Acronis Server For Windows Yazilimi ile Zamanlanmıs Incremental Backup ve Recovery Islemleri (Bolum 1)

Kurulumunu ve çalışma mantığını  anlatmış olduğum Acronis Echo Server For Windows yazılımının sıradaki makalesinde Full  Backup alma  ve alınan Full  Backup image dosyamızı kullanarak otomatik incremental backuplama işlemlerini anlatmaya çalışacağım. Öncelikle Acronis ile birlikte full backup işlemini gerçekleştiriyor olacağım. Ardından almış olduğum Full Backup sayesinde incremental backup türü ile otomatik backuplama yaparak, gerçekleştirilen backuplama sonuçlarını e-mail ile rapor göndermesini anlatmaya çalışacağım. Ardından makalenin 2. bölümünde  almış olduğumuz backuplara recovery işlemini gerçekleştireceğim.  yönetim konsolunu açarak  full backup işlemine başlıyorum. 

image001

Resim–1 

Backup  seçeneğini seçerek ilerliyorum.

image002 

Resim-2 

Wizard’a hoş geldiğinizi ve wizard ile yapabileceğiniz şeyleri küçük bir bilgilendirme olarak anlatılıyor. Next diyerek ilerliyorum.  

image003

 

Resim-3

Select Backup Type  bölümünde  oluşturmak istediğimizin backup’ın  bilgisayarınızın full backup’ı mı? Yoksa belirleyeceğimiz diskten,  seçeceğimiz dosyaların,klasörlerin, dökümanların backup’ını  oluşturup oluşturacağımızı soruyor.Ben serverın full backup işlemini oluşturmak istediğimden My Computer bölümünü seçerek ilerliyorum. 

image004

 

Resim-4  

Full backup alacağımdan serverımın her iki diskini c ve d diskini seçiyorum .  F diski oluşturacağım backup için storage olarak kullanacağım backup diskidir. 

image005 

Resim-5

Backup Archive Location bölümünde backup’ı almak istediğimiz depolama aygıtını belirtiyoruz. Almak istediğimiz backup’a isim belirleyerek next diyorum. 

image006

 

Resim-6

Select Backup Mode  bölümünde ise bizi üç seçenek karşılıyor. 

Create a new full backup archive : Tüm klasörleri ,dosyaları , işletim sistemini yani kısacası serverımızın bir bütün olarak backuplamamızı sağlar. 

Create an incremental backup :  Oluşturduğumuz full backup’ın Sadece değişen bölümlerinin backuplamasını gerçekleştirebiliriz. 

Create a differential backup archive : Full Backup’ın alındığı dosyaların üzerinde herhangi bir değişiklik olması halinde backup farkını almamızı sağlar.  

Ben Full Backup alacağımdan  New Full backup archive seçerek ilerliyorum. 

image007

Resim-7 

Bu bölümde almak istediğimiz backup ayarlarını Default options olarak seçtiğimizde varsayılan ayarlarla full backup işlemini gerçekleştirmiş oluruz. Set the options manually seçeneğini seçmemiz halinde ise oluşturmak istediğimiz yedeğin ayarlarını kendimiz seçebilir raporlamalar gibi özel işlemler uygulayabiliriz. İncremental ile otomatik backuplama işlemini gerçekleştirirken Set the options manually seçeneğini kullanarak raporlama işlemini gerçekleştireceğim.  

Şimdilik Use default options seçerek ilerliyorum. 

image008

Resim-8

Burada almak istediğimiz backup ile ilgili bilgileri ve açıklamaları yazıp next diyebiliriz. 

image009

Resim-9  

Son bölümde proceed diyerek backup oluşturma işlemini başlatıyoruz.

image010 

Resim-10  

Full Backup alma işlemini başarılı bir şekilde  tamamlandığımıza  dair bir uyarı alıyoruz. 

Full Backup alma işlemini gerçekleştirdikten sonra artık incremental otomatik backuplama işlemini gerçekleştirmek için tüm şartları sağlamış oluyoruz.  

 

image011

Resim-11 

Manage Tasks menüsünden Task seçeneğini seçiyorum. 

image012 

Resim-12 

Scheduled Tasks Bölümünden create seçeneğini seçiyorum. 

image013

Resim-13

Create seçildikten sonra Schedule Task Wizard bizi karşılıyor ve Task ile yapabileceğimiz işlemleri anlatıyor. Next diyerek ilerliyorum. 

image014

Resim-14

Task Type Selection bölümünde Backup seçeneğini seçerek ilerliyorum.  

image015 

Resim-15 

Select Backup Type ekranında  My Computer ‘ı seçerek ilerliyorum. 

image016 

Resim-16 

Serverımızın tüm dosyalarını otomatik olarak  incremental Backuplamak istediğimizden  fullbackup işlemimizde backup’ını aldığımız diskleri tekrar seçerek aradaki değişen dosyaların  backup’ını alacağımızdan fullbackupta seçtiğimiz serverımızın her iki diskini seçmemiz gerekir. c: ve e: disklerini seçerek ilerliyorum.  

image017 

Resim-17 

Daha önceden alınmış full backup’ımız var ise bundan sonra incremental olarak backup alabileceğimizi anlatıyor. OK diyerek geçiyorum. 

image018 

Resim-18 

Bu ekranda önceden  oluşturmuş olduğumuz fullbackup’ı göstererek next diyoruz. 

image019

Resim-19 

Select backup mode ekranında oluşturabileceğimiz backup türlerini görüyoruz. Bizim tercih etmek istediğimiz Create an incremental backup seçeneğini seçerek ilerliyorum. 

image020

Resim-20 

Archive Protection ekranında oluşturmak istediğimiz otomatik backupları şifreleyebiliriz. Ben boş bırakarak devam ediyorum. 

image021

Resim-21 

Choose Backup Options ekranında  set the options manually seçeneğini seçerek next diyorum. 

Set the options manually seçeneği kullanarak otomatik backuplama işleminin, e-mail aracılığı ile raporlanmasını sağlayacağım. 

image022 

Resim-22 

E-mail bölümünde Acronis ile alınan otomatik backuplamanın sonuçlarına e-mail yolu ile gelen raporlar ile kontrol edebilirsiniz.Yapmanız gereken mail hesabınızın smtp adresini kullanıcı adınızı ve parolanızı yazmak olacaktır. Ben test olarak kendi mail adresime gerekli yönlendirmeyi yaparak ilerliyorum. 

image023

Resim-23 

Archive Comments ekranında gerçekleştireceğimiz olan otomatik backuplar için isterseniz açıklamalar yazabilirsiniz. Ben boş bırakarak ilerliyorum.  

image024

Resim-25 

Task Running Scheduling bölümünde otomatik olarak backuplama  yaparak hangi gün hangi aralıklarda gibi zaman seçeneği belirtebiliriz. Ben Daily (günlük) seçerek ilerliyorum. 

image025 

Resim-26 

Daily Execution of Task bölümünden oluşturacağımız otomatik backuplamanın saatini ve seçtiğimiz saati hergün mü ? Haftalık mı ?, Yoksa belirleyeceğimiz günlük aralıklarla backup alınsın gibi seçenekler mevcut . Ben Everday ve saat ayarını 23:00 olarak ayarlayarak ilerliyorum. Hergün gece saat 23:00’da backup oluşturmasını tercih ediyorum. 

image026 

Resim-27 

User Information bölümünde ise login bilgilerimi yazarak ilerliyorum. 

image027 

Resim-28 

Finish diyerek otomatik backuplama ile ilgili işlemleri tamamlamış bulunuyoruz.  

image028

Resim-29 

Otomatik Backuplama işlemini başarılı bir şekilde tamamlandığımıza dair uyarı alıyoruz. 

image029 

Resim-30

 

Evet otomatik backuplama için ayarlarını yaptığımız Acronis saat  23:00 ‘da backup işlemine başlıyor.

Backup işleminin başladığını Resim-30 da görünen simgeden anlayabiliyoruz.

image030 

Resim-31

En son olarak otomatik backuplama tamamlandıktan sonra raporlamanında e-mail adresimize geldiğini ve herhangi bir sorun olmadığını görüyoruz. Makalemizin ikinci bölümünde otomatik alınan incremental backuplarımızın recovery işlemlerini anlatmaya çalışacağım.

Hüseyin BAĞDADİOĞLU