli kriterler tanımlayaral aradığınız objelere hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu işlemi bir örnekle açıklayalım:

 

Domain adınız üzerinde sağ tuşa basın ve açılan menüden Find seçeneğine tıklayın.

image005

 

 

Karşımıza Find Users, Contacts and Groups diyalog kutusu çıkar.

 

 

image006

 

Burada Find başlıklı açılır liste kutusundan arama yapılacak obje tipi (örneğin, kullanıcı, grup, bilgisayar vb.) seçilir, In başlıklı açılır liste kutusundan da aramanın nerede yapılacağı seçilir.

 

 

image007

 

 

image008

 

 

Eğer kendi domaininiz içerisinde arama yapacaksanız listeden kendi domaininizi, başka bir domain içerisinde arama yapacaksanız o domaini seçmeniz gerekir. Eğer aramayı tüm active directory forest içerisinde yapacaksanız Entire Directory seçilir. Eğer kendi domaininiz içerisindeki bir organizational unit(OU) içerisinde arama yapacaksanız da o OU’yu seçerek onun içerisinde arama yapabilirsiniz.

image009 

 

Advanced tabına geçerek karşımıza gelen Field seçeneğini kullanarak arama işlemini nesne tipi ve nesne niteliklerine(attribute) kadar indirgeyebilirsiniz.

 

 

image010

 

Örneğin eğer kullanıcı araması yapıyorsanız ve kullanıcıyı belli kriterlere göre (örneğin first name, last name, telephone number, city, departmant gibi) aramak için, Field bölümünden User nesne sınıfı içerisindeki user nesne sınıfına ait nitelikler(attributes) kullanılabilir. Örneğin, domain içerisindeki adı “a“ ile başlayan kullanıcıların listesini almak için, Field bölümünden user nesne sınıfı içinden First Name niteliği seçilir.

 

 

image011

 

 

Açılan condition bölümünden şart belirlenir. Burada hazır gelen şart ifadelerini kısaca açıklayalım:

Starts With : First name’i Value kutusuna yazılan ifade ile başlayanlar.
Ends With : First name’i Value kutusuna yazılan ifade ile bitenler.

Is Exactly : First name’i Value kutusuna yazılan ifade ile aynı olanlar.
Is Not : First name’i Value kutusuna yazılan ifadenin tam tersi olanlar.
Present : First name niteliğine tanımlı ve herhangi bir degere sahip olanlar.

Not Present : First name niteliği tanımlı olmayanlar.

image012

 

 

Value kutucuğuna da belirtilen Condition kriterine göre aramada  kullanılacak kriter değer girilir. Hazırlanan bu şartı sağ tarafta bulunan Add butonuna basarak şart listesine(condition list)  ekleriz. Eğer arzu ederseniz aynı anda şart listesine(condition list)   birden fazla kriter de ekleyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus, şartlar arası AND(VE) işleminin geçerli olmasıdır. Yani belirtilen bütün şartları sağlayan kayıtlar listelenir.

 

 

image013

 

 

Belirtilen kriterlere uygun kayıtları listelemek için yapmanız gereken tek şey Find Now butonuna basmaktır. Aşağıda belirtilen kritere uyan kayıtlar listelenmiş olacaktır.

 

Eğer arama yaparken OR kriterini kullanmak isterseniz Find Users , Contacts and Groups penceresinde Find bölümündeki açılır liste kutusundan aşağıdaki şekilde görülen Custom Search seçeneği seçilir.

image014

 

Gelen Find Custom Search penceresinde Advanced tabına geçilerek Enter LDAP Query bölümüne sorgulama kriteri girilir.

 

 

image015

 

LDAP sorgulama kodu ile ilgili bilgiyi MCSE 2003 setinin Windows 2003 Active Directory kitabında bulabilirsiniz.

 

 

Active Directory Users And Computers Konsolundan  New Window Komutunun Kullanimi

 

Active Directory domaini içerisinde özellikle delegasyonlu yönetim yapılarının kullanıldığı bir sistemde, delege hakkı verdiğiniz kullanıcılar Active Directory Users and Computers konsolunu açınca domain içerisindeki tüm organizational unitleri ve kapları(container, örneğin computers, users gibi) görmeden, sadece kendilerinin yönetimini yapacakları organizational unit yapılarını gösteren bir yönetim konsolu kullanabilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek oldukça basit. Tek yapmanız gereken aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi ayrı bir konsolda sadece kendisi ve onun altindaki objelerin görüntüleneceği organizational unit üzerinde mouse’un sağ tuşuna basın ve New Windows from Here seçeneğine tıklayın.

 

 

image016

 

 

Karşımıza aşağıdaki şekilde gözüken sadece konsolda görüntülenmesini istediğiniz organizational unit’iniz ve onun altındaki alt organizational unitler listelenir.

image017

 

 

Bu konsolu kaydederek bundan sonra Active Directory Users an Computers açıldığında sadece bu birimlerin ekranda görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Eğer kaydetmeden tekrar standart Active Directory User and Computers konsoluna geri dönmek istiyorsanız tek yapmanız gereken, mevcut pencerenin sağ köşesindeki Close(X) butonuna basmaktır.

Mesut ALADAĞ