Acronis Secure Zone Üzerine Yedek Alma

Acronis Secure Zone Üzerine Yedek Alma

Kullandığımız sistemlerde gün geçtikçe verilerin önemi artmaktadır , bu nedenle yedekleme ve felaket senaryolarına her gün bir yenisi daha eklenmekte ve bu amaçlar için pek çok yazılım şirketi yeni yazılımlar çıkarmaktadır. Acronis programı da gerek imaj gerekse yedek alma işlemlerinde kullanılan ve biz sistem yöneticilerine büyük bir yararı olan bu programlardan biridir. Bu makalemde Acronis programının Secure Zone özelliğinin nasıl kullanılacağını anlatmaya çalışacağım.

Makalemin ilk bölümünde Acronis programında Secure Zone kavramını anlatmış ve nasıl secure zone oluşturulacağını göstermiştim . Bu makalemde ise oluşturduğumuz secure zone üzerine nasıl yedek alacağımızı anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle Secure Zone oluşturduğumuz makine üzerinde Acronis programını çalıştıralım ve karşımıza çıkan ekranda “Create image” kısmına tıklıyoruz

clip_image001

Şekil -1

Ardından aşağıdaki ekran karşımıza çıkar ;

clip_image002

Şekil -2

ileri diyerek devam ediyoruz ;

clip_image003

Şekil -3

Bu ekranda imajını alacağımız diski veya bölümü seçiyoruz , ardından ileri diyerek devam ediyoruz ;

clip_image004

Şekil – 4

Burada program eğer bizim full alınmış bir imajımızın olması halinde bir daha full değil de incremental imaje almamızı öneriyor , bunu ok diyerek geçelim ;

clip_image005

Şekil -5

Bu ekranda ise yedeği ( imajı ) nereye alacağımızı seçiyoruz , normalde biz diğer bir disk veya disk bölümü üzerine yedek alırken artık sistemimizde Secure Zone olduğu için alınacak yer olarak Secure Zone u seçiyoruz ve bir isim vermeden ilerliyoruz. ( Not : secure zone içerisine ayrı ayrı yedek almak mümkün olmamaktadır , yani bir adet yedek alınabilir veya incremental yedekleme ile değişiklikler eklenebilir , ancak gün gün ayrı yedekler veya iki ayrı yedek kopyası saklanamaz )

clip_image006

Şekil -6

Eğer daha önceden alınmış bir full imajımız var ise üstteki seçeneği seçerek ve full imajın yerini göstererek incremental imaj alma imkanına sahibiz . Ancak biz ilk olarak imaj alacağımızdan full backup ı seçip devam ediyoruz.

clip_image007

Şekil -7

Bu ekranda ise yedeği sıkıştırma seçenekleri bulunmaktadır , tercih size kalmış ben normal deyip geçiyorum ,

clip_image008

Şekil -8

Burada aldığımız imaj için açıklama girme imkanına sahibiz , ben boş bırakıp ileri diyorum

clip_image009

Şekil -9

Proceed diyerek imaj alma işlemini başlatıyoruz ;

clip_image010

Şekil -10

Yedek alma işlemi yukarıda şekildeki gibi devam eder ve bittiğinde imajın başarılı bir şekilde tamamlandığına dair bir uyarı alırız. Bu şekilde oluşturduğumuz secure zone a imajımızı almış olduk böylelikle imajımız güvenli bir bölgede ve artık içimiz rahat .

Başka bir Acronis makalesinde görüşmek dileğiyle.